Afganistan: Policjanci ukończyli kurs działań specjalnych

 MD  /  26-01-2012

W niedzielę 22 stycznia 2012 r. 53 Afgańskich Tygrysów tworzących dwie Kompanie Specjalne Policji (PRC – Provincial Response Company), ukończyło zaawansowany kurs działań specjalnych.

Podsumowania szkolenia oraz promocji policjantów dokonali: szef Policji prowincji Ghazni, gen. bryg. Zarawar Zahid, dowódca Polskich Sił Zadaniowych (PSZ), gen. bryg. Piotr Błazeusz, oraz dowódca Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych, odpowiedzialnego za szkolenie Afgańczyków.

Podczas uroczystości szef policji w prowincji Ghazni dziękował Polakom za pomoc i wsparcie, jakiego Afgańczycy doświadczają od naszych żołnierzy. - Przyjaciele z Polski - powiedział -  może i mamy różne kolory skóry i mówimy różnymi językami, lecz cel mamy wspólny. Jest pokój i bezpieczeństwo  Afganistanu. W swoim przemówieniu generał Zarawar nawiązał też do rozpoczętego 12 stycznia procesu przejmowania odpowiedzialności przez Afgańczyków (ang. Transition), mówiąc:  - Dzięki Wam jesteśmy coraz lepiej wyszkoleni i wyekwipowani. Niedawno rozpoczęliśmy proces transition w Ghazni i zrobimy wszystko, aby objął on całą prowincję.

Dowódca PSZ, gen. bryg. Piotr Błazeusz, gratulował „Afgańskim Tygrysom” ukończenia kursu: -  Patrząc na Was, widzę, jak jesteście zaangażowani w to, co robicie. Terroryści boją się Was, bo jesteście świetnym narzędziem. Narzędziem, które może wykonać każde zadanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie dyplomów ukończenia kursu oraz wyróżnień, którymi uhonorowano najlepszych uczestników. Każdy z policjantów wznosił swój certyfikat do góry, pokazując go wszystkim obecnym na sali i wykrzykując jednocześnie: - Ku chwale Afganistanu! Ceremonię zakończył pokaz wyszkolenia policjantów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności, demonstrując sposób odbijania zakładnika w szczególnie trudnych warunkach, bo  w głębokim i nieustannie padającym śniegu.

W tym samym dniu wręczono certyfikaty policjantom, absolwentom podobnego kursu w prowincji Paktika. W uroczystości wzięli udział: gubernator prowincji Mohib Ullah Samim, szef Policji w prowincji Paktika, gen. bryg. Dawlat Khan Zadran, oraz zastępca dowódcy Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych,  odpowiedzialny za szkolenie policjantów w Paktice. Gubernator prowincji wyraził wdzięczność polskim żołnierzom za ich trud i zaangażowanie. Szczególne wyrazy podziękowania złożył na ręce dowódcy Zespołu Bojowego za profesjonalne przeprowadzenie akcji uwolnienia zakładników z biura gubernatowa w dniu 10 stycznia 2012 r., w prowincji Paktika. Operację przeprowadzili komandosi z TF-50 oraz uczestniczący w kursie policjanci PRC. Opanowali oni zajęty przez terrorystów budynek, uwolnili trzech zakładników oraz zneutralizowali wszystkich terrorystów. Jak stwierdził Mohib Ullah Samim,  (...) operacja ta najlepiej świadczy o wyszkoleniu i gotowości do działania „Afgańskich Tygrysów”.

Żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych oprócz szkolenia policjantów z Kompanii Specjalnych Policji nadzorują rozbudowę ich  infrastruktury szkoleniowej oraz wyposażanie tych pododdziałów w prowincjach Ghazni i Paktika. Wspólnie z PRC realizują operacje bojowe.

W ramach szkolenia przeprowadzane są kursy na dwóch poziomach zaawansowania: basic (podstawowy) i advanced (zaawansowany). Funkcjonariusze zdobywają umiejętności m.in. z zakresu strzelania, udzielania pomocy medycznej, patrolowania i przeszukiwania budynków. Program kursów obejmuje także naukę procedur niezbędnych w procesie planowania i realizacji operacji specjalnych,  takich jak zatrzymywanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną czy przejmowanie tajnych składów i skrytek materiałów wybuchowych i broni.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl