Polska: Ćwiczenia GROM-u i SPAP na Politechnice Gdańskiej

Sebastian Miernik  /  14-04-2012  /  1

Jednostka Wojskowa GROM oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, w ramach przygotowań m.in. do Euro 2012 brała udział w ćwiczeniach ratowania zakładników na Politechnice Gdańskiej, które zostały zorganizowane w ramach współpracy MSW i MON. W ćwiczeniach, w charakterze zakładników, brali udział studenci tej uczelni.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że miał miejsce atak terrorystów na Politechnikę Gdańską. Podjęte negocjacje nie przynoszą rezultatu, część napastników zostaje w budynku wraz z 30 zakładnikami, którzy są przetrzymywania w gmachu Wydziału Mechanicznego. Reszta została wywieziona autobusem do Złotej Karczmy.

Sytuację zakładniczą musi rozwiązać operacja jednostki specjalnej. Rolę zakładników pełnili słuchacze międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa, którzy zostali wyposażeni w gogle ochronne oraz stopery ochraniające słuch.

Ćwiczenia miały być jak najbardziej realistyczne, pojawił się ogień, padały strzały z broni treningowej, użyte zostały granaty hukowo-błyskowe. W ćwiczeniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Jednostki Wojskowej GROM oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. W ćwiczeniach został użyty także śmigłowiec, w ze snajperami na pokładzie, który krążył nad uczelnią. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przedstawiciele Dowództwa Wojsk Specjalnych informują, że zagrożenie atakiem terrorystycznym w kraju jest niewielkie, jednak część ćwiczeń powinna odbywać się na obiektach, które są potencjalnym obiektem takiego ataku. - Spodziewamy się, że jeśli te zagrożenia terrorystyczne wystąpią, to właśnie wystąpią na obiektach użyteczności publicznej - przekonywał płk Jankowski z Dowództwa Wojsk Specjalnych. To jest główny powód, dlaczego ćwiczenia odbywają się w terenie, a nie na makietach i salach do ćwiczeń.

Dowódca JW GROM - płk Piotr Gąstał powiedział: - Zaletą tego rodzaju akcji jest m.in. to, że ludzie mogą zobaczyć jak funkcjonuje GROM w przypadku działań antyterrorystycznych. Jest to też swego rodzaju ostrzeżenie dla potencjalnych terrorystów.

– Dla studentów udział w akcji antyterrorystycznej jest nie tylko emocjonującym wydarzeniem. To przede wszystkim część procesu dydaktycznego, podczas którego mogą sprawdzić swoje umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego czy też ratownictwa medycznego, etc.  Młodzież miała okazję w sytuacji silnego stresu przyglądać się pracy specjalistów przy neutralizacji ogromnego zagrożenia – mówi prof. dr inż. Jerzy Ejsmont, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym, jeden z inicjatorów utworzenia międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa.  

GROM wielokrotnie ćwiczył na różnych obiektach użyteczności publicznej w Polsce. Regularnie odbywa ćwiczenia w warszawskim Metrze, realizował szkolenie w Centrum Bankowo-Finansowym i Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na wielu warszawskich wieżowcach. Oprócz tego, wspólnie z zagranicznymi jednostkami specjalnymi, podczas wspólnych ćwiczeń, szkoli się na tego typu obiektach w innych krajach.

Źródło: TVN24, Oficjalna strona www Politechniki Gdańskiej

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl