Nowy ambulans pirotechniczny dla Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

Krzysztof  Mątecki  /  07-09-2021
Fot. Źródło: arch. ZIS PSG Kraków-Balice

30 sierpnia 2021 roku Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przekazał Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach specjalistyczny pojazd do realizacji działań minersko-pirotechnicznych (potocznie nazywany ambulansem pirotechnicznym). W uroczystości wzięli także udział: Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar oraz Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.


Znaczenie ambulansu pirotechnicznego

Funkcjonariusze Straży Granicznej bardzo często dostają zgłoszenia o bagażu pozostawionym bez opieki lub o podejrzanych przedmiotach na terenie portu lotniczego. Każde takie zgłoszenie traktowane jest jako źródło potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników. Tylko w 2021 roku na podkrakowskim lotnisku funkcjonariusze z tamtejszej Placówki Straży Granicznej otrzymali 35 takich zgłoszeń.

Przekazany przez Wojewodę Małopolskiego samochód nie tylko zwiększy poziom bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach, ale również ułatwi funkcjonariuszom wykonywanie zadań w szerszej strefie działania powstałej w wyniku rozbudowy portu lotniczego.

Ambulans zwiększy mobilność minerów-pirotechników z Zespółu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. Zespół reaguje na zgłoszenia telefoniczne i mailowe o możliwości podłożenia urządzeń wybuchowych lub pozostawionych bez opieki przedmiotami na pokładach samolotów i na terenie lotniska. Dodatkowo ambulans pirotechniczny spełniać będzie również rolę w pełni wyposażonej bazy do kierowania i podejmowania działań minersko-pirotechnicznych w terenie i wykorzystywany będzie podczas przejazdów kolumn specjalnych typu VIP lub oficjalnych delegacji rządowych.

Zespół Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Krakowie-BalicachŹródło: Materiały prasowe Straży Granicznej

 

Budowa i wyposażenie ambulansu

Ambulans pirotechniczny zbudowany został na bazie podwozia ciężarowego pojazdu Mercedes-Benz Sprinter o dopuszczalnej masie całkowitej 5 t, przystosowany jest do ciągnięcia przyczep o wadze do 3,5 t. Napędzany jest 3 litrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 140 kW. Posiada napęd na obie osie i charakteryzuje się wysoką mobilnością w trudno dostępnym terenie. Auto jest przystosowane do poruszania się po drogach publicznych jako pojazd uprzywilejowany.

Czy wiesz jak wygląda nowa strzelnica w Nadbużańskim Oddziale SG? »

Wnętrze zbudowanego na samochodzie kontenera  pomieści sześć osób, wyposażone jest w stanowisko kierowania operacją pirotechniczną i elementy niezbędne do magazynowania i przewozu sprzętu pirotechnicznego. Ambulans wyposażono w robota pirotechnicznego, kombinezony antywybuchowe, zestawy służące do otwierania różnego typu drzwi, skrytek i pojazdów, a także sprzęt do obserwacji trudno dostępnych miejsc i pomieszczeń. Pojazd przystosowany jest do holowania beczki pirotechnicznej co umożliwia wywóz ze strefy zagrożenia urządzeń i materiałów niebezpiecznych. Jednym z jego atutów jest sprzęt umożliwiającym podejmowanie działań w warunkach utrudnionego dostępu – zestaw służący do transportu i asekuracji funkcjonariusza w trudno dostępnych miejscach, a także wysokiej klasy akumulatorowe urządzenia wyważeniowe, piły tnące, młot udarowy itp. oraz odzież specjalistyczną.

Kontrterroryści przyszli z pomocą po wypadku »

Wartość inwestycji wyniosła prawie 1 mln zł. Na tę kwotę składa się koszt pojazdu pirotechnicznego, jego zabudowa oraz wyposażenie. Co warto podkreślić, podobne ambulansy pirotechniczne znajdują się już na wyposażeniu innych lotniczych placówek Straży Granicznej w kraju i są nieocenionym wsparciem dla pracujących tam funkcjonariuszy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[ZIS PSG Kraków-Balice, jednostki specjalne, ochrona lotniska, Kraków-Balice, Straż Graniczna, nowy pojazd straży granicznej]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl