Dragon-21 zakończony

 Redakcja  /  21-06-2021
Fot. Źródło: DGRSZ

W dniach 2-18 czerwca 2021 r. odbyło się największe w tym roku ćwiczenie taktyczne z wojskami, pk. DRAGON-21.

Głównym celem ćwiczenia Dragon-21 było przygotowanie i zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej, prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, organizacjami proobronnymi oraz organami administracji publicznej.

Ćwiczenie odbywało się na terytorium niemal całej Polski i udział w nim wzięło około 9400 polskich żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz 800 jednostek sprzętu wojskowego.

Zasadnicza część ćwiczenia odbyła się w dniach 2-11 czerwca na poligonach w Orzyszu oraz Nowej Dębie i miała na celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych, a także osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego. Głównymi jednostkami ćwiczącymi była 18. Dywizja Zmechanizowana oraz 16. Dywizja Zmechanizowana. 18. Dywizja dysponowała trzema brygadami: 1 Brygadą Pancerną, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz 19. Brygadą Zmechanizowaną, a także pułkiem logistycznym i batalionem dowodzenia.

Przeczytaj także: Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot >>

Podczas ćwiczenia, dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostało poddane certyfikacji, sprawdzającej zdolności stanowiska dowodzenia do planowania i organizowania walki oraz nawiązywania współdziałania z innymi rodzajami wojski służb.

W trakcie ćwiczenia dużą rolę odegrała kooperacja z organami administracji rządowej i samorządowej. Do udziału w ćwiczeniu swoich przedstawicieli oddelegowały: Departament Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna. Współdziałano również z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędów Wojewódzkich, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„W trakcie ćwiczenia obserwowaliśmy całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki, a zaangażowanie różnych komponentów zarówno lądowych, morskich, powietrznych, jak i wojsk specjalnych bez wątpienia przyczyniło się do sprawdzenia, ale również do udoskonalenia i weryfikacji procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo.” – powiedział Dowódca Generalny RSZ, gen. Jarosław Mika podczas zbiórki kończącej ćwiczenie, która odbyła się 18 czerwca na terenie Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie.

Dowódca Generalny RSZ podziękował również żołnierzom biorącym udział w ćwiczeniu za zaangażowanie oraz wzorowe wykonywanie zadań.

W Wólce Konopnej koło Siedlec Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny RSZ oraz dowódcy Wojska Polskiego wzięli udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dowództwo 18. Dywizji podczas ćwiczenia zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test poziomu gotowości bojowej najmłodszej - czwartej - dywizji Wojska Polskiego.

Ćwiczenie Dragon-21, swoim zasięgiem objęło wiele wymagań współczesnego teatru działań, u podstaw których leżą zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i o charakterze hybrydowym.

Źródło: DGRSZ

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Dragon-21, ćwiczenia wojskowe, Wojsko Polskie, 18 Dywizja Zmechanizowana, DGRSZ, MON]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl