Szkolenie z przeciwdziałania hipotermii

Krzysztof  Mątecki  /  25-01-2022
Szkolenie z przeciwdziałania hipotermii
Szkolenie z przeciwdziałania hipotermii Fot. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach / OSzL CSzWS

W czwartek, 20 stycznia 2022 r. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbyło się szkolenie z zakresu postępowania z pacjentem w stanie hipotermii.

Międzyresortowa wymiana doświadczeń

Szkolenie odbyło się z inicjatywy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i obejmowało szkolenie z hipotermii, zabezpieczenia i transportu poszkodowanego.

W szkoleniu udział wzięła ponad setka ratowników reprezentujących: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Komendę Wojewódzką Policji (Wydział Doboru i Szkolenia, zespoły medyczne Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach), Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych (medycy z centrum szkolenia oraz żołnierze grup bojowych, Zespoły medyczne Wojsk Specjalnych (JW Agat, JW NIL, JW Formoza), Grupę Jurajską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Grupę Beskidzką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego JRG Radzionków, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Zawierciu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Dąbrowy Górniczej, Maltańską Służbę Medyczną, Wyższą Szkołę Medyczną (kierunek ratownictwo medyczne, studenci wcielili się w ofiary wypadków, które trzeba było wyciągać z jeziora i ewakuować z jaskini).

W czasie wspólnego szkolenia ratownicy medyczni mieli okazję wymieniać się nie tylko doświadczeniami, ale również specjalistycznym sprzętem. Dla przykładu ratownicy górscy dysponujący specjalnymi śpiworami szytymi na potrzeby osób w hipotermii, mają też namioty jaskiniowe, gdzie mogą przygotować pacjenta do ewakuacji. Z kolei wojsko jest w posiadaniu specjalnych folii do owijania poszkodowanego, do których mogą włożyć (chemiczne) pakiety grzewcze.
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych zapewnia, że najbliższym czasie odbędzie się kilka przedsięwzięć z tego obszaru. W tym celu CSWS buduje szkoleniową sieć kooperacji między różnymi jednostkami, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem oraz budując współpracę na różnych polach.

Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach / OSzL CSzWS

Przeczytaj także: Wspólne szkolenie JWK z GOPR >>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[CSWS, Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, GOPR, JW AGAT, JW NIL, JW Formoza]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl