Kontrterroryści pomogą na polskiej granicy

 Redakcja  /  15-11-2021
Fot. Źródło: Policja.pl | Foto: Andrzej Chyliński

Około 100 policyjnych kontrterrorystów przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych dołączyło do pozostałych funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy. Wśród nich są również Ci, którzy przeszli szkolenie z zakresu medycyny pola walki i przez ponad tydzień brali udział w szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych, które odbyło się w Wieliczce oraz w Krakowie.

Szkolenie

W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze CPKP „BOA”, SPKP oraz policyjni instruktorzy z NYPD (USA), RAID i BRI (Francja). Tym razem policyjne ćwiczenia pozwoliły na wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz w sytuacjach zakładniczych. Ci, którzy w nich wzięli udział, podkreślają możliwość wymiany doświadczeń z przedstawicielami służb z innych państw.

Negocjatorzy policyjni, podobnie jak pozostali funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych, stale biorą udział w szkoleniach, kursach specjalistycznych organizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Tym razem do stolicy Małopolski przyjechali instruktorzy z Francji oraz USA, którzy szkolili funkcjonariuszy z sekcji negocjacji Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. To były pierwsze tego typu ćwiczenia organizowane przez polską Policję.

Zajęcia podzielone były na dwie części. Przez pierwsze cztery dni instruktorzy omawiali studium przypadku sytuacji, które miały miejsce w ich krajach. Przedstawiali również opracowane, w jednostkach, które reprezentowali, modele działań podejmowanych w sytuacjach zakładniczych. Celem tej części ćwiczeń była nie tylko wymiana doświadczeń oraz porównanie obowiązujących procedur negocjacyjnych, ale przede wszystkim wypracowanie modelu działania podczas rozwiązywania potencjalnych sytuacji zakładniczych np. w budynkach użyteczności publicznej.

- Prowadzenie negocjacji jest bardzo trudnym zadaniem. Wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, wyspecjalizowanej wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności i odpowiednich predyspozycji – mówi naczelnik Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP „BOA” i dodaje: - Dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji i korzystanie z doświadczeń podobnych jednostek z innych państw. Elementy modeli wypracowanych przez naszych kolegów z Francji czy USA teraz będziemy wdrażać w procedury obowiązujące u nas. To, czego się nauczyliśmy będzie przekazywane podczas szkoleń kaskadowych naszym kolegom z SPKP w całym kraju.

Kolejne trzy dni to czas na zajęcia praktyczne, które miały miejsce m.in na terenie jednego z hoteli położonych w centrum Krakowa oraz w jednej z galerii usytuowanych w mieście. Każdy dzień i noc to nowe założenia i coraz trudniejsze działania. Scenariusze do wszystkich przeprowadzonych symulacji oparte w dużej mierze były na doświadczeniach francuskich i nowojorskich. Przy ich tworzeniu pomagali funkcjonariusze z SPKP KWP w Krakowie. Zgodnie z założeniem każdy element ćwiczeń miał być dla uczestników zaskoczeniem. Instruktorom zależało, aby szkolący się mogli sprawdzić się w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych działań. Podczas wielogodzinnych symulacji wykorzystywany był specjalistyczny sprzęt w tym, m.in. roboty pirotechniczne. – Podczas ćwiczeń negocjatorzy mieli możliwość zastosowania modeli, z którymi zapoznali się  podczas pierwszej teoretycznej części szkolenia. Na zakończenie każda symulacja była szczegółowo omawiana, tak aby na bieżąco wyciągać wnioski i zastosować je podczas dalszych ćwiczeń – mówi kierownik negocjatorów z „BOA”. – Nasze działania zostały bardzo dobrze ocenione  przez instruktorów i obserwatorów ćwiczeń – dodaje.

Przeczytaj także: Nowy numer SPECIAL OPS >>

W trwającym ponad tydzień szkoleniu udział wzięło w sumie 20 policyjnych kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Wrocławia, Warszawy i Łodzi.

Ćwiczenia te były częścią projektu pod nazwą „Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ramach tego samego projektu policyjni kontrterroryści z Sekcji Bojowej CPKP „BOA” oraz ze wszystkich SPKP w kraju szkolili się również z zakresu medycyny pola walki. Celem tych ćwiczeń było podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych. Szkolenie zostało  zorganizowane w oparciu o międzynarodowe wytyczne TC3. Kontrterroryści doskonalili techniki i kolejność wykonywania poszczególnych zabiegów przedszpitalnych ratujących życie, w tym m.in. opatrywanie ran powstałych w wyniku postrzałów, wybuchów czy oparzeń. Tego typu szkolenia prowadzone są w polskiej Policji już od kilku lat.

Kolejną odsłoną projektu było szkolenie, w którym kontrterroryści szkolili się w CSP w Legionowie z działań minersko-pirotechnicznych, a na poligonie w Wędrzynie z zakresu balistyki dla strzelców wyborowych.

Źródło: Policja.pl (Tekst: Agnieszka Włodarska)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Policja, kryzys migracyjny, granica państwa, CPKP "BOA", "BOA", SPKP, działania specjalne, kontrterroryści]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl