Co robią brytyjscy komandosi na „Wyspie Skarbów”?

 Redakcja  /  27-08-2020
Fot. Źródło: Royal Navy

Komandosi z Royal Navy (RN) powrócili do czasów piratów i na Karaibach testowali gotowość grupy zadaniowej RN do reagowania na sezon huraganów.

Wyspa Norman - uważana za inspirację legendarnej Wyspy Skarbów Roberta Louisa Stevensona - stała się miejscem ćwiczeń dla zespołów ratunkowych i wspierających RN działających z pokładów: RFA Argus i HMS Medway.

Komandosi, marynarze i lotnicy wybrali wyspę - na południowym krańcu archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych - na dwa dni intensywnego szkolenia, aby ustalić, w jaki sposób grupa zadaniowa może pomóc Brytyjskiemu Terytorium Zamorskiemu w przypadku pojawienia się burzy tropikalnej. 

W 2017 roku Wyspy Dziewicze zostały poważnie dotknięte przez huragan (sama wyspa Norman została oszczędzona) i otrzymały szeroką pomoc od brytyjskiego wojska w ramach operacji Ruman.

Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z najbardziej huraganowym sezonem od 2005 roku, a na Oceanie Atlantyckim z najbardziej sztormowym, od czasu kiedy prowadzona jest rejestracja takich zjawisk. Dlatego Argus i Medway muszą być gotowe na dostarczanie pomocy humanitarnej i pomocy w przypadku katastrof.

Ćwiczenie rozpoczęło się od dostarczenia, śmigłowcem Wildcat z 815 Naval Air Squadron, grupy zwiadowczej do jednego z wcześniej wyznaczonych miejsc lądowania.

Przeczytaj także: Royal Marines testują nowe technologie >>

Jednocześnie członkowie Oddziału Reagowania Kryzysowego z 24 Commando Royal Engineers zostali przeniesieni na HMS Medway łodziami morskimi z RFA Argus. Miało to na celu zasymulowanie zdolności obu statków do koordynowania i reagowania w różnych lokalizacjach, przy czym Medway działał jako ten, z którego można dostarczać na ląd oddział inżynierów specjalistów i własne magazyny pomocy.

Podczas kolejnych lotów helikopterem żołnierze zostali przeniesieni na ląd i utworzyli centrum dowodzenia, które miało zaplanować kolejne kroki i współpracować ze statkami i samolotami w zakresie sytuacji na ziemi. Szkolenie kontynuowano do następnego dnia, a kluczowym celem było ułatwienie dostaw pomocy doraźnych do wielu miejsc na wyspie.  

Zróżnicowane umiejętności komandosów oznaczają, że mogą oni szybko pracować nad przywróceniem infrastruktury po wylądowaniu na lądzie, w tym pomagając w utrzymaniu czystości czy sprzątaniu po pracach budowlanych. 

Po pomyślnym ukończeniu ćwiczenia HADR, statki opuściły teraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze, z przeznaczeniem na ponowne spotkanie na Barbadosie, na krótki postój logistyczny, w celu uzupełnienia świeżej żywności i paliwa, przed kontynuowaniem patroli na Karaibach.

Źródło: Royal Navy

[Royal Navy, Royal Navy Marines, brytyjscy komandosi, Karaiby, ćwiczenia wojskowe, jednostki specjalne, pomoc humanitarna]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl