Polska: Szkolenie spadochronowe BOA

Sebastian Miernik  /  19-12-2011

Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji odbyli specjalistyczne szkolenie spadochronowe pozwalające na uzyskanie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego, co uprawnia do wykonywania skoków spadochronowych bez nadzoru instruktora spadochronowego.

 

Każdy funkcjonariusz BOA przechodzi podstawowe szkolenie spadochronowe, natomiast wybrana grupa, tworząca zespół do działań desantowych przechodzi szkolenie zaawansowane. Podjęta przez BOA współpraca zarówno z cywilnymi ośrodkami szkolenia oraz Jednostką Wojskową GROM pozwala na uzyskanie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego – uprawnień państwowych, dzięki  którym  mogą podjąć dalsze szkolenie specjalistyczne.

Dzięki przyjętemu modelowi szkolenia, w relatywnie krótkim czasie wyszkolono pełnowartościową grupę policjantów-spadochroniarzy, zdolnych do wykonywania skoków szkolno-bojowych, a tym samym przygotować ich do realizacji wyspecjalizowanych działań, prowadzonych przez komórki antyterrorystyczne Policji. Taką grupą dysponuje np. niemiecka GSG-9.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Funkcjonariusze BOA wykonują skoki z policyjnych śmigłowców Mi-8T oraz W-3A Sokół, udostępnionych przez Zarząd Lotnictwa Policji GSP KGP. Wykonują skoki z wolnym systemem otwarcia oraz na linę desantową ze spadochronami szybującymi najlepszych producentów światowych w tej dziedzinie. Do skoków bojowych wykorzystują zasobniki indywidualne o masie do 30 kg. Dodatkowe wyposażenie stanowią urządzenia GPS, wysokościomierze, sygnalizatory oraz sprzęt łączności.

BOA, podobnie jak GROM, w swoich szeregach posiada także licencjonowanych mechaników spadochronowych odpowiedzialnych za obsługę spadochronów oraz osprzętu spadochronowego – tzw. riggerów.

Warto wspomnieć, że pod lat 80tych warszawscy antyterroryści odbywali szkolenia ze stacjonującymi w Polsce rosyjskimi żołnierzami Specnazu, podczas, których przeprowadzano m.in. skoki z wysokości 80-100 m!

Pobierz film z tego szkolenia ze strony Policji: http://www.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-84646.flv

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl