Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zostało powołane, żeby opiekować się, jak sama nazwa wskazuje, weteranami. W jakim zakresie?
Nasz ośrodek został powołany, żeby udzielać wsparcia i pomocy weteranom działań poza granicami państwa. Zakres tej pomocy tak naprawdę jest bardzo szeroki i w dużej mierze zależy od potrzeb weteranów. Są to przede wszystkim porady i konsultacje prawne i psychologiczne, pomoc w uzyskaniu legitymacji weterana, w rozwiązywaniu problemów w uzyskaniu uprawnień wynikających z ustawy. Bardzo często weterani czy rodziny poległych zwracają się do nas w bardzo osobistych sprawach, które odbiegają od tych typowo statutowych. Każda jest inna, nacechowana innym poziomem emocji i czasami skrajnym biegunem różnorodności. Nigdy nie ma podobnego dnia, czy takiego samego problemu.
Kto może zostać weteranem i jakie musi spełniać warunki?
Ustawa o weteranach, której nowelizacja weszła w życie jesienią 2019 r. określa szczegółowo kim jest weteran z punktu widzenia polskiego prawa. Jakie warunki muszą być spełnione by otrzymał legitymację i w pełni korzystał z opisanych tam praw i przywilejów, np. obiektów sportowych, muzeów czy pomocy medycznej. Natomiast życie pisze różne scenariusze. Nie każdy zgłaszający się do nas weteran posiada legitymację, niemniej jednak nie pozostawiamy go bez pomocy. Oczywiście zachęcamy weteranów do tego, by taką legitymację wyrabiali.
Cały wywiad możesz przeczytać w naszym dziale Ludzie i wywiady >>
[Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Centrum Weterena, ppłk Szczepan Głuszczak, MON, weterani, Afganistan, Irak]