3 miesiące operacji #SilneWsparcie

 Redakcja  /  03-12-2021
Fot. Źródło: DWOT

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

"Silne Wsparcie"

Operacja pk. „Silne Wsparcie” rozpoczęła się 3 września 2021 r. i jest prowadzona w rejonie przygranicznym na terenie województw podlaskiego i lubelskiego. Działania żołnierzy brygad właściwych dla obszaru realizacji operacji czyli 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają w różnym zakresie specjalistycznym żołnierze innych brygad WOT. Ich obecność pozwala zwiększyć potencjał w zakresie wykorzystania sprzętu specjalistycznego, jakim dysponuje WOT oraz zapewnia rotację na stanowiskach.

Skala zaangażowanie WOT rośnie w miarę zwiększania odległości od linii granicy polsko-białoruskiej. Działania z największą intensywnością prowadzone są w strefie nadgranicznej. Całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, żołnierze WOT w wystawiają kilkadziesiąt patroli, punktów kontrolnych oraz posterunków obserwacyjnych. Na rzece Bug prowadzone są patrole wodne, z kolei trudnodostępny teren nad rozlewiskiem monitorują patrole konne. Od początku operacji żołnierze WOT ujawnili blisko 1000 osób - głównie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz kurierów. Zatrzymani przekazywani są niezwłocznie funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Tam, gdzie funkcjonariusze straży granicznej oraz żołnierze nie mogą prowadzić obserwacji  bezpośredniej intensywnie wykorzystywane są bezzałogowce rozpoznawcze. Grupy Rozpoznania Obrazowego, zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej. Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Bezzałogowce do tej pory wykonały 660 godzin nalatu, umożliwiając tym samym prowadzenie działań wyprzedzających SG i wojskom operacyjnym. W gotowości do działania jest także Grupa Poszukiwawczo -Ratownicza K9 WOT z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych.

Przeczytaj także: Kurs Działań Niekonwencjonalnych nr 001 zrealizowany! >>

Terytorialsi działają także w ramach Zespołów Oceny Wsparcia, których zadaniem jest monitorowanie sytuacji w miejscowościach znajdujących się w strefie objętej zakazem przebywania oraz reagowanie na zgłaszane potrzeby władz samorządowych oraz mieszkańców.

W Dowództwie WOT 24/7 funkcjonuje linia wsparcia telefonicznego dla osób z rejonów przygranicznych. Z tej opcji wparcia skorzystało prawie 500 osób. W ramach operacji Silne Wsparcie pracownicy miejskich i gminnych rzędów z rejonu przygranicznego przeszkoleni zostali z zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doradztwo i szkolenia w tym obszarze prowadzi Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT.

Wspólnym celem funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. Codziennie od rodaków z całej Polski płyną wyrazy solidarności, wdzięczności i wsparcia dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy, co motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Źródło: DWOT

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[WOT, konflikt migracyjny, granica polsko-białoruska, Operacja Silne Wsparcie, K9, obrona terytorialna, wojska obrony terytorialnej]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl