Ukraińscy psychiatrzy i psycholodzy brali udział w ćwiczeniu Mascal

 Redakcja  /  14-09-2020
Fot. Fot. Źródło: WIM (Autor: Piotr Bławicki)

Wojna to nie tylko zabici i ranni, straty materialne, konieczność opuszczenia swoich domów, czy utrata pracy. To także ogromne rany psychiczne ale mogące determinować dalsze życie, uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Przekonali się o tym mieszkańcy Ukrainy, szczególnie jej wschodnich rejonów. Trwający tam od 2014 roku konflikt zbrojny powoduje, że tysiące ludzi zmaga się z problemami psychicznymi i potrzebuje profesjonalnego wsparcia psychologiczno – psychiatrycznego prowadzonego w sposób kompleksowy i systemowy.

Odpowiedzią na powyższe problemy okazał się dwuletni projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych realizowany od 2019 r. w ramach programu POLSKA POMOC przez Ministerstwo Obrony Narodowej, którego wykonawcą jest Klinika Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM.

W ramach projektu „Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego” którego celem jest lepszy dostęp do infrastruktury i usług społecznych, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia psychicznego w dniach 2-3 września br. odbyły się ćwiczenia MASCAL (Mass Casualty). W ramach ćwiczenia ukraińscy psycholodzy i psychiatrzy, od kilku miesięcy szkolący się w Wojskowym Instytucie Medycznym, brali udział w zintegrowanych działaniach medycznych i psychologicznych podczas symulacji ataku terrorystycznego na terenie Domu Kultury ŚWIT w Warszawie.

Przeczytaj także: Psy asystujące w terapii PTSD >>

Dyrektor WIM podziękował uczestnikom projektu za ich wytrwałość i determinację w realizacji ekstremalnie trudnego planu szkoleniowego. - Pomimo separacji od domu oraz mierząc się z problemami, które wyzwoliła epidemia zainwestowaliście swój czas, część swojego życia w wiedzę, którą chcieliśmy Wam przekazać. Dziś jesteście certyfikowanymi specjalistami, wracacie do swoich miejsc pracy i będziecie tam na miejscu szkolić waszych kolegów – mówił dyrektor. - Liczymy na to, że zgodnie z kolejnymi etapami tego projektu będziemy dysponować możliwością recertyfikacji was po to abyśmy na bieżąco mogli wymieniać się naszą wspólną wiedzą. 

Dyrektor Szpitala Weteranów w Równym w swoich słowach podziękował za możliwość udziału w projekcie, za przekazaną praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie psychologii oraz zapewnił, że wiedza ta będzie wykorzystywana w codziennej pracy.

Kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii płk dr n. med., Radosław Tworus chciałby, aby ukraińscy psycholodzy i psychiatrzy mogli implementować rozwiązania diagnostyczne, terapeutyczne i systemowe, które zostały im przedstawione podczas całego szkolenia poprawiając w ten sposób jakość i skuteczność specjalistycznej pomocy oferowanej w swoim kraju.

Źródło: WiM

[Wojskowy Instytut Medyczny, PTSD, stres po urazowy, konflikt na ukrainie, szkolenie specjalistyczne, szkolenie kontreterrorystyczne, działania specjalne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

V Maraton Selekcja - zgłoś się już dziś

Już 9 października 2021 r. o godzinie 5.00 w miejscowości Cisna wystartuje V Maraton Selekcja. Ten pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl