Polska: Przygotowania policji i innych służb do EURO 2012

Sebastian Miernik  /  29-03-2012  /  1
Przygotowania policji i innych służb do EURO 2012
Przygotowania policji i innych służb do EURO 2012 Fot. www.policja.pl

Zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012 wymagać będą wzmożonego wysiłku oraz podjęcia działań na najwyższym poziomie przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, przede wszystkim Policji i Straży Granicznej. Zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy wiąże się z wielomiesięcznymi przygotowaniami, ćwiczeniami, o których informujemy na bieżąco na łamach serwisu.

W marcu, zarówno Policja jak i Straż Graniczna przeprowadziła kolejne ćwiczenia przygotowujące do EURO 2012.

Zobacz film z przygotowanie policji i innych służb do EURO 2012 >>

Przemyśl

W dniu 29.03.2012 r. w Przemyślu zrealizowano ćwiczenia mające na celu sprawdzenie współdziałania policjantów w sytuacji zakłócenia porządku publicznego w pociągu oraz w rejonie dworca kolejowego. W ćwiczeniach udział wzięło prawie 600 funkcjonariuszy Policji z garnizonów Polski południowo-wschodniej, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei i Służba Celna.

W ramach przygotowań do Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012 Policja podejmuje działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców województwa podkarpackiego oraz osób przemieszczających się pomiędzy miejscami organizacji rozgrywek piłkarskich.

Ćwiczenia miały na celu skoordynowanie procedur wszystkich służb w przypadku przemieszczania się agresywnych kibiców pociągiem z Polski na Ukrainę.
Scenariusz ćwiczeń zakładał odprawę pociągu z 250 kibicami jadącymi na mecz do Lwowa na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu. W trakcie przejazdu pociągiem do Przemyśla patrol Policji i Straży Ochrony Kolei zgłasza, że kilkunastu kibiców jest nietrzeźwych i agresywnych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Z uwagi na prawdopodobieństwo zakłócenia odprawy granicznej komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej podejmuje decyzję o wzmocnieniu ekipy kontrolerskiej siłami odwodowymi. Kilkunastu agresywnych kibiców zostaje zatrzymanych przez Policję. Okazuje się również, że kilkanaście osób nie posiada paszportów, nie mogą zatem opuścić Polski. Osoby te zostają wyprowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań poza teren dworca i przekazane do dyspozycji Policji.

Ćwiczenia obejmowały działania związane z zabezpieczeniem przejazdu grupy kibiców przez teren województwa podkarpackiego. Podstawowym celem manewrów było sprawdzenie taktyki działania pododdziałów Policji podczas zabezpieczenia tego typu zdarzeń oraz współpracy pomiędzy jednostkami oraz podmiotami pozapolicyjnymi.

Poza podkarpackimi policjantami w działaniach wzięli również udział funkcjonariusze z woj. małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Łódź

Ponad 130 policjantów z Oddziału Prewencji w Łodzi i Nieetatowego Oddziału Prewencji w pełnym rynsztunku ćwiczyło 29.03.2012 r. na dwóch największych arenach sportowych Łodzi. Funkcjonariusze uczestniczyli w ćwiczeniach doskonalących umiejętności, które będą wykorzystywane podczas rozgrywek ligowych, a także zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Ideą tych cyklicznych spotkań jest zapoznanie funkcjonariuszy z geografią obu obiektów czyli z rozmieszczeniem sektorów, stref buforowych oraz wyjść ewakuacyjnych. W Oddziale Prewencji Policji w Łodzi pełni służbę wielu policjantów, z których nie wszyscy są łodzianami lub dotychczas nie zabezpieczali meczów i mogą nie znać charakterystyki stadionów, na których przyjdzie im działać.

Ćwiczenia mają na celu przygotowanie do sprawnego poruszania się po obiektach szczególnie przy dużej presji czasu. Podczas ćwiczenia realizowano kilka wariantów działań, oddzielenie sektorów antagonistycznie nastawionych kibiców, zabezpieczenie murawy przed bezprawnym wtargnięciem kibiców czy opróżnienie sektora w związku z wystąpieniem jakiegoś zagrożenia.

W ramach szkolenia, dowódcy oddziałów doskonali się w wydawaniu komend i poleceń, koordynowaniu działań, a także właściwym dyslokowaniu sił i środków na obiekcie. Poza tym próbie poddano sprzęt łącznościowy i nagłaśniający oraz wyposażenie osobiste policjantów.

Źródło: www.policja.pl

Oficjalna strona internetowa Komendy Głównej Straży Granicznej

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

1
saveoursouls / 30-03-2012, 12:34
Wiecie co mnie przeraża że to ładnie wygląda na papierze i w tv. Pracuje w firmie która będzie obciążona na EURO i to mocno, zajmuję się tam nadzorem nad zmianą ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. nie jestem funkcjonariuszem tylko pracownikiem ochrony. Mam nastu ludzi którzy tylko fikcyjnie są przygotowani do działań na EURO. Przecież to jest Polska ! co tu może się stać? NIC! albo DUŻO! Jak słucham że w Łodzi odbyły się ćwiczenia i było super to odnoszę wrażenie że to wystarczy reszta nie musi ćwiczyć i szkolić się. Jak to mówi mój przełożony w stopniu pułk. tajnej rządowej agencji na trzy litery: od tego jest SG i Policja wy tylko patrzycie. Ale on nie widzi że WY stoją na pierwszej linii. W Polsce oprócz Policji, Straż Granicznej , Miejskiej , Pożarnej i innych służb są jeszcze agenci ochrony lub jak kto woli armia cieci. Czy ci ludzie są przygotowani... Czy jest im znany scenariusz działania na wypadek "jak by". Nie sądzę. Obecnie proponuję się zdjęcie SOLu z kontroli bezpieczeństwa z lotnisk na rzecz prywatnych agencji ochrony , ALE PO EURO!!!. Dlaczego? czy dlatego że po EURO spadnie poziom zagrożenia? czy ktoś się martwi się o zdrowie pasażerów?
Takie ćwiczenia to mydlenie ludziom oczu, sieczka z mózgu. I tyle.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów...

Aktualny numer

2/2022
SPECIAL OPS 2/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat Wojsk Specjalnych
  • - Wydział V Antyterrorystyczny ABW - poznawajmy wroga i czuwajmy
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl