Centralne obchody Święta Policji

 Redakcja  /  22-07-2021
Fot. Źródło: Policja.pl | Fot.: Jacek Herok BKS KGP
Zobacz także:

W środę, w południe 21 lipca 2021 r., na dziedzińcu Belwederu odbyły się centralne obchody Święta Policji. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Spraw wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, a także kierownictwo polskiej Policji z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem na czele.

Gości powitał szef Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przyjęcie zaproszenia oraz ministrom, parlamentarzystom, wojewodzie mazowieckiemu, przedstawicielom związków zawodowych, duchowieństwa oraz reprezentantom świata nauki, medycyny, kultury i sportu. Natomiast zwracając się do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy gen. insp. Jarosław Szymczyk powiedział:
"Od ostatniego święta naszej formacji minął bardzo trudny, naznaczony przez pandemię rok. Stanęło przed nami wiele zupełnie nowych zadań. Zdaję sobie sprawę, że ich realizacja nie była łatwa. Nie mieliśmy przecież gotowych, wypracowanych od lat rozwiązań ani scenariuszy działań. Nasza cierpliwość, wytrzymałość i odporność na stres nieustannie poddawane były próbie".

Gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, jak niebezpieczna była to próba. Niestety 21 funkcjonariuszy oraz 27 pracowników cywilnych polskiej Policji przegrało walkę z tą chorobą. Choć Polska według zebranych przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat znalazła się wśród państw, których obywatele najrzadziej padają ofiarami przestępstwa, przemocy lub wandalizmu, to jednak dochodzi do nieszczęść. Jedną z nich była tragiczna śmierć asp. Michała Kędzierskiego, który został postrzelony przez bandytę podczas interwencji w Raciborzu.

- Jestem przekonany, że wszystkie trudności, które jako formacja spotykamy na swojej drodze, udaje nam się przezwyciężyć właśnie dzięki waszej wytężonej pracy, profesjonalizmowi, wzajemnemu wsparciu, solidarności i zrozumieniu. Chcę, żebyście wiedzieli, że jestem dumny z bycia przełożonym tak niezwykłych ludzi – powiedział gen. insp. Jarosław Szczymczyk.

Przybyli funkcjonariusze oraz zaproszeni goście uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich policjantów poległych na służbie oraz funkcjonariuszy i pracowników Policji zmarłych w wyniku zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie siedmiu oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable.

Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

  • insp. Roman Kuster – Zastępca Komendanta Głównego Policji;
  • insp. Dariusz Wesołowski – Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu;
  • insp. Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu;
  • insp. Artur Bielecki – Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie;
  • insp. Piotr Leciejewski – Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy;
  • insp. Roman Rabsztyn – Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach;
  • insp. Marek Ślizak – Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Po wręczeniu nominacji generalskich, prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe i resortowe. Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał st. post. Jakub Gotuk z KWP w Olsztynie, sierż. Mateusz Miedzik z KWP w Szczecinie oraz sierż. szt. Robert Śledź z KWP we Wrocławiu. Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymali mł. asp. Grzegorz Gorski z KWP w Opolu, sierż. szt. Mateusz Wolny z KWP w Katowicach, podinsp. Krzysztof Domeracki z KSP, asp. Damian Gołembski z KWP Poznań i insp. Paweł Zawada z KWP w Bydgoszczy. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali Mateusz Kilich z KWP w Gdańsku i mł. insp. Jarosław Tomasik z KWP w Łodzi. Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymała Elżbieta Kowal z KWP zs. w Radomiu i insp. Wojciech Kozłowski z KWP w Białymstoku. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymała mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z KWP we Wrocławiu oraz Sylwia Trzeszczak z KWP  w Krakowie.

W tym roku medale i odznaki resortowe w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego  odznaczonych zostało: Złotą Odznaką Zasłużony Policjant – 90 osób, Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant – 268 osób i Brązową Odznaką Zasłużony Policjant – 905 osób. Dziesięciu uhonorowanych Odznakami funkcjonariuszy udekorował minister Mariusz Kamiński.

Przeczytaj także: Polscy policjanci na EURO 2020 >>

Laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” statuetki oraz listy gratulacyjne wręczył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie policjantów Komendy Stołecznej Policji, którą przyjął ich przełożony, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak.

Podczas przemówień okolicznościowych prezydent Andrzej Duda podkreślił wysiłek, jaki polscy policjanci włożyli w walkę z pandemią oraz utrzymanie bezpieczeństwa w kraju.

- Uważam, że polscy policjanci mogą być wzorem. Dziękuję za państwa służbę. Profesjonalną, odważną, bardzo często mądrą i wyważoną wtedy, kiedy trzeba było, żeby była wyważona. Po to, żeby stać na straży bezpieczeństwa i rzeczywiście to bezpieczeństwo zapewnić. Wszystkim. Ogromnie za to dziękuję! - powiedział prezydnet Andrzej Duda.

Marszałek Sejmu Elżbeta Witek w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na inną stronę policyjnej służby w dobie pandemii.

- Polscy policjanci starali się chociaż przez chwilę umilić pobyt ciężko chorych dzieci w szpitalu, wtedy kiedy te dzieci były izolowane, kiedy nie wolno im było wychodzić i odwiedzać rodziców, kiedy były same. Wy o nich pamiętaliście. Było wiele takich akcji, wszyscy je widzieliśmy. Wydaje się, że to były gesty, ale jakże znaczące, wtedy człowiek jest sam, chory, zamknięty – powiedziała marszałek Elżbieta Witek. - My przy polskiej Policji czujemy się bezpiecznie. Wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie, nie jesteśmy sami, że ktoś nad nami czuwa.

Został także odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego z okazji Święta Policji, w którym podziękował funkcjonariuszom „za podążanie nie łatwą drogą służby ojczyźnie”, za odwagę i poświęcenie.

- Trzeba w tym dniu złożyć szczególne podziękowania za to, co robicie. Za waszą trudną, ryzykowną służbę. Ale i za efekty tej służby, które są bardzo dobre. Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie – powiedział na zakończenie minister Mariusz Kamiński.- Ten sukces nie wziął się z niczego. On wziął się z waszej determinacji, odwagi, konsekwencji zwalczania przestępczości w naszym kraju.

Uroczystości na dziedzińcu Belwederu zakończyło odegranie przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji Marszu „Polska Policja" oraz defilada Kompanii Reprezentacyjnej Policji.

Źródło: Policja.pl (Andrzej Chyliński - BKS KGP)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Policja, Święto Policji, obchody Święta Policji, nominacje na stopnie, Prezydent RP, Andrzej Duda]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl