Główne planowanie przed ćwiczeniami „BORSUK 12”

 Redakcja  /  02-03-2012
Główne planowanie przed ćwiczeniami „BORSUK 12”
Główne planowanie przed ćwiczeniami „BORSUK 12”

Przedstawiciele kilkunastu jednostek wojskowych spotkali się w Żaganiu, aby omówić przygotowania do najważniejszego dla 11. Dywizji Kawalerii Pancernej ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem „BORSUK 12”.

Głównym ćwiczącym będzie 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (10BKPanc). - Najważniejszym celem manewrów w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku będzie sprawdzenie przygotowania tejże brygady do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem - wyjaśnił dowódca 11DKPanc.

Oprócz wsparcia z 203 Batalionu Pancernego 21. Niemieckiej Brygady Pancernej na poligonie będzie można zobaczyć również polskich saperów, lotnictwo Wojsk Lądowych, pododdziały rozpoznania i walki radioelektronicznej, bezzałogowe środki rozpoznawcze, artylerię, piechotę oraz wiele innych jednostek.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Uczestnikom spotkania przybliżono skład i strukturę organizacyjną kierownictwa ćwiczenia. Dzień po dniu omówiono również przebieg i realizację poszczególnych zadań taktycznych oraz ogniowych. Wiele uwagi poświecono na koordynację wszystkich zamierzeń, co okazuje się niezwykle kluczowe, gdyż sceną, na której będą odbywały się manewry są aż dwa województwa oraz cztery place ćwiczeń: wędrzyński, krośnieński, żagański i świętoszowski.

Dowódca dywizji zaznaczył, że 10BKPanc miała stosunkowo niewiele czasu do przygotowania się do ćwiczenia. Wynikało to przede wszystkim z dużego zaangażowania w operację w Afganistanie. Ponad 1300 żołnierzy tej jednostki wzięło udział w VIII zmianie Polskich Sił Zadaniowych w państwie Hindukuszu. - W związku z powyższym należy wykorzystać pozostały do „Borsuka” czas na doskonalenie między innymi zadań kierowania ogniem oraz współdziałania z lotnictwem Wojsk Lądowych - uzupełnił generał Adamczak.

Równolegle, na bazie największego ćwiczenia „Czarnej Dywizji” w 2012 roku przeprowadzone będzie ćwiczenie instruktażowo - metodyczne dowódcy Wojsk Lądowych - „MERITUM 12”.

Na zakończenie zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych pułkownik Piotr Malinowski podzielił uczestników konferencji na grupy, podczas których mieli uszczegółowić zadania dla wszystkich jednostek wojskowych i grup zaangażowanych w ćwiczenie. - Nie wyobrażam sobie, aby ktoś po dzisiejszym spotkaniu nie wiedział gdzie ćwiczy, śpi, czy choćby spożywa posiłek.- podsumował płk Malinowski.

Wielkie manewry rozpoczną się 26 marca i potrwają 6 dni. Tło polityczne i scenariusz, jakie towarzyszyć będą żołnierzom podczas „BORSUKA 12” nie odbiegają od realiów i związane są z dążeniami mniejszości narodowych do zyskania większych praw oraz walki o wpływy na terenach bogatych w złoża gazu łupkowego oraz ropy.

materiały: 11LDKPanc, mjr Szczepan Głuszczak

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl