Polska: Mobilna strzelnica kontenerowa w DWS

Sebastian Miernik  /  17-02-2012  /  1

W koszarowym kompleksie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie uruchomiono krytą mobilną strzelnicę kontenerową. Obiekt zdecydowanie ułatwi szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojsk Specjalnych kadry DWS i Jednostki Wojskowej NIL.

Otwarcia strzelnicy dokonał 16 lutego dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong w asyście gościa dowództwa gen. Michaela Repassa – dowódcy amerykańskich wojsk specjalnych w Europie.

Mobilna Strzelnica Kontenerowa została zaprojektowana i wyprodukowana w Zakładach Mechanicznych Tarnów SA należących do koncernu zbrojeniowego Bumar. Pozwala na bezpieczny dla otoczenia trening strzelecki w prawie dowolnym miejscu dzięki łatwemu transportowi naczepami wszystkimi drogami publicznymi. Użytkowanie strzelnicy następuje bezpośrednio po zainstalowaniu w wyznaczonej lokalizacji ( trwa to ok. godzinę) , bez konieczności uzyskania oddzielnych odbiorów i zatwierdzeń, także tych związanych z prawem budowlanym i zagospodarowaniem przestrzennym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Strzelanie nie powoduje prawie żadnego hałasu poza kontenerem. Uderzenia pocisków w kulochwyt brzmią na zewnątrz jak odgłos kruszonego szkła Na strzelnicy można realizować trening ze stałej i zmiennej linii otwarcia ognia z pistoletów o kalibrze do 11,43 mm oraz pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm. Strzelnica umożliwia kadrze strzelania dynamiczne z broni osobistej w rożnych postawach i przy wyborze różnych warunków – w dzień, w nocy, z użyciem noktowizji czy z podświetleniem celu. Kompletna strzelnica kontenerowa wraz z niezbędnym zapleczem technicznym składa się z dwóch połączonych kontenerów w których można ćwiczyć strzelanie na dystansie 5, 10, 15 m – indywidualnie lub w parach. Wystarcza to w zupełności dla utrzymania podstawowych nawyków i umiejętności w strzelaniu z broni krótkiej.

W ciągu godziny może wykonać taki trening ok. 30 żołnierzy. Istnieje także możliwość przedłużenia strzelnicy o kolejne 3 kontenery, co wydłuża dystans strzelania do 50 metrów.

W opinii instruktorów szkolenia strzeleckiego Wojsk Specjalnych użytkowanie takiej strzelnicy daje ewidentne oszczędności z punku widzenia kosztów ,organizacji i czasu szkolenia. Dotychczas żołnierze z jednostki jeździli na strzelania z pistoletu na leżący na drugim krańcu miasta plac ćwiczeń „Pasternik” a nawet do Bielska Białej. Posiadanie strzelnicy na miejscu pozwala zaoszczędzić na kosztach transportu i nie absorbuje tak wiele czasu służbowego całej grupy żołnierzy. Nie ma także potrzeby sprowadzania na strzelnicę karetki i lekarza bo na miejscu w jednostce funkcjonuje ambulatorium. W Polsce na strzelnicach kontenerowych tego typu oprócz żołnierzy wojsk specjalnych szkolą się także policjanci i celnicy.

Ze strzelnic kontenerowych od 2011 r. korzystają także policjanci ze Szczecina, Katowic i Wrocławia.

Źródło: Oficjalna strona Dowództwa Wojsk Specjalnych

Komentarze

1
zyx / 18-02-2012, 12:45
W Polsce buduje się siły specjalne czy tylko o tym budowaniu mówi? Dlaczego żołnierze, których podstawowym orężem jest broń strzelecka nie stacjonują w miejscu gdzie strzelnice dostępne są w obrębie jednostek? O jakich podstawowych nawykach mówimy? W przypadku specjalsów, z definicji ekspertów w zakresie obsługi broni palnej? Otwarcie kontenerowej strzelnicy to ma być jakiś sukces? Może trzeba było otworzyć strzelnicę festynową i kupić kilka wiatrówek? Albo wysyłać żołnierzy na uroczystości odpustowe do Tuchowa albo Odporyszowa? Byłoby już całkiem tanio.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl