Afganistan: Bezpieczeństwo Afganistanu to wspólny główny cel

 MD  /  30-01-2012

Na ten temat rozmawiali w Komendzie Policji w Ghazni dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. bryg. Piotra Błazeusz  oraz dowódca Policji prowincji Ghazni, gen. bryg. Zahid Szarawara – podała Sekcja Informacyjno-Prasowa X zmiana PKW Afganistan.

Spotkanie to miało miejsce w związku z roczną odprawą połączona z uroczystym przeglądem oddziałów policji. Dowódca „White Eagle” wyraził swoje uznanie dla dotychczasowych efektów działania afgańskich policjantów, które służą bezpośrednio ustabilizowaniu sytuacji w regionie. Najlepszym funkcjonariuszom  gen. bryg. Piotr Błazeusz wręczył listy gratulacyjne. Wśród wyróżnionych znaleźli się: płk Mohammad Rahim, kpt. Mohammad Bashir oraz por. Khan Pasha.

Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania zebrali się w sali odpraw, gdzie „zastępca szefa OCCP (ang. Operational Coordination Cell – Provincial), płk Horman Feridun, podsumował działalność Policji afgańskiej w 2011 roku. Szefowie poszczególnych departamentów policji prowincji Ghazni złożyli meldunki ze swojej działalności. Poruszono również tematy związane ze współpracą z POMLT (ang. Police Operational Mentoring Liaison Team – Operacyjny Zespół Doradczo-Łącznikowy). Podziękowano polskim żołnierzom za profesjonalny sposób doradzania i szkolenia lokalnych funkcjonariuszy, podkreślając, jak duże znaczenie ma  doświadczenie prowadzących zajęcia i ich postępowanie, zgodne z procedurami sił wsparcia bezpieczeństwa.” Rozmowy dotyczyły także profesjonalizmu żołnierzy z PSZ w trakcie wykonywania bardzo trudnych, skomplikowanych i niebezpiecznych zadań wspólnie z afgańskimi policjantami.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W podobnych słowach o współpracy polsko-afgańskiej mówił płk Michael Peeters z STT (ang. Stability Transition Team), który jest doradcą w mentorowaniu gen. Zarawara. „Polscy żołnierze skuteczniej służą w tym trudnym terenie, a afgańscy policjanci podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają dodatkowe doświadczenie” – powiedział płk Peeters. Wspólnie z gen. Zarawarem chwalił działanie dowódcy Zespołu Doradczo-Łącznikowego, ppłk. Andrzeja Isemana. Gen. bryg. Piotr Błazeusz i gen. bryg. Zahid Zarawar poruszyli również tematy związane z bezpieczeństwem w rejonie odpowiedzialności.

Miłym akcentem było wręczenie dowódcy PSZ „White Eagle”  przez gen. Zarawara listu z podziękowaniem wystosowanym przez ministra spraw wewnętrznych Islamskiej Republiki Afganistanu. Minister Bismillah Mohammadi wyraził w nim wdzięczność za wsparcie w egzekwowaniu praworządności, a także podziękował za niestrudzone wysiłki Polskiego Kontyngentu Wojskowego na rzecz poprawy życia społeczeństwa afgańskiego.

Takie odpraw maja za cel nie tylko zacieśnianie relacji między polskimi żołnierzami i afgańskimi policjantami przed wspólnymi zadaniami, ale to przede wszystkim stopniowe przekazywanie obowiązków i usamodzielnianie policji afgańskiej. W 2014 roku ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji przejmą służby mundurowe Afganistanu. W tym to roku kończy się działalność ISAF w ramach misji stabilizacyjnej.  

Na zakończenie spotkania dowódca Policji zaprezentował podległe służby oraz  jednostki straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Mimo, że misja stabilizacyjna  Afganistanie jest bardzo trudną operacją i pochłonęła już życie 35 polskich żołnierzy, warto podkreślić profesjonalizm i pełne zaangażowanie stacjonującego tam polskiego kontyngentu wojskowego. Podkreślają to na co dzień zarówno przedstawiciele władz Afganistanu, wojska i policji ale także dowództwo sił stabilizacyjnych. Polscy żołnierze nie tylko biorą udział w działaniach typowo wojskowych, ale także pomagają ludności cywilnej w codziennym życiu.

Źródło: Oficjalna strona www PKW Afganistan

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Spokrewnieni służbą

W ramach kampanii „spoKREWnieni służbą” z okazji upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, w tym tygodniu, na kompleksie Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dla żołnierzy i pracowników została...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl