Srebrny Medal Wojska Polskiego dla brytyjskiego oficera

 Redakcja  /  14-10-2020
Fot. Źródło: WOT

W Białymstoku odbyła się ceremonia wręczenia Srebrnego Medalu Wojska Polskiego dla majora Luke'a Dodingtona, dowódcy brytyjskiego komponentu Batalionowej Grupy Bojowej NATO. To pierwszy polski medal przyznany dla brytyjskiego żołnierza służącego w Polsce w ramach sił NATO.

Medal został przyznany w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego oraz rozwój potencjału obronnego RP. Major Luke Dodington kończy służbę w Polsce. Jego pododdział - "Legion Troop" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" - stacjonował w Bemowie Piskim od kwietnia br. Podczas tej zmiany nawiązała się intensywna współpraca pomiędzy żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Brytyjczykami. Wśród wspólnych przedsięwzięć znalazły się obszary z zakresu: bezzałogowych statków powietrznych, szkolenia saperskiego, łączności, rozpoznania. Na zaproszenie strony brytyjskiej podlascy Terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu pk. "Masurian Lightning" oraz w zajęciach obejmujących zapoznawanie się z taktykę działań pododdziałów lekkiej piechoty.

W uroczystości wzięli udział dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce, dowódca jednostki rozpoczynającej zmianę w Polsce - Royal Yeomanry oraz starsi podoficerowie dowództw.

Medal wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski. "Bardzo mi miło (...), w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć medal majorowi Dodingtonowi. Luke, pracujemy już ze sobą kilka miesięcy. Zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, za co jesteśmy Ci bardzo wdzięczni. Zarówno ty, jak i twoi żołnierze, wykazaliście się profesjonalizmem. Myślę, że to zostanie wykorzystane w przyszłości w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako dowódca, cieszę się, że spotkałem takiego człowieka jak major Dodington w swojej karierze wojskowej" - powiedział płk Kocanowski.

Przeczytaj także: Były żołnierz Wojsk Specjalnych zastępcą Dowódcy WOT >>

"W imieniu Legion Troop, The Light Dragoons i Batalionowej Grupy Bojowej był to dla mnie ogromny zaszczyt pracować z WOT. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które będą trwać do końca życia. Całe nasze wspólne szkolnie było niesamowite. Mam nadzieję kiedyś wrócić do Polski, aby dalej tu służyć" - podsumował mjr Luke Dodington.

Obecny na ceremonii attaché obrony Wielkiej Brytanii w Polsce płk Dominic Morgan podkreślił donośność tej uroczystości oraz przypomniał wydarzenia łączące Polskę i Wielką Brytanię: "Możecie być pewni, że dla brytyjskich sił współpraca z polskimi Siłami Zbrojnymi zawsze była honorem, przyjemnością i zaszczytem".

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy żołnierzami przeniosła się także na inne obszary m.in. sport (w tym wspólne mecze piłki nożnej i rugby). Brytyjscy żołnierze uczestniczyli też 1 lipca br. w obchodach rocznicy rozpoczęcia Akcji "Burza" w Białymstoku.

Wśród obecnych na uroczystości był także dowódca nowej zmiany sił brytyjskich, które rozpoczęły w Polsce służbę. Większość personelu tej jednostki stanowią żołnierze niezawodowi, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - łączą służbę wojskową z pracą i życiem cywilnym.

Źródło: WOT (Tekst: kpt. Łukasz WILCZEWSKI - Oficer Prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT)

[WOT, Wojska Obrony Terytorialnej, NATO, Grupa Bojowa NATO, Wojsko Polskie, Srebrny Medal Wojska Polskiego]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Straż Graniczna na kolejnej misji w Macedonii

W ubiegłym tygodniu kolejna grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjechała do Republiki Macedonii Północnej, w celu wsparcia tamtejszej Policji Granicznej w przeciwdziałaniu kryzysowi...

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl