Polska: Nowy Dyrektor BOA KGP

 MD  /  06-03-2012

Jak podaje Informacyjny Serwis Policyjny - Komendant Główny Policji z dniem 4  marca 2012 r. mianował na stanowisko Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. insp. Michała Stępińskiego, dowódcę Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi.

Historia Biura Operacji Antyterrorystycznych bierze swój początek w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to Decyzją z dnia 22 lutego 1976 roku Minister Spraw Wewnętrznych utworzył przy Komendzie Stołecznej MO Wydział Zabezpieczenia. Była to jedyna tego typu jednostka na terenie Polski. Do zadań tej jednostki należało między innymi:

  • przeciwdziałanie i fizyczne zwalczanie wszelkiego rodzaju aktów terroru
  • likwidacja sytuacji szczególnie niebezpiecznych, stanowiących poważne zagrożenie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Warszawy i całego kraju.

Przeczytaj artykuł o BOA >>

W nowo utworzonym wydziale zatrudnionych zostało 47 funkcjonariuszy, których podzielono na 5 sekcji bojowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W roku 1982 liczba funkcjonariuszy w jednostce zostaje zwiększona do 273. Rozkaz 0127/82 Ministra Spraw Wewnętrznych zwiększający liczbę funkcjonariuszy wydziela jednocześnie skrzydło bojowe i utworzone  zostaje skrzydło ochrony lotów, a także sekcja techniczna jako część logistyki. W związku z nasilającymi się porwaniami samolotów funkcjonariusze skrzydła ochrony lotów pełnili służbę w formie patroli specjalnych na pokładach samolotów krajowych linii "LOT".

W roku 1990 następują kolejne zmiany w jednostce. Zostaje rozwiązane skrzydło ochrony lotów Wydziału Zabezpieczenia SUSW. Ma to związek z ustaniem porwań samolotów i jednoczesnym powszechnym dostępem obywateli naszego kraju do paszportów. Następuje zmiana nazwy jednostki na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji. Zmienia się także struktura: poszerzono pion bojowy o sekcje pirotechniczną, utworzony został Sztab i Pluton Ochrony, do Sekcji Technicznej dodano Sekcję Transportu, rozbudowano Zespół Medyczny. Jednocześnie ze służby odchodzi całe dotychczasowe kierownictwo. Stan jednostki liczy wówczas 202 etaty.

W 1992 roku w pionie bojowym utworzona została Sekcja Szkoleniowa składająca się z instruktorów do prowadzenia programowych zajęć oraz Sekcja do spraw Negocjacji z etatem psychologa. Do 10 osób zwiększono obsadę Sekcji Pirotechnicznej. Stan etatowy Wydziału wynosił 207 policjantów plus 2 etaty cywilne.

W roku 2003 i 2004 następują kolejne zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Przy czym zadania jednostki zasadniczo się nie zmieniają.

W maju 2008 następuje reaktywacja Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji jako centralnej jednostki AT w Polsce. Struktura BOA uległa zmianie.

Obecnie zadaniem BOA KGP jest między innymi przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie oraz organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji.

Do poprzednich zadań dodane zostały między innymi:

  • wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających określonych kwalifikacji i umiejętności;
  • koordynowanie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych;
  • analizowanie różnych aspektów zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie inicjatyw mających wpływ na właściwą realizację zadań Policji w tym zakresie;
  • współpraca z krajowymi i zagranicznymi formacjami właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi i jego zwalczania.

Biuro wykonuje zadania specjalnej jednostki interwencyjnej usprawniające  współpracę pomiędzy specjalnymi jednostkami interwencyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: Informacyjny Serwis Policyjny

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl