Państwa Grupy Wyszehradzkiej utworzą wspólną grupę bojową Unii Europejskiej

 MD  /  05-05-2012

Decyzję o utworzeniu wspólnej grupy bojowej UE podjęli ministrowie obrony państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Takimi ustaleniami zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony narodowej Czech, Polski, Słowacji i Węgier w Litomierzycach w Czechach.

Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej ma osiągnąć pełną zdolność do działań w 2016 roku. Grupa bojowa ma docelowo liczyć 3 tysiące żołnierzy i będzie podlegać organom Unii Europejskiej. Zgodnie z ustaleniami ministrów obrony działaniami grupy ma kierować polski oficer – taką informację w czasie konferencji prasowej przekazał Tomasz Siemoniak, polski minister obrony narodowej. Polacy mają wystawić kontyngent liczący 1200 żołnierzy. Decyzja podjęta w Litomierzycach jest konsekwencją deklaracji podpisanej w kwietniu b.r. przez szefów sztabów armii w Mikulowie w Czechach.

Poszczególne kraje wystawią kontyngent zgodnie z ustalonym parytetem i możliwościami państwa. Głównym zadaniem nowo utworzonej jednostki będą zadania operacyjne, ale oprócz nich żołnierze pomagać będą ludności w czasie klęsk żywiołowych.

Polska będzie państwem wiodącym w pracach nad stworzeniem i w kierowaniu Wyszehradzką Grupą Bojową – potwierdził minister Siemoniak. W trakcie spotkania rozmawiano także o ewentualnym poszerzeniu grupy bojowej w przyszłości o państwa spoza V4 (Grupy Wyszehradzkiej). Przyjęcie ewentualnych nowych partnerów wymagać będzie zgody wszystkich członków założycieli. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W trakcie spotkania ustalono, że zakupy sprzętu bojowego dla nowo tworzonej jednostki będą odbywać się wspólnie, co pozwoli zmniejszyć koszty zakupu. Współpraca w ramach unijnej inicjatywy „pooling and sharing” oraz natowskiego projektu „smart defence” zakłada  uzyskiwanie zdolności obronnych w ramach projektów wielonarodowych.

Wspólne ćwiczenia bojowe nowej jednostki bojowej rozpoczną się po wycofaniu żołnierzy z misji ISAF w Afganistanie w 2014 roku. Państwa Grupy Wyszehradzkiej wystawiają tam kontyngent liczący obecnie 3600 żołnierzy.

Wg ministra obrony Węgier Csaba Hende pierwsze wspólne ćwiczenia nowej jednostki bojowej odbędą się jesienią 2015 roku, jeszcze przed ostatecznym jej sformowaniem. 

Powyższe ustalenia państw Grupy Wyszehradzkiej zostaną przedstawione na zbliżającym się szczycie NATO w Chicago.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie: dotyczące przyszłości tarczy antyrakietowej i jasnej deklaracji w jej sprawie od Stanów Zjednoczonych, misji ISAF w Afganistanie, która ma się zakończyć w 2014 roku. Minister Siemoniak powiedział, że w sprawie Afganistanu podtrzymujemy zasadę together in, together out – razem weszliśmy, razem wychodzimy

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl