Srebrny Medal Wojska Polskiego dla brytyjskiego oficera

 Redakcja  /  14-10-2020
Fot. Źródło: WOT

W Białymstoku odbyła się ceremonia wręczenia Srebrnego Medalu Wojska Polskiego dla majora Luke'a Dodingtona, dowódcy brytyjskiego komponentu Batalionowej Grupy Bojowej NATO. To pierwszy polski medal przyznany dla brytyjskiego żołnierza służącego w Polsce w ramach sił NATO.

Medal został przyznany w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego oraz rozwój potencjału obronnego RP. Major Luke Dodington kończy służbę w Polsce. Jego pododdział - "Legion Troop" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" - stacjonował w Bemowie Piskim od kwietnia br. Podczas tej zmiany nawiązała się intensywna współpraca pomiędzy żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Brytyjczykami. Wśród wspólnych przedsięwzięć znalazły się obszary z zakresu: bezzałogowych statków powietrznych, szkolenia saperskiego, łączności, rozpoznania. Na zaproszenie strony brytyjskiej podlascy Terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu pk. "Masurian Lightning" oraz w zajęciach obejmujących zapoznawanie się z taktykę działań pododdziałów lekkiej piechoty.

W uroczystości wzięli udział dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce, dowódca jednostki rozpoczynającej zmianę w Polsce - Royal Yeomanry oraz starsi podoficerowie dowództw.

Medal wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski. "Bardzo mi miło (...), w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć medal majorowi Dodingtonowi. Luke, pracujemy już ze sobą kilka miesięcy. Zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, za co jesteśmy Ci bardzo wdzięczni. Zarówno ty, jak i twoi żołnierze, wykazaliście się profesjonalizmem. Myślę, że to zostanie wykorzystane w przyszłości w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako dowódca, cieszę się, że spotkałem takiego człowieka jak major Dodington w swojej karierze wojskowej" - powiedział płk Kocanowski.

Przeczytaj także: Były żołnierz Wojsk Specjalnych zastępcą Dowódcy WOT >>

"W imieniu Legion Troop, The Light Dragoons i Batalionowej Grupy Bojowej był to dla mnie ogromny zaszczyt pracować z WOT. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które będą trwać do końca życia. Całe nasze wspólne szkolnie było niesamowite. Mam nadzieję kiedyś wrócić do Polski, aby dalej tu służyć" - podsumował mjr Luke Dodington.

Obecny na ceremonii attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce płk Dominic Morgan podkreślił donośność tej uroczystości oraz przypomniał wydarzenia łączące Polskę i Wielką Brytanię: "Możecie być pewni, że dla brytyjskich sił współpraca z polskimi Siłami Zbrojnymi zawsze była honorem, przyjemnością i zaszczytem".

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy żołnierzami przeniosła się także na inne obszary m.in. sport (w tym wspólne mecze piłki nożnej i rugby). Brytyjscy żołnierze uczestniczyli też 1 lipca br. w obchodach rocznicy rozpoczęcia Akcji "Burza" w Białymstoku.

Wśród obecnych na uroczystości był także dowódca nowej zmiany sił brytyjskich, które rozpoczęły w Polsce służbę. Większość personelu tej jednostki stanowią żołnierze niezawodowi, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - łączą służbę wojskową z pracą i życiem cywilnym.

Źródło: WOT (Tekst: kpt. Łukasz WILCZEWSKI - Oficer Prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT)

[WOT, Wojska Obrony Terytorialnej, NATO, Grupa Bojowa NATO, Wojsko Polskie, Srebrny Medal Wojska Polskiego]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl