Afganistan: Sukcesy w cieniu tragedii

 MD  /  23-12-2011

Kilka dni po tragicznym w skutkach zamachu na polskich żołnierzy na stronie Służby Kontrwywiadu Wojskowego pojawiły się informacje o sukcesach Żołnierzy Zgrupowania Sił Specjalnych. Operacje przeprowadzili zarówno żołnierze TF-49 jak i TF-50. Obie strony, zarówno talibowie jak i ISAF doceniają rolę mediów w prowadzonej wojnie, dlatego starają się przekazywać jak najwięcej informacji o własnych sukcesach.

Mimo, że nie jest możliwe zlikwidowanie wszystkich składów uzbrojenia i zatrzymanie rebeliantów planujących zamachy na polskich żołnierzy, działania Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Zgrupowania Sił Specjalnych zmniejszają w istotny sposób zagrożenie dla żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych i innych państw realizujących zadania ISAF.

Zatrzymanie rebeliantów z dystryktu Giro w prowincji Ghazni

13 grudnia 2011 r., dzięki informacjom uzyskanym przez oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze zespołu TF – 49 zrealizowali w rejonie m. Buwa Khel w dystrykcie Giro operację, której efektem było dwóch bojowników Haji Karima i Sidiqullaha. W operacji uczestniczyli także funkcjonariusze afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego.

Z informacji uzyskanych przez SKW, wynika, że Haji Karim był zastępcą komendanta talibskiego w dystrykcie Giro – Mullaha Turaba, a Sidiqullah był aktywnym bojownikiem w grupie komendanta Wahidyara.

Zatrzymani zostali przekazani funkcjonariuszom afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Likwidacja składu materiałów wybuchowych z dystryktu Gelan w prowincji Ghazni.

Na podstawie informacji uzyskanych przez żołnierzy Rozpoznania Osobowego (HUMINT), żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych TF-50 przeprowadzili w dniu 16 grudnia operację likwidacji środków walki. Wsparcia udzielili żołnierze Polskich Sił Zadaniowych Operacja miała miejsce w dystrykcie Gelan w prowincji Ghazni.

Wynikiem działań polskich żołnierzy jest przejęcie 930 kg substancji chemicznych przeznaczonych do kontstruowania improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Grupa Inżynieryjna Zespołu Bojowego „BRAVO” w celu neutralizacji zabezpieczonych środków bojowych dokonała ich wysadzenia.

Zatrzymanie kolejnego dowódcy rebelianckiego.

Na podstawie informacji uzyskanych przez oficerów SKW oraz przy ich współudziale, w nocy z 17 na 18 grudnia br.

Żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych TF - 49 wspierani przez funkcjonariuszy afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego i oficerów SKW dokonali zatrzymania dowódcy rebelianckiego Mullaha Zahira. W wyniku walki jaka się wywiązała w trakcie operacji, dwóch bojowników zostało zabitych. Działania zostały przeprowadzone dzięki informacjom uzyskanych przez oficerów SKW, miały miejsce w nocy z 17 na 18 grudnia w rejonie miasta Said Wali w dystrykcie Qarabagh.

Wg ustaleń SKW Zahir jest bliskim współpracownikiem najważniejszych w dystrykcie Qarabagh komendantów rebelianckich i  odpowiada za ataki na patrole oraz konwoje ISAF, zabójstwa i uprowadzenia afgańskich żołnierzy i policjantów. Ponadto wymieniony znajdował się na liście celów ISAF (JPEL - Join Prioritized Effective List).

Według ustaleń SKW, Zahir był odpowiedzialny za zadania łącznikowe i koordynację dystrybucji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz za ich podkładanie. Wraz z zatrzymanymi zabezpieczono posiadane przez nich uzbrojenie, następnie Zahir i podlegli mu rebelianci zostali przekazani funkcjonariuszom afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego.

Zatrzymanie zastępcy dowódcy rebelianckiego w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych.

19 grudnia br. na podstawie informacji uzyskanych przez oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze Zespołu Bojowego "BRAVO” dokonali w rejonie m. Akhundkhel w dystrykcie Qarabagh, zatrzymania bojownika rebelianckiego – Ghazniwall, który wg ustaleń SKW, pełnił funkcję zastępcy komendanta grupy rebeliantów w dystrykcie Qarabagh – Mullaha Abdula Salam.

Zatrzymany został przekazany funkcjonariuszom afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego.

Nie tylko zwalczanie talibów

Żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych realizowali także działania przeciwdziałające przemytowi dzieł sztuki. Jednym z efektów takich działań było odzyskanie podczas wspólnej operacji kompanii specjalnej afgańskiej policji i Zgrupowania Sił Specjalnych Głowy Buddy – fragmentu większej statuetki, pochodzącej z II-III wieku naszej ery. Głowa została odzyskana w prowincji Paktika. Jej autentyczność i wiek potwierdziła Magdalena Chrapek, specjalistkaę ds. archeologii w Zespole Odbudowy Prowincji (PRT).  20 grudnia została przekazana Ministrowi Informacji, Kultury i Turystyki. W spotkaniu uczestniczyli Minister Informacji, Kultury i Turystyki Sayed Makhdum Rahin, Ambasador RP w Afganistanie Maciej Lang, Attache Obrony płk Robert Kazmierski oraz Szef Policji Prowincji Paktika gen. bryg. Dawlat Khan Zadran. Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowali gen. bryg. Piotr Błazeusz oraz dowódca Zespołu Wojsk Specjalnych, który szkoli Afgańczyków wchodzących w skład kompanii specjalnej policji w prowincji Paktika. Podczas spotkania generał Zadran uroczyście przekazał artefakt Ministrowi Rahinowi.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl