Polska: współpraca Straży Granicznej z innymi służbami przed Euro 2012

 MD  /  11-03-2012

Bardzo szybko zbliża się termin rozpoczęcia finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, mających się odbyć w czerwcu i lipcu na terenie Polski i Ukrainy. W związku z planowanym przyjazdem dużej liczby kibiców Straż Graniczna przygotowuje się intensywnie do tego przedsięwzięcia.

Na początku czerwca należy spodziewać się dużej ilości turystów na terenie naszego kraju. Jedni przyjadą tylko na konkretne mecze inni znajda się w Polsce przejazdem, jadąc na mecze na Ukrainę. Będą wśród nich nie tylko osoby z terenu Unii Europejskiej, ale także z krajów nie objętych ruchem bezwizowym. Część z nich przekraczać będzie granicę Polsko-Ukraińską, czyli granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Dlatego szczególnie dużo pracy będą mieć funkcjonariusze Straży Granicznej w Polsce, nie tylko na przejściach drogowych czy kolejowych. Wszak to na nich spoczywać będzie  obowiązek jeszcze lepszego zabezpieczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej- czyli granic z sąsiadami ze wschodu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W związku z tym, już od dłuższego czasu trwają uzgodnienia, konsultacje, wspólne narady i ćwiczenia polskich służb: Straży Granicznej, policji, Straży Ochrony Kolei, Państwowej Straży Pożarnej. Zadania te realizowane są z odpowiednikami z Niemiec i Ukrainy. W ostatnich czasach współpraca ta nabiera coraz większego tempa.

Oto kilka przykładów wspólnych ćwiczeń różnych służb:

2 marca  – ćwiczenia pod nazwą „Zadymka”. Odbyły się na drodze dojazdowej oraz na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG, Policji, Straży Ochrony Kolei i Państwowej Straży Pożarnej z Przemyśla doskonalili współdziałanie w sytuacjach kryzysowych: blokadę przejścia granicznego a także przekraczanie granicy państwa przez agresywnych kibiców, udających się na piłkarskie mecze. Sprawdzano m.in. organizację kierowania i przetestowano wypracowane wspólne procedury działań przed Euro 2012.

5 marca – tym razem wspólne ćwiczenia przeprowadzili funkcjonariusze z Polski i Niemiec. Straż Graniczna i Niemiecka policja Federalna ćwiczyły wspólnie w Ratzenburgu (RFN). To już kolejna edycja wspólnych ćwiczeń – tym razem wspólnie zabezpieczano mecz piłkarski Bundesligi na stadionie Imtech Arena w Hamburgu oraz hospitalizowano zabezpieczenie kolejnego meczu. Było to trzecie wspólne przedsięwzięcie w ramach kursu doskonalącego, trwającego od 2011 roku, pod nazwą „Dowodzenie działaniami prewencyjno-porządkowymi w rejonie przejścia granicznego w ramach przygotowań do Euro 2012” Zadanie realizuje Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie oraz Oddział Niemieckiej Policji Federalnej w Ratzeburgu.

6 marca – po raz kolejny zorganizowane zostały ćwiczenia pod kryptonimem „Kibice 2012”.

Tym razem, na przejściu w Dorohusku, wspólnie ćwiczyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celnej oraz Policji.

Scenariusz ćwiczeń zakładał opanowanie agresywnej grupy kibiców powracających autokarami po obejrzeniu meczu na Ukrainie. Kibice byli pod wpływem alkoholu, zachowywali się agresywnie wobec funkcjonariuszy SG, a w jednym z autokarów ujawniono znaczna ilość przemycanych papierosów. Wobec części agresywnych kibiców należało zastosować środki przymusu bezpośredniego przez specjalną grupę interwencyjną oraz z użyciem psów służbowych. Zastosowane czynności pozwalają na dokończenie odprawy. Po jej zakończeniu autokar pod eskortą pojazdów służbowych Straży granicznej zostaje odprowadzony z terenu przejścia granicznego i kontynuuje podróż do Polski. 

Takich i podobnych ćwiczeń na terenie naszego kraju odbywa się wiele od dłuższego czasu. Są one planowo przeprowadzane przez funkcjonariuszy różnych służb doskonaląc ich współpracę. Należy mieć  nadzieję, że służby nie będą musiały zbyt często wykorzystywać wspólnie zdobytych doświadczeń w trakcie trwania piłkarskiego święta jakim będzie Euro 2012.

Źródło: oficjalna strona Straży Granicznej

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl