Polska: Ćwiczenia GROM-u i SPAP na Politechnice Gdańskiej

Sebastian Miernik  /  14-04-2012  /  1

Jednostka Wojskowa GROM oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, w ramach przygotowań m.in. do Euro 2012 brała udział w ćwiczeniach ratowania zakładników na Politechnice Gdańskiej, które zostały zorganizowane w ramach współpracy MSW i MON. W ćwiczeniach, w charakterze zakładników, brali udział studenci tej uczelni.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że miał miejsce atak terrorystów na Politechnikę Gdańską. Podjęte negocjacje nie przynoszą rezultatu, część napastników zostaje w budynku wraz z 30 zakładnikami, którzy są przetrzymywania w gmachu Wydziału Mechanicznego. Reszta została wywieziona autobusem do Złotej Karczmy.

Sytuację zakładniczą musi rozwiązać operacja jednostki specjalnej. Rolę zakładników pełnili słuchacze międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa, którzy zostali wyposażeni w gogle ochronne oraz stopery ochraniające słuch.

Ćwiczenia miały być jak najbardziej realistyczne, pojawił się ogień, padały strzały z broni treningowej, użyte zostały granaty hukowo-błyskowe. W ćwiczeniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Jednostki Wojskowej GROM oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. W ćwiczeniach został użyty także śmigłowiec, w ze snajperami na pokładzie, który krążył nad uczelnią. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przedstawiciele Dowództwa Wojsk Specjalnych informują, że zagrożenie atakiem terrorystycznym w kraju jest niewielkie, jednak część ćwiczeń powinna odbywać się na obiektach, które są potencjalnym obiektem takiego ataku. - Spodziewamy się, że jeśli te zagrożenia terrorystyczne wystąpią, to właśnie wystąpią na obiektach użyteczności publicznej - przekonywał płk Jankowski z Dowództwa Wojsk Specjalnych. To jest główny powód, dlaczego ćwiczenia odbywają się w terenie, a nie na makietach i salach do ćwiczeń.

Dowódca JW GROM - płk Piotr Gąstał powiedział: - Zaletą tego rodzaju akcji jest m.in. to, że ludzie mogą zobaczyć jak funkcjonuje GROM w przypadku działań antyterrorystycznych. Jest to też swego rodzaju ostrzeżenie dla potencjalnych terrorystów.

– Dla studentów udział w akcji antyterrorystycznej jest nie tylko emocjonującym wydarzeniem. To przede wszystkim część procesu dydaktycznego, podczas którego mogą sprawdzić swoje umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego czy też ratownictwa medycznego, etc.  Młodzież miała okazję w sytuacji silnego stresu przyglądać się pracy specjalistów przy neutralizacji ogromnego zagrożenia – mówi prof. dr inż. Jerzy Ejsmont, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym, jeden z inicjatorów utworzenia międzykierunku technologie i systemy bezpieczeństwa.  

GROM wielokrotnie ćwiczył na różnych obiektach użyteczności publicznej w Polsce. Regularnie odbywa ćwiczenia w warszawskim Metrze, realizował szkolenie w Centrum Bankowo-Finansowym i Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na wielu warszawskich wieżowcach. Oprócz tego, wspólnie z zagranicznymi jednostkami specjalnymi, podczas wspólnych ćwiczeń, szkoli się na tego typu obiektach w innych krajach.

Źródło: TVN24, Oficjalna strona www Politechniki Gdańskiej

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Polscy policjanci na EURO 2020

Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl