Buzdygany wręczone!

 BS  /  27-02-2012
Laureaci Buzdyganów za 2011 rok
Laureaci Buzdyganów za 2011 rok Fot. Ewa Korsak

Po raz osiemnasty tygodnik Polska Zbrojna przyznał Buzdygany – wyróżnienia nazywane często wojskowymi Oskarami. Buzdygany przyznawane są corocznie przez Polskę Zbrojną dla wyróżniających się osobowości Wojska Polskiego. Statuetka jest 37-cm długości, posrebrzaną repliką XVI-wiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej.

Wagę nagrody podnoszą nie tylko osobowości kandydatów i laureatów, lecz także sposób przyznawania Buzdyganów. A zasada jest prosta: najlepszych wskazują najlepsi, czyli – w skład kapituły wchodzą ci, którzy rok wcześniej zostali uhonorowani tą nagrodą. W tym roku, z pięćdziesięciu kandydatów, wybrano dwunastu – w tym, jedną nagrodę wręczono całemu zespołowi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Laureatami Buzdyganów za rok 2011 zostali, w kolejności alfabetycznej:

major pilot Tomasz Czerwiński, lider zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, „za kierowanie zespołem, który od dwunastu lat reprezentuje i rozsławia polskie Siły Powietrzne podczas wielu pokazów krajowych i międzynarodowych.”

podpułkownik Jarosław Garstka, zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, „za upór w budowaniu w Jednostce Wojskowej GROM profesjonalnej spadochronowej bazy szkoleniowej i pionierskie szkolenie skoczków w systemie HALO i HAHO.”

młodszy chorąży Wojciech Jackowski, pomocnik dowódcy plutonu w 3 kompanii zmechanizowanej 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej, „za odwagę, profesjonalizm w walce i fachowe dowodzenie akcjami ratowania rannych kolegów w Iraku i Afganistanie.”

doktor inżynier Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki i dyrektor Dywizji Bumar Żołnierz, „za konsekwentne promowanie rodzimej myśli technicznej w projektach sprzętu dla polskiego żołnierza przyszłości.”

pułkownik Tomasz Łysek, szef Oddziału Rozpoznania w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Wojsk Lądowych, „za upór i konsekwencję w tworzeniu i wprowadzaniu w życie kolejnych elementów nowoczesnego systemu szkolenia zwiadowców.”

Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „za to, że w nietuzinkowy sposób promuje polskie wojsko; potrafi jednego dnia otworzyć bramy koszar kilkudziesięciu jednostek, dzięki czemu wielu młodych ludzi może zobaczyć,na czym polega zawód żołnierza, co ma znaczący i wpływ na pozytywne postrzeganie naszej armii.”

pułkownik rezerwy doktor habilitowany Ryszard Szczepanik, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, „za inicjowanie wielu projektów i przedsięwzięć, które mają jeden wspólny mianownik: większe bezpieczeństwo lotów i rozwój polskiego lotnictwa.”

Michał Świtalski, prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, „za stworzenie nowoczesnego, przyjaznego żołnierzom systemu zakwaterowania, który odgrywa rolę motywującą w podejmowaniu decyzji o wstępowaniu w szeregi armii.”

pułkownik rezerwy doktor inżynier Ryszard Woźniak, kierownik Zakładu Konstrukcji Specjalnych w Wojskowej Akademii Technicznej, „za to, że od lat strzela do nas takimi pomysłami, bez których trudno sobie wyobrazić rozwój współczesnej ręcznej broni palnej w Polsce.”

komandor porucznik Grzegorz Zięba, dowódca okrętu ratowniczego ORP „Piast” z 3 Flotylli Okrętów, „za to, że gdy na Bałtyku dzieje się coś złego, zawsze można liczyć na jego perfekcyjne dowodzenie akcją ratunkową oraz za metody działania, których nie stosują inne marynarki.”

starszy sierżant Jacek Żebryk z 21 Bazy Lotnictwa taktycznego w Świdwinie, „za konsekwencję w walce z internautami o dobre imię polskich żołnierzy i ściganie tych, którzy na forach obrażają wojskowych na misjach i nawołują do popełniania przestępstw.

Operacyjny Zespół Doradczo-Szkoleniowy OMLT 2 z VII zmiany PKW Afganistan, „za niezłomność i za to, że w najtrudniejszych chwilach pozostali scementowanym zespołem wiernym przyjętym zasadom.”'

W uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 24 lutego 2012 roku na stadionie warszawskiej Legii, udział wzięli między innymi: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłanka Jadwiga Zakrzewska i poseł Stanisław Wziątek, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Polscy policjanci na EURO 2020

Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl