Robot pirotechniczny i pojazd elektryczny dla Placówki SG w Krakowie-Balicach

Krzysztof  Mątecki  /  21-01-2022
Specjalistyczny sprzęt trafił do PSG w Krakowie-Balicach
Specjalistyczny sprzęt trafił do PSG w Krakowie-Balicach Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Dziewiętnastego stycznia 2022 roku Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach otrzymała lekkiego robota pirotechnicznego PIAP GRYF oraz elektryczny pojazd marki Nissan. Po ambulansie pirotechnicznym oraz bramkach do automatycznej odprawy granicznej (ABC), to kolejny zakup sfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego i przekazany Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

Nowy sprzęt w Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

Lekki robot pirotechniczny PIAP GRYF będzie wykorzystywany do rozpoznania miejsc trudno dostępnych, a takich miejsc na terenie portu lotniczego nie brakuje. Funkcjonariusze z balickiej placówki nie ukrywają, że z niecierpliwością oczekiwali na nowy sprzęt. Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz w celu zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym, jak również zagwarantowania najwyższego poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, niezbędne jest wyposażenie zespołów zajmujących się prowadzeniem działań minersko-pirotechnicznych w najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt, spełniający najwyższe standardy. Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach dysponuje obecnie średnim, mobilnym robotem Digital Vanguard oraz nowoczesnym, dużym, bo aż  315-kilogramowym urządzeniem z rodziny PIAP –  robotem IBIS.

Z uwagi na rozmiar nowego robota oraz wykorzystanie przy jego konstrukcji zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wspierać on będzie codzienne działania funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, związane m.in. z rozpoznaniem, podjęciem i transportowaniem podejrzanych przedmiotów oraz ich neutralizacją, minimalizując przy tym ryzyko narażenia pirotechników na utratę zdrowia i życia.

Główne zalety GRYFA to jego gabaryty i waga – niespełna 50 kg, zwrotność, a także manipulator o pięciu stopniach swobody, które umożliwiają przenoszenie przedmiotów o wadze do 15 kg. Podkreślić należy też łatwość transportu, pokonywanie schodów (trapy statków powietrznych), czy też możliwość szybkiego demontażu kół, które pomagać będą w prowadzeniu działań w wąskich przestrzeniach, w tym na pokładach samolotów. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwala na montaż dodatkowych elementów (między innymi bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, strzelb samopowtarzalnych i powtarzalnych), czy też łatwą zmianę konfiguracji. Ciekawym elementem wyposażenia jest też tzw. bank narzędzi.

Oprócz inwestycji w bezpieczeństwo Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od 2022 roku włącza się również w realizację założeń Programu Rozwoju Elektromobilności. Proekologiczny, elektryczny pojazd marki Nissan, zakupiony ze środków Wojewody Małopolskiego i przekazany balickiej Placówce, użytkowany będzie głównie podczas realizacji zadań na płycie postojowej  lotniska. Pojazd, z uwagi na charakter czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy oraz specyfikę pracy w porcie lotniczym (szczególne zasady poruszania się) jest lepiej przystosowany do służby niż dotychczas użytkowane pojazdy. Nie do przecenienia jest jednocześnie aspekt ekonomiczny zakupu, czyli mniejsza awaryjność oraz niższe koszty eksploatacji. Całkowity koszt zakupionego sprzętu to ponad 800 tys. złotych.

Źródło: www.karpacki.strazgraniczna.pl

Przeczytaj także: 15 LAT ZIS PSG KRAKÓW-BALICE >>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Straż Graniczna, Placówka Straży Granicznej Kraków Balice, PIAP GRYF, ZIS PSG, Zespół Interwencji Specjalnych]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl