Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012

Sebastian Miernik  /  04-04-2012  /  2

Na przełomie marca i kwietnia odbył się w Zamościu cykl ćwiczeń realizowanych w ramach projektu "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012". Projekt jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w ramach programu Komisji Europejskiej "Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa".

Celem projektu jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. Jak zawsze tego typu przedsięwzięcia są okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami – policjantami, funkcjonariuszami straży granicznej, straży pożarnej i służby ochrony kolei.

Pierwszy etap ćwiczeń (Polska: Ćwiczenia przed Euro 2012) polegał na odbijaniu zakładników z autobusu. W scenariuszu kolejnych ćwiczeń policjanci mieli za zadanie uwolnić zakładników z pociągu pasażerskiego. W trwającym 5 dni szkoleniu uczestniczyło 250 funkcjonariuszy z całego kraju, w tym przedstawiciele policji z Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i Litwy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Scenariusz zakładał odbicie zakładników z pociągu relacji Warszawa - Charków, którym holenderscy kibice jechali oni na mecz rozgrywany w ramach Euro 2012 pomiędzy reprezentacjami Portugalii i Holandii. Niedaleko przejścia granicznego, czterej podróżni – terroryści bronią sterroryzowali pasażerów i obsługę pociągu, zmuszając maszynistę do zmiany kierunku jazdy. Jeden z maszynistów został przez terrorystów postrzelony a następnie wyrzucony z pociągu. Terroryści zatrzymali skład na bocznicy w rejonie dworca kolejowego w Zamościu, gdzie w samochodzie czekali na nich pozostali terroryści, którzy następnie obezwładnili i terroryzowali wszystkich pasażerów uprowadzonego pociągu. Policja została poinformowana przez dyżurnego ruchu o ataku. Do pracy przystąpili policyjni negocjatorzy, policjanci jednostek antyterrorystycznych, służb kryminalnych i innych.

Jako obserwatorzy w ćwiczeniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń mają być materiałem szkoleniowym dla wszystkich uczestników projektu.

Źródło: KWP w Lublinie, www.policja.pl

Komentarze

1
Ilma / 16-06-2015, 02:57
Carrie,Great blog, we all need a place to call our own or at least feel at peace when we are there. I guess for me my sanctuary has aaylws been the Ocean and the outdoors. As you described it is all encompassing, sight, smell, sound, touch, all of it. It's pull has been so great on me and the peace and freedom I feel when close to it inevitably led me to surf and play in it as much as possible. There are times when I just have to go to it, not necessarily to surf and play but just to be. I feel so connected with all there and that energy reminds me what it is all about. No projects, no work, no mortgages or bills, no screaming kids or speeding tickets, just the connection among all of us and how important that is. Just thinking about brings a smile and a sense of peace.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl