Seminarium Drewniak by Grupa Reagowania AntyKryzysowego

 JO  /  01-03-2012
Seminarium Drewniak by Grupa Reagowania AntyKryzysowego
Seminarium Drewniak by Grupa Reagowania AntyKryzysowego Fot. JO

Już piąty raz, w rocznicę śmierci płk Leszka Drewniaka, firma Grupa Reagowania AntyKryzysowego (GRAK), założona przez jego serdecznych przyjaciół, zorganizowała jedyną w swoim rodzaju, 3-dniową imprezę szkoleniową, mającą na celu uczcić pamięć dzielnego żołnierza oraz współtwórcy jednostki specjalnej GROM, wybitnego karateki i trenera oraz pomysłodawcy systemu szkoleniowego GROM Combat.

W seminarium wzięło udział ponad 60 uczestników związanych służbowo lub prywatnie z Leszkiem Drewniakiem, zaangażowanych w działalność Polskiego Związku Karate, trenujących inne sporty walki, a także ogólnie zainteresowanych tematyką szkolenia służb mundurowych oraz ludności cywilnej w systemie GROM Combat oraz w nowopowstałym Karate Combat.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Harmonogram seminarium był napięty, obfitujący w momenty zarówno wzruszające, podniosłe, jak i te humorystyczne. Strategicznie zaplanowane bloki szkoleniowe wymagały nieustannej koncentracji psychicznej oraz nie lada wysiłku fizycznego. Program szkoleniowy seminarium opracowali mjr. Jacek Kowalik, były szef zespołu bojowego GROM, oraz Bartosz Gagucki, założyciele firmy GRAK, przyjaciele Leszka Drewniaka, przy aktywnym udziale Macieja Grubskiego, prezesa Związku Sportowego Karate Shotokan NSKF Polska, wielokrotnego mistrza świata w karate tradycyjnym. Inicjatorom imprezy, podążającym za marzeniami Leszka, w zaledwie trzy dni udało się powiązać podstawy systemu szkoleniowego GROM Combat z technikami karate oraz innymi elementami szkolenia sił specjalnych. Dodatkowo, przewidzieli dla uczestników seminarium i gości kilka emocjonujących niespodzianek!

Przebieg seminarium

Piątek: Światełko
W pierwszym dniu seminarium uczestnicy spotkali sie na uroczystym otwarciu, podczas którego każdy otrzymal swój identyfikator oraz koszulkę firmy GRAK. Po rejestracji odbył się pierwszy trening wprowadzający do systemu szkoleniowego GROM Combat. Certyfikowani instruktorzy i doświadczeni karatecy trenowali z osobami, które pierwszy raz miały do czynienia z bojowymi technikami walki. Swoistej rywalizacji towarzyszył ogólny entuzjazm. Zawodnicy, w pełni sił, z pasją i deterimnacją próbowali „wyeliminować” swoich partnerów, grających role przeciwników. Chief Instruktorzy - Jacek i Bartek oraz Maciek, czuwali jednak nad bezpieczeństwem trenujących, nawet jeśli tym ostatnim wydawało się, że w walce wręcz wszytkie chwyty są dozwolone.

Po treningu, mimo siarczystego mrozu, wszyscy udali sie na Powązki Wojskowe, specjalnie po zmroku otwarte na tę okazję, by zapalić znicz i złożyć hołd płk Leszkowi Drewniakowi. Przyjaciele Leszka wierzą, że czuwa on nad nimi w każdym momencie ich życia.

Sobota: GROM
O bladym, lodowatym świcie, wszyscy uczestnicy dziarsko stawili sie na miejscu zbiórki. Po chwili dostali propozycję nie do odrzucenia – „Marsz do wozu”. Każdemu uczestnikowi zasłonięto oczy. „Ruszamy”, padła komenda. Po dwudziestu minutach autokar dojechał na miejsce. I tu - NIESPODZIANKA! Seminarium kontynuujemy na terenie ultranowoczesnego obiektu sportowego im. płk Leszka Drewniaka, na terenie jednostki specjalnej GROM. Po dokładnej kontroli przez służby wartownicze oraz po odprawie porannej, uczestnicy zostali podzieleni na grupy Alpha, Bravo i Charlie. Rozpoczęły się szkolenia specjalistyczne, prowadzone pod okiem instruktorów, byłych żołnierzy GROM. Foka, Zima i Kosa uczyli wspinaczki na zajęciach z tzw. „wysokościówki”. Było gorąco lecz bezpiecznie. Największym zagrożeniem okazało się niezabezpieczenie podstawowych potrzeb jednego z żołnierzy - nie miał nic do picia. Szczęśliwie butelka wody cytrynowej ocaliła mu życie. Na kolejnych zajęciach Sosna pozornie nieśmiało demonstrował techniki wiązania półwyblinek niezbędnych do zbudowania stanowiska asekuracyjnego w górach. Dziki tymczasem bacznie kontrolowal działania wszystkich instruktorów; nie wykrył nieprawidłowości. Podczas kolejnego szkolenia Motyl poprowadził trening elementów walki w parterze, który wyjątkowo spodobał się naszym weekednowym żołnierzom. Uczestnicy byli równie zachwyceni szkoleniem paramedycznym, podczas którego nauczyli sie technik zakładania stazy (nawet z zamkniętymi oczami) oraz pierwszej pomocy medycznej w warunkach bojowych. Świetnie odegrane zostały role poszkodowanych i ratujących na polu bitwy: „Sebastian, jak się czujesz? Mów do mnie, idę do Ciebie, zdejmę Ci kamizelkę...co to jest...nie da się zdjąć...trzeba rozciąć, ale trochę szkoda...normalnie w GROM-ie mamy takie zdejmowalne, serio”.

Grupy Alpha, Bravo i Charlie, kolejno, w przerwie między zajęciami, zaproszone zostały na zwiedzanie Izby Pamięci GROM i na pokaz broni oraz fabularyzowanego filmu dokumentalnego Pawła Kędzierskiego pod tytułem „My Cichociemni. Głosy Zyjących”, gdzie relacje historyczne z genezy i działań bojowych zdawali żołnierze tej szkolonej w Anglii, elitarnej jednostki. Była ona wzorem dla założycieli GROM w latach 90-tych. Wyświetlony też zostal film o selekcji do jednostki specjalnej GROM. Wszyscy zapamiętali jedno zdanie: „Jak już myślisz, że nie możesz zrobić następnego kroku, zrób kolejny krok”. Film ukazał, jaki rzadko spotykany zestaw kompetencji psychofizycznych musi posiadać pretendent do miana żołnierza GROM. Niezbędne są między innymi odwaga, koleżeństwo, wytrzymałość fizyczna, efektywne działanie w warunkach ekstremalnego stresu a także lojalność.

Przed godziną 16-stą sobotnie szkolenie dobiegło końca. Do jednostki przybyło przeszło 40 gości specjalnych, reprezentujacych wojsko i rząd (w tym: rzecznik rządu Paweł Graś, senator Maciej Grubski), a także członkowie rodziny oraz przyjaciele Leszka. Część oficjalną poprowadził Jacek wraz z obecnym dowódcą GROM, płk Piotrem Gąstałem. Podczas uroczystości mianowani zostali Basic Instruktorzy oraz kolejni Chief Instruktorzy systemu GROM Combat – do tych drugich dołączyli Maciej Grubski oraz płk Piotr Gąstał, a specjalne wyróżnienie za wspracie w tworzeniu podstaw oraz propagowanie systemu GROM Combat otrzymał były dowódca jednostki, gen. Sławomir Petelicki.

Na uwagę zasługują słowa Jacka, wygłoszone podczas oficjalnej części spotkania (parafrazując): „(...) spełniły się dwa marzenia Leszka. Po pierwsze, Żołnierze GROM mają nowoczesny budynek szkoleniowy, salę gimnastyczną wyposażoną w sprzęt do treningu wysokościowego, ring oraz maty. Jako szefa wyszkolenia jednostki to była jego, za życia niespełniona, ambicja. A po drugie, aktywnie rozwijamy system GROM Combat, którego podwaliny stworzył Leszek, i promujemy go wśród profesjonalistów oraz cywilów, wzbogacając jednocześnie o wyselekcjonowane techniki karate, sztukę walki bęącą jedną z największych pasji Leszka.”

Na zakończenie, podczas gdy Jacek i Maciek Grubski serdecznie ściskali ręcę, z zaplecza dobiegały dzwięki energetycznej muzyki, a z publiczności wypadła „banda zbirów” uzbrojonych w pałki i zaatakowała organizatorów. Oni z kolei zrzuciili marynarki i błyskawicznie rozprawili się z napastikami w pierwszorzędnym stylu. Zdezorietnowani w pierwszej chwili goście i uczestnicy seminarium zrozumieli, że to element pokazu kończącego częśc oficjalną. Jednak dwóm „panienkom” nie  podobała się ta inscenizacja i weszły na parkiet z pretensjami do Bartka w koszulce reżysera pokazu. Ten z kolei próbował wyprowadzić dziewczyny z sali. Jednak to one przejęły inicjatywę - stosując techniki interwencyjne systemu GROM Combat,  unieszkodliwiły reżysera. Na tym pokaz się nie skończył. W ostatniej odsłonie, „mądrala reżyser”, ledwo żywy, zapowiedział wizytę celebrytki, która po chwili, w obstawie czterech ochroniarzy, przeszła przez salę, witając się wylewnie z wiwatującymi fanami. Nagle padły strzały, ochroniarze ustawili sie w szyk wokół VIPa. Jednakże to atakujący okazali się skuteczniejsi. Zabili „bodyguardów” i brutalnie uprowadzili gwiazdkę. Pokaz zakończył się brawami nieco oszołomionej widowni. Na koniec pełnego emocji dnia, goście specjalni zaproszeni zostali do kuluarów. Pozostali uczestnicy natomiast spotkali się podobno na drinku w jednym z warszawskich klubów. Szczegułów nie znamy -  przecież następnego dnia trening o 9-tej rano!

Niedziela: Blok Szkoleniowy
Ostatni blok szkoleniowy odbył się w niedzielę. Poranne zajęcia poprowadził Maciek, prezentując techniki Karate Combat. Zmęczenie wyraźnie dawało się we znaki wszystkim, a imprezowiczom w szczególności. Jednak dzielnie, niczym żurawie trenowali uparcie jedno, najcelniejsze, śmiertelne kopnięcie mae geri. Popołudniowy trening, poprowadzony przez Jacka i Bartka w systemie GROM Combat, zawierał najważniejsze techniki powaleń  i walki wręcz z jednym lub wieloma przeciwnikami. Trening wytrzymałościowy połączony był z elementami doskonalenia techniki.

Z dyplomami w rękach, wyczerpani ale zadowoleni, uczestnicy rozjechali się popołudniem do domów, rozpoczynając tydzień zasłużonej rekonwalescencji, a następnie mentalne i fizyczne przygotowania do kolejnych treningów i szkoleń w systemie GROM Combat, organizowanych przez firmę GRAK. Zatem do zobaczenia!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Polscy policjanci na EURO 2020

Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl