Dragon-21 zakończony

 Redakcja  /  21-06-2021
Fot. Źródło: DGRSZ

W dniach 2-18 czerwca 2021 r. odbyło się największe w tym roku ćwiczenie taktyczne z wojskami, pk. DRAGON-21.

Głównym celem ćwiczenia Dragon-21 było przygotowanie i zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej, prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, organizacjami proobronnymi oraz organami administracji publicznej.

Ćwiczenie odbywało się na terytorium niemal całej Polski i udział w nim wzięło około 9400 polskich żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz 800 jednostek sprzętu wojskowego.

Zasadnicza część ćwiczenia odbyła się w dniach 2-11 czerwca na poligonach w Orzyszu oraz Nowej Dębie i miała na celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych, a także osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego. Głównymi jednostkami ćwiczącymi była 18. Dywizja Zmechanizowana oraz 16. Dywizja Zmechanizowana. 18. Dywizja dysponowała trzema brygadami: 1 Brygadą Pancerną, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz 19. Brygadą Zmechanizowaną, a także pułkiem logistycznym i batalionem dowodzenia.

Przeczytaj także: Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot >>

Podczas ćwiczenia, dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostało poddane certyfikacji, sprawdzającej zdolności stanowiska dowodzenia do planowania i organizowania walki oraz nawiązywania współdziałania z innymi rodzajami wojski służb.

W trakcie ćwiczenia dużą rolę odegrała kooperacja z organami administracji rządowej i samorządowej. Do udziału w ćwiczeniu swoich przedstawicieli oddelegowały: Departament Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna. Współdziałano również z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędów Wojewódzkich, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„W trakcie ćwiczenia obserwowaliśmy całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki, a zaangażowanie różnych komponentów zarówno lądowych, morskich, powietrznych, jak i wojsk specjalnych bez wątpienia przyczyniło się do sprawdzenia, ale również do udoskonalenia i weryfikacji procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo.” – powiedział Dowódca Generalny RSZ, gen. Jarosław Mika podczas zbiórki kończącej ćwiczenie, która odbyła się 18 czerwca na terenie Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie.

Dowódca Generalny RSZ podziękował również żołnierzom biorącym udział w ćwiczeniu za zaangażowanie oraz wzorowe wykonywanie zadań.

W Wólce Konopnej koło Siedlec Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny RSZ oraz dowódcy Wojska Polskiego wzięli udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dowództwo 18. Dywizji podczas ćwiczenia zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test poziomu gotowości bojowej najmłodszej - czwartej - dywizji Wojska Polskiego.

Ćwiczenie Dragon-21, swoim zasięgiem objęło wiele wymagań współczesnego teatru działań, u podstaw których leżą zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i o charakterze hybrydowym.

Źródło: DGRSZ

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Dragon-21, ćwiczenia wojskowe, Wojsko Polskie, 18 Dywizja Zmechanizowana, DGRSZ, MON]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl