Tegoroczna edycja ćwiczenia odbędzie się wyłącznie na morzu i w powietrzu. Taka forma ćwiczenia została przyjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia uczestniczącego personelu. Główne elementy, które będą realizowane w ramach ćwiczenia obejmują obronę powietrzną, działania przeciw okrętom podwodnym, morską operacje blokadową oraz operacje przeciwminowe. Ćwiczenie potrwa do 16 czerwca br.
Po raz pierwszy ćwiczenie będzie dowodzone z lądu przez Dowództwo Morskich Siły Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) z jego stałej kwatery w Lizbonie w Portugalii.
Przeczytaj także: Wodowanie i chrzest holownika H-3 Leszko >>
SZ RP wydzieliły do udziału w ćwiczeniu okręty z 8FOW, 2 samoloty SU-22 z 1SLT, samoloty F-16 z 2SLT oraz samolot AN-28B1R i śmigłowce Mi-14 PŁ z BLMW.
BALTOPS, organizowany w regionie Morza Bałtyckiego od 1972 r., a jego celem jest budowanie interoperacyjność między krajami sprzymierzonymi i partnerskimi, wzmacnianie zdolności reagowania, oraz wykazanie międzynarodowej determinacji w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
Źródło: DG RSZ
[ćwiczenia wojskowe, marynarka wojenna, Baltops 2020, ćwiczenia morskie, Morze Bałtyckie]