Nowy ambulans pirotechniczny dla Placówki SG w Krakowie-Balicach

Krzysztof  Mątecki  /  07-09-2021
Fot. Źródło: arch. ZIS PSG Kraków-Balice

30 sierpnia 2021 roku Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przekazał Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach specjalistyczny pojazd do realizacji działań minersko-pirotechnicznych (potocznie nazywany ambulansem pirotechnicznym). W uroczystości wzięli także udział: Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar oraz Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Funkcjonariusze Straży Granicznej bardzo często dostają zgłoszenia o pozostawionym bez opieki bagażu lub o podejrzanych przedmiotach na terenie portu lotniczego. Każde takie zgłoszenie traktowane jest jako źródło potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, ryzykujących własnym zdrowiem i życiem. Tylko w 2021 roku na podkrakowskim lotnisku funkcjonariusze z tamtejszej placówki SG otrzymali 35 takich zgłoszeń.

Przekazany przez Wojewodę Małopolskiego samochód nie tylko zwiększy poziom bezpieczeństwa osób przebywających na terenie portu lotniczego, ale również ułatwi funkcjonariuszom Palcówki SG w Krakowie-Balicach wykonywanie zadań w szerszej strefie działania powstałej w wyniku rozbudowy portu lotniczego.

Przekazany samochód zwiększy mobilność interweniującego zespołu minerów-pirotechników z ZIS PSG Kraków-Balice podczas interwencji pirotechnicznych zaistniałych w wyniku zgłoszeń telefonicznych i mailowych o możliwości podłożenia urządzeń wybuchowych na pokładzie samolotu, czy też na terenie MPL, a także w związku z pozostawianymi przedmiotami bez opieki na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego. Dodatkowo ambulans pirotechniczny spełniać będzie również role w pełni wyposażonej bazy do kierowania i podejmowania działań minersko-pirotechnicznych w terenie i wykorzystywany będzie podczas zabezpieczania przylotów i odlotów kolumn specjalnych typu VIP, oficjalnych delegacji rządowych związanych z ich udziałem w specjalnych obchodach, spotkaniach i szczytach.

Przeczytaj także: Nowa strzelnica w Nadbużańskim Oddziale SG>>

Od strony technicznej ambulans pirotechniczny zbudowany został na bazie podwozia ciężarowego pojazdu Mercedes-Benz Sprinter o dopuszczalnej masie całkowitej 5 ton, przystosowany do ciągnięcia przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t. Napędzany jest spalinowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2.987 cm i mocy 140 kW. posiada napęd na dwie osie, w celu podniesienia mobilności w trudno dostępnym terenie i jest przystosowany do poruszania się po drogach publicznych jako pojazd uprzywilejowany.

Wnętrze zabudowanego na samochodzie kontenera jest w stanie pomieścić sześciu ludzi i wyposażone zostało w stanowisko kierowania operacją pirotechniczną oraz przegrody, regały szafki i inne elementy niezbędne do przewozu i magazynowania wyposażenia oraz sprzętu pirotechnicznego. Mowa tutaj m.in. o robocie pirotechnicznym, kombinezonach antywybuchowych, zestawach służących do otwierania różnego typu zamknięć stosowanych w drzwiach, skrytkach i pojazdach, a także o sprzęcie służącym do obserwacji trudno dostępnych miejsc i pomieszczeń. Na wyposażeniu ambulansu znajdują się urządzenia niezbędne do obsługi wymienionego sprzętu oraz do zabezpieczenia działań pirotechnicznych. Pojazd przystosowany jest również do holowania beczki pirotechnicznej w celu wywozu ze strefy zagrożenia urządzeń i materiałów niebezpiecznych.

Wartość inwestycji wyniosła 997 949,98 zł brutto. Oprócz samego pojazdu pirotechnicznego obejmuje ona wyposażenie pojazdu, umożliwiające podejmowanie działań w warunkach utrudnionego dostępu (zestaw służący do transportu i asekuracji funkcjonariusza w trudno dostępnych miejscach, a także wysokiej klasy akumulatorowe urządzenia wyważeniowe, piły tnące, młot udarowy itp.) oraz odzież specjalistyczną, przeznaczoną dla zespołu operatorów podejmujących interwencje pirotechniczne.

Co warto podkreślić, podobne ambulansy pirotechniczne znajdują się już na wyposażeniu innych lotniczych placówek Straży Granicznej w kraju i są nieocenionym wsparciem dla pracujących tam funkcjonariuszy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[ZIS PSG Kraków-Balice, jednostki specjalne, ochrona lotniska, Kraków-Balice, Straż Graniczna, nowy pojazd straży granicznej]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

V Maraton Selekcja - zgłoś się już dziś

Już 9 października 2021 r. o godzinie 5.00 w miejscowości Cisna wystartuje V Maraton Selekcja. Ten pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl