Operacja Sledgehammer
Rankiem 10 stycznia 2012 roku grupa terrorystów ubranych w afgańskie mundury zaatakowała siedzibę gubernatora prowincji Paktika, biorąc zakładników i barykadując się w budynku. Talibowie długo przygotowywali się do tego zamachu zdając sobie sprawę z faktu iż Paktika to strategiczna prowincja, przez nią biegną szlaki przemytu m.in. narkotyków szmuglowanych na Zachód. Samobójców którzy mieli dokonać zamachu szkolono za granicą, w tajnych ośrodkach terrorystów. Plan terrorystów zakładał opanowanie siedziby gubernatora, w czasie gdy gdy odbywać się w niej będzie narada z wszystkimi najważniejszymi VIP-ami a następnie wzięcie ich jako zakładników i wysadzenie się z nimi w powietrze.
Napastników rozpoznano jednak na jednym z punktów kontrolnych w mieście. Policjanci zaczęli do nich strzelać, a talibowie wtargnęli do najbliższego budynku i zabarykadowali się w nim. Ten dwupiętrowy budynek był siedzibą gubernatora prowincji Paktika. Po trzech nieudanych próbach uwolnienia zakładników przeprowadzonych przez amerykańskich żołnierzy i pododdziały afgańskiej policji (ANP) do wykonania operacji wyznaczony zostaje zespół z polskiej grupy zadaniowej Task Force-50. Szturm przeprowadziło ośmiu operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów wspieranych przez sześciu operatorów i dwóch strzelców wyborowych z Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. Dodatkowo w operacji udział wzieła szkolona od kilku miesięcy przez polaków grupa afgańskich antyterrorystów. Udział afgańskich antyterrorytów konieczny był z uwagi na fakt iż żołnierze NATO nie mogli przeprowadzać najmniejszej akcji bez udziału miejscowej policji lub wojska. Cała operacja trwała kilkanaście minut. W czasie jej trwania udało się uwolnić wszystkie przetrzymywane osoby. W budynku znaleziono broń, a także torby i kamizelki wypełnione materiałami wybuchowymi.
Czytaj też: Wspólne szkolenie JWK z GOPR >>
Operacja Sledgehammer należała do rodzaju operacji specjalnej zwanej Hostage Release Operation (HRO). Celem tego typu operacji jest uwolnienie przetrzymywanych zakładników oraz zneutralizowanie zagrożenia ich życia, jest to jedno z najtrudniejszych zadań sił specjalnych. Tworzony przez polaków zespół Task Force-50 podlegał międzynarodowemu dowództwu sił specjalnych, które kierowało działaniami wszystkich oddziałów komandosów działających w Afganistanie.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[JWK, Jednostka Wojskowa Komandosów, Cisi i Skuteczni, Task Force-50, Afganistan, Operacja Sledgehammer]