Global SOF Symposium w Warszawie

 Redakcja  /  22-10-2021

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań zastosowanych przy produkcji wyposażenia i sprzętu wojskowego, która gromadzi żołnierzy i pracowników Sił Specjalnych wraz z przedstawicielami administracji państwowej, ministerstw obrony, spraw wewnętrznych, wyższych dowódców Sił Zbrojnych, attaché obrony oraz przedstawicieli nauki, przemysłu i biznesu. Jego piąta edycja została zaplanowana w 2020 roku w Warszawie, dla uczczenia setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która ocaliła Europę przed bolszewikami. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-Cov-2 odbędzie się ona jednak, w dniach 26 – 28 października 2021 roku w Hotelu Marriott w Warszawie.

Organizatorzy sympozjum

Jest ono organizowane przez Global SOF Foundation, organizację non-profit z USA, której celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy w zakresie rozwoju Sił Specjalnych i dostosowywaniu ich zdolności do bieżących wymagań w zakresie zwalczania obecnych zagrożeń.

W Europie zostało ono zapoczątkowane w 2016 roku i dotychczas miały miejsce jego cztery edycje: w Wilnie na Litwie w 2016 roku, w Bukareszcie w Rumuni w 2017 roku, w Madrycie w Hiszpanii w 2018 roku oraz w Brukseli w Belgii w 2019 roku.

Sympozjum zostało przygotowane za zgodą Ministra Obrony Narodowej RP, we współpracy z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych oraz firmą Clarion Events z Londynu, specjalizującą się w organizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-promocyjnym w sektorze bezpieczeństwa i obrony. W tym roku przedsięwzięciu towarzyszyć również będzie ekspozycja wyposażenia i sprzętu wojskowego Wojsk Specjalnych SZ RP.

W trakcie sympozjum szeroko omawiana będzie min. problematyka dotycząca współczesnych zagrożeń i toczącej się wojny hybrydowej oraz możliwych sposobów skutecznego im przeciwdziałania, a w tym zacieśnienia współpracy regionalnej na wschodniej flance NATO i potrzeby dalszego rozwoju potencjału sił specjalnych.

W ramach tegorocznej ekspozycji zaprezentuje się czterdziestu czterech producentów wyposażenia i sprzętu wojskowego dedykowanego dla sił specjalnych.

W trakcie sympozjum zostaną odznaczeni przez Pana Mariusz Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej Medalami Wojska Polskiego, nadanymi za szczególne zasługi w dziedzinie współdziałania w ramach jednostek wielonarodowych: Vice Admiral Timothy SZYMANSKI - Deputy Commander - United States Special Operations Command, Major General Tamás SÁNDOR - Commander - Special Operations Forces – Hungary oraz Brigadier General Branislav BENKA - SOF Commander – Slovakia.

Uczestnicy sympozjum

W sympozjum planowany jest udział około trzystu pęćdziesięciu przedstawicieli z dwudziestu czterech państw (Austria, Australii, Belgium, Canada, Denmark, Finland, France, Georgia, Germany, Hungary, Italy, Jordan, Nigeria, Norway, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Switzerland, The Netherlands, Ukraine, United Kingdom, United States of America), a w tym m.in: Vice Admiral Timothy SZYMANSKI – Zastępca Dowódcy - US Special Operations Command, gen. broni Tadeusz MIKUTEL oraz gen. dyw. Piotr BŁAZEUSZ – Sztab Generalny Wojska Polskiego, gen. dyw. Sławomir DRUMOWICZ - Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych.

W programie trzydniowego sympozjum wiele paneli, dyskusji oraz prelekcji dowódców, ekspertów oraz ludzi świata nauki w zakresie m.in. problematyki z obszaru bezpieczeństwa międzynarodowego w momencie dynamicznie zachodzących zmian w skali nie tylko regionalnej, ale również globalnej. W trakcie sympozjum szeroko omawiana będzie min. problematyka dotycząca współczesnych zagrożeń i toczącej się wojny hybrydowej oraz możliwych sposobów skutecznego im przeciwdziałania, a w tym zacieśnienia współpracy regionalnej na wschodniej flance NATO i potrzeby dalszego rozwoju potencjału sił specjalnych.

Przeczytaj także: Konferencja BPACS z udziałem specjalsów >>

Źródło: DKWS

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Wojska Specjalne, DKWS, Global SOF Symposium, gen. dyw. Sławomir Drumowicz, jednostki specjalne, MON, NATO]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl