Polska: Wizyta dowódcy Wojsk Specjalnych USA

Sebastian Miernik  /  13-12-2011

9 grudnia 2011 r. przebywał w Warszawie z jednodniową wizytą Admirał William H. McRaven – dowódca US SOCOM,  towarzyszył mu Lt. Gen. Frank J Kisner, szef Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Europie.

Admirał McRaven odbył szereg spotkań, między innymi: z Ministrem Obrony Narodowej Tomaszem Siemoniakiem, Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisławem Koziejem, Zastępcą Szefa Sztabu Generalnego WP wiceadmirałem Waldemarem Głoszko. 

Głównym tematem poruszanym podczas spotkań z Admirałem McRaven’em były m.in. rozwój zdolności Wojsk Specjalnych i osiąganie zdolności do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi przez Dowództwo Wojsk Specjalnych. 

Oprócz tego rozmawiano na temat współpracy polskich i amerykańskich sił specjalnych w przyszłych misjach koalicyjnych i sojuszniczych oraz rozwojowi wojsk specjalnych NATO, w kontekście jego transformacji i zagrożeń dla bezpieczeństwa państw jakie niesie międzynarodowy terroryzmu. Obie strony, zarówno polska, jak i amerykańska zadeklarowały kontynuację porozumienia zawartego w 2009 r. pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej, a Departamentem Obrony USA ws. ustanowienia współpracy pomiędzy Dowództwami Operacji Specjalnych RP oraz USA. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Podczas spotkania z szefem BBN ministrem Koziejem Admirał McRaven wyraził pozytywne opinie na temat dotychczasowej współpracy z polskimi siłami specjalnymi podczas działań w Iraku i Afganistanie – podkreślał szczególnie profesjonalizm oraz wysoki poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Admirał zaznaczył także, że mimo cięć budżetowych w Departamencie Obrony USA zamierza kontynuować rozwijanie wojsk specjalnych m.in. poprzez doposażenie ich w najnowsze systemy rozpoznania, dowodzenia i łączności. 

Szef BBN poinformował, że polskie siły specjalne będą rozwijane i mają być kluczowym elementem systemu obronnego państwa. 

Admirał McRaven odwiedził także Cmentarz Powązkowski, gdzie pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej złożył wieniec i oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W Auli Muzeum spotkał się z żołnierzami polskich Wojsk Specjalnych, weterani Powstania Warszawskiego oraz cichociemni. 

Na zakończenie spotkania dowódca amerykańskich Wojsk Specjalnych podziękował za wyjątkowo efektywną służbę polskich komandosów w misjach; irackiej i afgańskiej.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje...

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl