Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

 Redakcja  /  17-05-2021
Fot. Źródło: Kancelaria Senatu RP | Fot. Marta Marchlewska-Wilczak

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy się bezpieczniejsi” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 maja 2021 r. w Senacie inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Jak mówił Marszałek Senatu, państwo poniosło ogromne nakłady na wyszkolenie żołnierzy wojsk specjalnych czy funkcjonariuszy tajnych służb, a potem, kiedy przechodzą na emeryturę, nie wykorzystuje ich potencjału. „To czyste marnotrawstwo” – podkreślił marszałek. W jego opinii takie postępowanie przede wszystkim trzeba jednak oceniać pod względem etycznym. „Wszystkim obrońcom ojczyzny, szczególnie tym, z którymi się dziś spotykamy, winniśmy cześć i szacunek. Jesteśmy też jednak zobowiązani do tego, aby po trudach służby dla ojczyzny, gdy przejdą w stan spoczynku, korzystać z ich doświadczenia” - powiedział marszałek.

Senator Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że po 15 latach służby, zaangażowania i narażania życia żołnierzy i funkcjonariuszy wojsk specjalnych ten ogromny potencjał dla bezpieczeństwa państwa polskiego i nas wszystkich powinien być wykorzystywany. „Możecie szkolić swoich następców, pomagać analitykom, zajmować się doradztwem w administracji rządowej czy podmiotach gospodarczych.” - mówił.

Przeczytaj także: Dodatki dla specjalsów po nowemu >>

Przewodniczący zespołu senator Wadim Tyszkiewicz zadeklarował, że - we współpracy z przedstawicielami byłych żołnierzy i funkcjonariuszy - zespół będzie działać skutecznie i efektywnie, czysto merytorycznie i ponad politycznymi podziałami. Były żołnierz jednostki specjalnej GROM Mariusz Urbaniak z fanpaga REkonwersja SOF/SOF REtirement podkreślił, że wyszkolenie żołnierza czy funkcjonariusza wojsk specjalnych to ok. 1 mln zł. Nie wolno więc zmarnować takich kosztów i potencjału. „Warto w nas inwestować, jeszcze dużo możemy dać Polsce, odwdzięczając się za nasze szkolenia” - podkreślił.

Opinię tę podzielił poseł Lech Kołakowski, który stwierdził, że skoro państwo polskie poniosło duże koszty wyszkolenia takich specjalistów, powinni oni pracować nadal dla polskiej racji stanu. Wyraził nadzieję, że praca zespołu zaowocuje zmianą stanu prawnego w tym względzie.

Przedstawiciele byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb specjalnych dzielili się swoimi doświadczeniami. Podkreślali, że wydatki szkoleniowe, zdobyta, często specjalistyczna wiedza i umiejętności nie powinny być marnowane.

Źródło: Senat RP

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Wojska Specjalne, jednostki specjalne, Senat RP, Zespoł ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych, Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl