Historia Biura Operacji Antyterrorystycznych bierze swój początek w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to Decyzją z dnia 22 lutego 1976 roku Minister Spraw Wewnętrznych utworzył przy Komendzie Stołecznej MO Wydział Zabezpieczenia. Była to jedyna tego typu jednostka na terenie Polski. Do zadań tej jednostki należało między innymi:
- przeciwdziałanie i fizyczne zwalczanie wszelkiego rodzaju aktów terroru
- likwidacja sytuacji szczególnie niebezpiecznych, stanowiących poważne zagrożenie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Warszawy i całego kraju.
W nowo utworzonym wydziale zatrudnionych zostało 47 funkcjonariuszy, których podzielono na 5 sekcji bojowych.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W roku 1982 liczba funkcjonariuszy w jednostce zostaje zwiększona do 273. Rozkaz 0127/82 Ministra Spraw Wewnętrznych zwiększający liczbę funkcjonariuszy wydziela jednocześnie skrzydło bojowe i utworzone zostaje skrzydło ochrony lotów, a także sekcja techniczna jako część logistyki. W związku z nasilającymi się porwaniami samolotów funkcjonariusze skrzydła ochrony lotów pełnili służbę w formie patroli specjalnych na pokładach samolotów krajowych linii "LOT".
W roku 1990 następują kolejne zmiany w jednostce. Zostaje rozwiązane skrzydło ochrony lotów Wydziału Zabezpieczenia SUSW. Ma to związek z ustaniem porwań samolotów i jednoczesnym powszechnym dostępem obywateli naszego kraju do paszportów. Następuje zmiana nazwy jednostki na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji. Zmienia się także struktura: poszerzono pion bojowy o sekcje pirotechniczną, utworzony został Sztab i Pluton Ochrony, do Sekcji Technicznej dodano Sekcję Transportu, rozbudowano Zespół Medyczny. Jednocześnie ze służby odchodzi całe dotychczasowe kierownictwo. Stan jednostki liczy wówczas 202 etaty.
W 1992 roku w pionie bojowym utworzona została Sekcja Szkoleniowa składająca się z instruktorów do prowadzenia programowych zajęć oraz Sekcja do spraw Negocjacji z etatem psychologa. Do 10 osób zwiększono obsadę Sekcji Pirotechnicznej. Stan etatowy Wydziału wynosił 207 policjantów plus 2 etaty cywilne.
W roku 2003 i 2004 następują kolejne zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Przy czym zadania jednostki zasadniczo się nie zmieniają.
W maju 2008 następuje reaktywacja Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji jako centralnej jednostki AT w Polsce. Struktura BOA uległa zmianie.
Obecnie zadaniem BOA KGP jest między innymi przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie oraz organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji.
Do poprzednich zadań dodane zostały między innymi:
- wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji i komórek organizacyjnych KGP w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających określonych kwalifikacji i umiejętności;
- koordynowanie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych;
- analizowanie różnych aspektów zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie inicjatyw mających wpływ na właściwą realizację zadań Policji w tym zakresie;
- współpraca z krajowymi i zagranicznymi formacjami właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi i jego zwalczania.
Biuro wykonuje zadania specjalnej jednostki interwencyjnej usprawniające współpracę pomiędzy specjalnymi jednostkami interwencyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych.
Źródło: Informacyjny Serwis Policyjny