Polska: Służby przygotowują się do EURO 2012

 MD  /  26-01-2012
Polska: Służby przygotowują się do EURO 2012
Polska: Służby przygotowują się do EURO 2012 Fot. www.policja.pl

Zbliżające się coraz szybciej EURO 2012 niesie ze sobą wiele różnorodnych działań związanych z tą imprezą. To nie tylko przygotowanie między innymi; stadionów, lotnisk, hoteli, środków komunikacji, wolontariuszy, restauracji, stref kibica.

To także, a może przede wszystkim zapewnienie sprawnego przebiegu całej imprezy pod względem bezpieczeństwa jej uczestników a także osób postronnych i zwykłych obywateli. Od wielu miesięcy nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas trwania imprezy pracuje wiele służb koordynujących swoje działania. Jak wiemy z życia codziennego takie masowe imprezy nie zawsze wyzwalają tylko pozytywne emocje. Przykłady nożna mnożyć: mecze ligowe w piłkę nożną o tzw. „podwyższonym ryzyku”, finał Pucharu Polski w Bydgoszczy w 2011 roku i wiele innych.

Służby porządkowe jeszcze nie zawsze dają sobie radę z „pseudo kibicami”, ale starają się działać coraz sprawniej. Na EURO 2012 przyjadą nie tylko kibice chcący oglądać mecze, ale także tzw. „zadymiarze”. Aby imprezy odbywały się spokojnie służby muszą  się do nich odpowiednio przygotować.

Temu celowi służą między innymi praktyczne ćwiczenia dowódczo - sztabowe pod kryptonimem „Kibice 2012”.  Biorą w nich udział funkcjonariusze Policji i Żandarmerii Wojskowej na terenie kraju. W ostatnich dniach brali w nich udział policjanci z Komend Wojewódzkich w  Lublinie i Radomiu, policjanci z Puław oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przeprowadzone ćwiczenia realizowane były w ramach projektu Komendy Głównej Policji pn. "Wspólne warsztaty szkoleniowe służb w kontekście wymagań sytuacji granicznej", finansowanego z europejskiego Funduszu Granic Zewnętrznych. Wybrana tematyka prowadzonych ćwiczeń miała też na celu przygotowanie służb do prowadzenia operacji porządkowych związanych z przejazdem grup kibiców ze wschodu na mecze EURO 2012 oraz sprawdzenie mobilności i skuteczności działania policjantów.

W Lachówce Małej tematem ćwiczeń było zgrywania sił w zakresie przywracania naruszonego porządku publicznego przez agresywnie się zachowujących kibiców, działań pościgowo-blokadowych oraz negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników. W czasie odbijania zakładników biorą udział wezwani policjanci z pododdziału antyterrorystycznego a także zespół negocjacyjny. Antyterroryści siłą odbijają zakładników, którym grożono śmiercią. Za kilkoma sprawcami zajścia odbywa się pościg przez las na terenie Lachówki Małej, gdzie zostaja zatrzymani.

W Puławach odbył się wczoraj kolejny epizod ćwiczeń.  Scenariusz ćwiczeń zakładał monitorowanie przejeżdżających grup kibiców, którzy w Puławach zorganizowali tzw. ustawkę. Pomiędzy grupami doszło do konfrontacji siłowej i zbiorowego zakłócenia porządku publicznego.

Agresja kibiców skierowana została skierowana przeciwko policjantom monitorującym ich przejazd. Policjanci z Oddziałów Prewencji wyposażeni broń gładkolufową i w środki przymusu bezpośredniego wkroczyli do akcji otaczając  kibiców, a następnie ich zatrzymując.

Podobne ćwiczenia odbywają się na terenie innych województw, gdzie będą przejeżdżać lub przebywać kibice z różnych państw. Należy mieć nadzieję, że ćwiczenia przygotują odpowiedzialne za porządek służby do perfekcyjnych działań. Bo jak pokazuje codzienne życie raczej nie obejdzie się bez zakłóceń porządku w czasie trwania EURO 2012 na terenie Polski. Profesjonalne przygotowanie i zgranie działań wszystkich służb może przyczynić się do zminimalizowania zagrożeń. Im bliżej imprezy, tym ćwiczeń będzie więcej i będą lepiej skoordynowane.

Źródło: www.policja.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl