Polska: LIBERO II - kolejne ćwiczenia przed Euro 2012

Sebastian Miernik  /  09-05-2012

W dniach 8-9 maja 2012 r. odbyły się ćwiczenia „Libero II”, których organizatorem było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Spółką PL. 2012.

W ćwiczeniu uczestniczyli przedstawiciele centrów zarządzania kryzysowego, sztabów utworzonych w związku z organizacją mistrzostw Euro 2012 (Krajowy Sztab Operacyjny i wojewódzko-miejskie sztaby operacyjne, powołane w miastach – gospodarzach Turnieju) oraz przedstawiciele służb z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna.

Celem LIBERO II było sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego, wynikających z planów zarządzania kryzysowego oraz działań poszczególnych instytucji przewidzianych w Krajowym Planie koordynacji i współdziałania organów, inspekcji, służb administracji publicznej oraz tymczasowych struktur koordynacyjno – zarządczych podczas Finałowego Turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce.

Na potrzeby ćwiczenia opracowaniu siedem scenariuszy zdarzeń:

W województwie wielkopolskim dochodzi do karambolu na autostradzie A2, w którym brało udział 34 samochody i 12 ciężarówek. W jego wyniku zginęło siedem osób zginęło a 43 osoby zostały ranne. Autostrada została zablokowana w obu kierunkach.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W Gdańsku należało zlikwidował skutki skutków gwałtownej burzy, która nawiedziła miasto i spowodowała poważne szkody m.in. w przygotowanej i zorganizowanej strefie kibica. Dodatkowo w wybuchła panika, w wyniku, której duża liczba osób została poszkodowana.

W województwie lubelskim dochodzi do wykolejenia się pociągu towarowego przewożącego m.in. cysterny przewożące amoniak. W związku z katastrofą konieczne było wstrzymanie ruchu na przejściu granicznym w obu kierunkach.

Na terenie Wrocławia, doszło do awarii energetycznej. W jej wyniku przestaje działać sygnalizacja świetlna na największych skrzyżowaniach w mieście. Aby uniknąć lub zminimalizować  powstałe korki i ewentualne kolizje, policja decyduje się wysłać do kierowania ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach patrole. W wyniku awarii przestały kursować pociągi a awaria ciepłownicza unieruchomiła autokar z piłkarzami greckiej drużyny

W pobliżu przejścia granicznego w Medyce (województwo podkarpackie) zderzyła się cysterna i polska ciężarówka, w wyniku czego wybuchł pożar. Skutkiem tego śmierć poniosły dwie osoby a 14 innych zostało rannych.

Niepokojące zdarzenia nie ominęły także Warszawy. W tunelu na Wisłostradzie doszło do poważnego wypadku. Przewożąca łatwopalną ciecz ciężarówka uderzyła w autobus miejski. W wyniku zderzenia i wybuchu, który po nim nastąpił zginęło 30 osób, 150 zostało rannych, w tym 45 ciężko. Oprócz tego kibice piłkarscy wywołali zamieszki.

Kraków, podobnie jak Gdańsk, nawiedziła gwałtowna burza, która wyrządziła szkody w strefie kibica. Kibice wywołali burdy, w wyniku, których interweniująca policja zatrzymała 30 osób różnej narodowości. Po wybuchu gazu do jakiego doszło w przylegającym do hotelu klubie i w konsekwencji naruszenia konstrukcji ściany hotelu, trzeba było przenieść reprezentację piłkarską Anglii.

Każde zdarzenie w scenariuszu było nałożone na harmonogram turniejowy co miało umożliwić weryfikację stopnia gotowości systemu w czasie rozgrywek Euro 2012.

LIBERO II było kolejnym ćwiczeniem z cyklu LIBERO. Celem pierwszego, które zostało przeprowadzone w marcu br. było zweryfikowanie rozwiązań organizacyjnych oraz funkcjonalności planów zarządzania kryzysowego podmiotów należących do systemu zarządzania kryzysowego.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl