Mocne uderzenie CBŚP w rynek nielegalnego handlu bronią

 Redakcja  /  30-04-2020  /  1
Fot. Źródło: CBŚP

Zatrzymanie 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przejęcie kilkudziesięciu sztuk broni, kilku tysięcy sztuk amunicji oraz materiałów mogących posłużyć do stworzenia ładunków wybuchowych, to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów CBŚP. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa we Włocławku. W akcji wsparcia udzielili policjanci z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" i KMP w Poznaniu.

Policjanci z Wydziału we Włocławku Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przerabianiem i wprowadzaniem do obrotu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Grupa mogła działać od kilku lat, a jak wynika z ustaleń śledczych, jej członkowie z handlu bronią uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Nielegalny proceder przerwali policjanci CBŚP podczas akcji, przeprowadzonej wspólnie z Prokuraturą Okręgową we Włocławku. Wówczas to zatrzymano pięć osób. Czynności zrealizowano na terenie województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Uczestniczyli w nich również pirotechnicy CBŚP, policyjni kontrterroryści z CPKP "BOA" oraz przewodnik z psem wyspecjalizowanym do poszukiwania materiałów wybuchowych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Przeczytaj także: Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (maj 2020) >>

W trakcie działań policjanci łącznie zabezpieczyli 61 jednostek broni palnej, tj.: 45 sztuk broni długiej, 13 sztuk broni krótkiej i 3 sztuki broni maszynowej, około 7000 sztuk amunicji różnego kalibru do broni bojowej, myśliwskiej i sportowej, kilkadziesiąt elementów broni takich jak: lufy, magazynki, kolby zamki, mechanizmy spustowe, sprężyny i inne. Ponadto zabezpieczono ponad 100 zapalników elektrycznych różnego typu, z których każdy mógł być wykorzystany do stworzenia ładunku wybuchowego. Ujawniono i zabezpieczono znaczne ilości prochu czarnego oraz lont prochowy.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej we Włocławku, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz nielegalnego handlu bronią palną i amunicją. Sąd Rejonowy we Włocławku zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec wszystkich pięciu podejrzanych.

Śledztwo do dalszego prowadzenia przejęła Prokuratura Krajowa. Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: CBŚP

[CBŚP, Policja, kontrterroryści, nielegalny handel bronią, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA, CPKP BOA, akcja specjalna]

Komentarze

1
MO-ORMO-ZOMO / 22-05-2020, 12:11
Policyjnej propagandy ciąg dalszy. Zdecydowana większość prezentowanej w relacjach foto i video broni to: 1) wykopane z iemi pamiatki z II w.ś., 2) broń palna gazowa i hukowa kalibru 8mm i 9mm, 3) rekreacyjne Floberty, 4) samodziałowe wyroby domorosłych inżynierów, 5) czarnoprochowe zabytki lub współczesne repliki.
Nowoczesna, sprawna broń zdarza się, ale to rzadkość i dostepna jedynie dla członków podziemia przestępczego. Żeby się rpzekonać o prawdziwości moich słów wystarczy domagać się fotografii odebranej broni - to wszystko wyjasnia. Należałoby co kilka lat ogłaszać abolicję dla posiadaczy broni z II w.ś., a oddaną rpzez nich broń przekazywać muzeom. Klarowne i wyważone przepisy regulujące dostep do broni także pozwolą pasjonatom dającym rękojmię bezpieczeństwa uzyskiwać legalny dostep do ukochanych zabawek, pod szeregiem rozsądnych warunków i ograniczeń. Dzięki temu oddzielimuy półświatek rpzestępczy od pasjonatów i wtedy będzie wiaodmo ile naprawdę jest nielegalnej broni. Zaręczam, że to zjawisko niszowe - tylko półświatek i policja mają interes w tym, aby podtrzymywać pewien mit nielegalnego rynku broni. Każde z tych środowisk z innych powodów.
Broń nie może być ot tak dostepna, ale rozsądna regulacja dostępu i zasad posiadania godząca bezpeiczeństwo publiczne z prawami obywateli jest możliwa. Wymaga tylko dobrych chęci władz. Nowe regulacje powinny pewne kwestie zaostrzać inne łagodzić, kierując się zdrowym rozsądkiem. Natomiast prawa nie powinno nikogo zwyaczajnie szykanować za specyficzne upodobania - jedynie dyscyplinować, tak aby nie zagrażał bezpeiczeństwu tych, którym broń jest obojętna lub nawet jej nie lubią.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl