Polska: Morski Oddział Straży Granicznej gościł przedstawicieli Agencji FRONTEX

 MD  /  12-02-2012  /  1

Morski Oddział Straży Granicznej gościł w dniu 9 lutego b.r. przedstawicieli Agencji FRONTEX - czyli Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Wizyta ta dotyczyła realizowanego wspólnie projektu Maritime Operational Centres – czyli pilotażowego projektu mającego za zadanie ocenę przez ekspertów Agencji ERONTEX działania Morskich Centrów Operacyjnych w Państwach Członkowskich UE.

Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej czyli FRONTEX (od fr. Frontières extérieures, czyli "granice zewnętrzne")  powstała 1 maja 2004roku na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2007/2004 z 26 października 2004 r.

Zadaniem FRONTEXU jest koordynowanie współpracy operacyjnej, w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi,  udzielanie pomocy w szkoleniu służb granicznych i ustanawianie wspólnych standardów szkoleniowych, analiza ryzyka zagrożeń terroryzmem, śledzenie rozwoju badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic zewnętrznych, wspomaganie państw członkowskich w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach oraz wspomaganie państw członkowskich UE przy wydalaniu nielegalnych imigrantów.

Rada Zarządzająca składa się z reprezentantów państw członkowskich UE (po 1 osobie z każdego kraju, a każdy z członków Rady musi mieć wyznaczonego zastępcę w razie swojej nieobecności), Islandii, Norwegii (oba kraje nie będąc w UE są członkami układu z Schengen o zniesieniu granic wewnętrznych) oraz dwóch reprezentantów Komisji Europejskiej. Obecnie dyrektorem wykonawczym jest przedstawiciel Finlandii Ilkka Laitinen.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Aby zapewnić spójność działań, agencja FRONTEX jest w stałym kontakcie z innymi wspólnotowymi i unijnymi organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo granic zewnętrznych, takimi jak EUROPOL, CEPOL, OLAF, a także z organami odpowiedzialnymi za współpracę celną i współpracę w zakresie kontroli fitosanitarnych i weterynaryjnych. Obecnie, tj. w roku 2012,  liczba etatowych pracowników wynosi około 227. Wszystkie osoby zatrudnione są wybierane w drodze konkursów, podobnie jak inni pracownicy agencji unijnych. W Polsce siedziba FRONTEXU znajduje się w Warszawie.

W trakcie obecnej wizyty kierownicy komórek organizacyjnych MOSG zapoznali przedstawicieli FRONTEXU z zadaniami, strukturą i wyposażeniem oddziału. Szczególną uwagę poświęcono systemowi nadzoru morskiego ZSRN (Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru) i funkcjonowaniu Centralnego Ośrodka Nadzoru.
Polska jest państwem mającym zarówno morskie jak i lądowe zewnętrzne granice Unii Europejskiej, dlatego bardzo ważne i celowe jest współdziałanie w ramach FRONTEXU oraz projektu Maritime Operational Centrem.

Źródło: Oficjalna strona Straży Granicznej, Wikipedia

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl