Dziesiąta rocznica operacji Sledgehammer!

Krzysztof  Mątecki  /  12-01-2022
Operatorzy WDS OSŻW Warszawa biorący udział w operacji Sledgehammer
Operatorzy WDS OSŻW Warszawa biorący udział w operacji Sledgehammer Fot. WDS OSŻW Warszawa

Na początku stycznia minęła dziesiąta rocznica operacji Sledgehammer, której celem było uwolnienie obywateli Afganistanu przetrzymywanych przez terrorystów w siedzibie gubernatora prowincji Paktika położonej w Sharanie. Była to pierwsza w historii Wojska Polskiego operacja ratowania zakładników uwięzionych przez terrorystów samobójców.

Operacja Sledgehammer

Rankiem 10 stycznia 2012 roku grupa terrorystów ubranych w afgańskie mundury zaatakowała siedzibę gubernatora prowincji Paktika, biorąc zakładników i barykadując się w budynku. Talibowie długo przygotowywali się do tego zamachu zdając sobie sprawę z faktu iż Paktika to strategiczna prowincja, przez nią biegną szlaki przemytu m.in. narkotyków szmuglowanych na Zachód. Samobójców którzy mieli dokonać zamachu szkolono za granicą, w tajnych ośrodkach terrorystów. Plan terrorystów zakładał opanowanie siedziby gubernatora, w czasie gdy gdy odbywać się w niej będzie narada z wszystkimi najważniejszymi VIP-ami a następnie wzięcie ich jako zakładników i wysadzenie się z nimi w powietrze.

Napastników rozpoznano jednak na jednym z punktów kontrolnych w mieście. Policjanci zaczęli do nich strzelać, a talibowie wtargnęli do najbliższego budynku i zabarykadowali się w nim. Ten dwupiętrowy budynek był siedzibą  gubernatora prowincji Paktika. Po trzech nieudanych próbach uwolnienia zakładników przeprowadzonych przez amerykańskich żołnierzy i pododdziały afgańskiej policji (ANP) do wykonania operacji wyznaczony zostaje zespół z polskiej grupy zadaniowej Task Force-50. Szturm przeprowadziło ośmiu operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów wspieranych przez sześciu operatorów i dwóch strzelców wyborowych z Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. Dodatkowo w operacji udział wzieła szkolona od kilku miesięcy przez polaków  grupa afgańskich antyterrorystów. Udział afgańskich antyterrorytów konieczny był z uwagi na fakt iż żołnierze NATO nie mogli przeprowadzać najmniejszej akcji bez udziału miejscowej policji lub wojska. Cała operacja trwała kilkanaście minut. W czasie jej trwania udało się uwolnić wszystkie przetrzymywane osoby. W budynku znaleziono broń, a także torby i kamizelki wypełnione materiałami wybuchowymi.

Czytaj też: Wspólne szkolenie JWK z GOPR >>

Operacja Sledgehammer należała do rodzaju operacji specjalnej zwanej  Hostage Release Operation (HRO). Celem tego typu operacji jest uwolnienie przetrzymywanych zakładników oraz zneutralizowanie zagrożenia ich życia, jest to jedno z najtrudniejszych zadań sił specjalnych.  Tworzony przez polaków zespół Task Force-50 podlegał międzynarodowemu dowództwu sił specjalnych, które kierowało działaniami wszystkich oddziałów komandosów działających w Afganistanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[JWK, Jednostka Wojskowa Komandosów, Cisi i Skuteczni, Task Force-50, Afganistan, Operacja Sledgehammer]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl