LONGSHOT - strzał w dziesiątkę

 Redakcja  /  28-09-2021
Fot. Źródło: 17WBZ | Zdjęcia: st. szer. Kamil Śpiączka

Zakończyły się międzynarodowe zawody w strzelectwie długodystansowym Longshot. Trzydniowe zmagania, które odbywały się na obiektach OSPWL w Wędrzynie, 26 września oficjalnie zamknął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika.

Zawody Longshot to bardzo dobra okazja do wymiany doświadczeń, ale również miejsce, w którym można zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju uzbrojenia, amunicji oraz technik strzelania długodystansowego. Zawody Longshot odbywają się raz do roku a ich gospodarzem od I edycji jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Tegoroczna XIV edycja międzynarodowego sprawdzianu strzeleckiego odbyła się w dniach 24-25 września na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie. Organizatorami od lat niezmiennie jest Klub Strzelectwa Praktycznego Delta przy współpracy z Centrum Strzeleckim Nietoperek oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Oficjalne otwarcie zawodów nastąpiło w sobotę 25 września, natomiast już w przeddzień najwięksi fanatycy strzelectwa, żołnierzy intensywnie przygotowywali się do rywalizacji, realizując tak zwane przystrzeliwanie broni. W ciągu 3 dni współzawodnictwa można było obejrzeć sprzęt, którym dysponuje brygada. Między innymi kołowy transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak, WEM, armato haubice samobieżną Dana, stację radiolokacyjną NUR.

Do rywalizacji stanęło ponad pięciuset zawodników w tym około sześćdziesięciu żołnierzy zawodowych zmagających się w kategorii Military i walczący o puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Przeczytaj także: SOF Delta CUP po raz VII >>

„Zawody Longshot to element sprawdzianu naszych umiejętności plus dodatkowy trening. Z każdego z nich wyciągamy odpowiednie wnioski”. – komentuje jeden ze strzelców wyborowych 17WBZ.

„Wszystkich zebranych na zawodach cechuje jedno - pasja do strzelectwa, pasja do broni, pasja do zadania, które wykonaliście na najwyższym poziomie. Szanowni Państwo nie byłoby nas tutaj, gdyby nie wysiłek ogromnej grupy osób, w tym głównego organizatora Zbigniewa Świerczka (…) Serdecznie dziękuje dowódcy 17WBZ, gen.bryg. Dariuszowi Kosowskiemu oraz płk Markowi Kociemba, na którym zawsze mogę polegać. Dziękuje wszystkim tym, którzy zabezpieczali zawody oraz ekipie sędziowskiej - gratuluje wszystkim uczestnikom”. - podkreślił dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika.

Podczas niedzielnego podsumowania zawodów Dowódcy Generalnemu towarzyszył dowódca 17WBZ gen.bryg. Dariusz Kosowski, płk Marek Kociemba – przedstawiciel Inspektoratu Szkolenia, płk Marian Baraniak z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ppłk Przemysław Mikołajczak – komendant OSPWL w Wędrzynie.

Niezmiennie podczas poprzednich edycji tak i w tym roku zawodnicy mierzyli się w wielu kategoriach strzeleckich m.in. Tactical Standard, Tactical Standard Semi-Auto, Tactical Magnum, Tactical Super Magnum. Klasyfikacja prowadzona była indywidualnie oraz zespołowo. W klasyfikacji końcowej czołowe miejsca zajęli:

W kategorii Military Super Magnum — indywidualnie

  • I miejsce strzelec wyborowy z 17BZ
  • II miejsce strzelec wyborowy z 12BZ
  • III miejsce strzelec wyborowy wojsk specjalnych.

W kategorii Military Super Magnum – zespołowo

  • I miejsce - 17BZ
  • II miejsce - 12BZ
  • III miejsce - Wojska Specjalne.

Szczegółowe wyniki znajdują się na oficjalnej stronie Longshot 2021.

Źródło: 17WBZ (Tekst: ppor. Anna Dominiak)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Wojska Specjalne, Longshot, zawody strzeleckie, 17WBZ, strzelcy wyborowi, Wojsko Polskie, strzelcy wyborowi]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl