Zainicjowano współpracę AWL z DKWS

 Redakcja  /  27-04-2020
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy pomiędzy AWL i DKWS
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy pomiędzy AWL i DKWS Fot. Źródło: AWL

Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa poszczególnych państw, regionów i świata, które mogą być powodowanie konfliktami zbrojnymi mającymi swój naturalny charakter zjawiska społecznego, zmuszają strategów i analityków wojskowych do nieustannego zadawania sobie pytania: jaka będzie przyszła wojna?

Model przyszłych konfliktów zbrojnych (scenariusz) został opracowany w Akademii Wojsk Lądowych i funkcjonuje pod nazwą „Trzecia wojna Światowa Delta –TWSD”, pierwotna studyjna nazwa to „Trzecia Wojna Światowa Minus”. Model ten zakłada, że potencjalne przyszłe konflikty zbrojne będą rozgrywane w trzech obszarach: wojny w cyberprzestrzeni, wojny informacyjnej i wojny technologicznej w obszarze działań kinetycznych. Użyte w nazwie modelu określenie Delta, to a priori przyjęty błąd predykcji, który zwiększa jego wiarygodność. Dzisiaj nie mamy wątpliwości że błąd predykcji powinien być pomniejszony o zagrożenia biologiczne, natomiast model TWSD rozszerzony o obszar wojny biologicznej. Akademia Wojsk Lądowych wystąpiła z inicjatywę i wspólnie ze specjalistami z dziedziny zagrożeń biologicznych będzie prowadziła badania naukowe w tym obszarze.

Efektywne prowadzenie działań w każdym wyżej wymienionym obszarze, a także aktywne rozpoznawanie i neutralizowanie zagrożeń biologicznych, wymagać będzie zastosowania oryginalnych metod i środków walki przy współpracy z licznymi podmiotami z pozamilitarnego układu. Kluczową niewątpliwie rolę do odegrania w przyszłych konfliktach zbrojnych będą nadal miały wojska specjalne, które posiadają potencjał pozwalający osiągać niewielkimi siłami cele nie tylko taktyczne, ale także operacyjne i w wielu przypadkach strategiczne. Akademia Wojsk Lądowych, która jako jedyna uczelnia kształci przyszłych dowódców plutonów na potrzeby nie tylko wojsk lądowych, dostrzegła istotną potrzebę Sił Zbrojnych polegającą na zwiększeniu możliwości w zakresie kształcenia i szkolenia specjalistycznego kandydatów na oficerów w korpusie osobowym wojsk specjalnych oraz szkolenia specjalistycznego oficerów wojsk specjalnych w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych, a także potrzebę prowadzenia na szerszą skalę badań naukowych dotyczących działania wojsk specjalnych. Wielce istotnym zagadnieniem jest zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości kandydatów na oficerów w zakresie współdziałania różnych rodzajów wojsk z wojskami specjalnymi.

Przeczytaj także: Nowy Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych >>

Z inicjatywy Akademii w dniu 22.04.2020 r. Rektor – Komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka i Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz podpisali List intencyjny dotyczący współpracy. Współpraca Akademii Wojsk Lądowych z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych obejmować będzie kształcenie i szkolenie specjalistyczne kandydatów na oficerów w korpusie osobowym wojsk specjalnych oraz szkolenie specjalistyczne oficerów wojsk specjalnych w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych. Ponadto w ramach współpracy Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych zapewni Akademii Wojsk Lądowych w jednostkach sobie podległych, wsparcie w zakresie szkolenia specjalistycznego dla kształconych i szkolonych kandydatów na oficerów i żołnierzy zawodowych w korpusie osobowym wojsk specjalnych oraz w określonym przez strony zakresie dla pozostałych korpusów osobowych kształconych i szkolonych w Akademii.

W celu realizacji współpracy na satysfakcjonującym strony poziomie, Akademia sformuje w strukturach Instytutu Dowodzenia Zakład Działań Specjalnych. Obsadę etatową zakładu stanowić będą doświadczeni oficerowie, którzy pełnili zawodową służbę wojskową w jednostkach specjalnych: Grom, Formoza i Agat.

Rozmowa Rektora – Komendanta gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki z Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr. inż. Sławomirem Drumowiczem o szczegółach porozumienia o współpracy odbyła się w formule telekonferencji.

W spotkaniu udział wzięli: płk dypl. Marian Paraniak – Szef Szkolenia DKWS, płk Wojciech Smołuch – Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, płk dypl. Krzysztof Grabowski – Prorektor ds. Dydaktycznych i płk dr hab. inż. Norbert Świętochowski – Dyrektor Instytutu Dowodzenia.

Źródło: AWL

[Wojska Specjalne, Akademia Wojsk Lądowych, list intencyjny, DKWS, Dowództw Komponentu Wojsk Specjalnych, AWL, SPECIAL OPS]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Monokulary termowizyjne - który model wybrać?
okulary balistyczne

 


Chcesz się doszkolić w lataniu? Skorzystaj z symulatora » Taktyczne pole walki - sprawdź system »
systemy rozpoznawcze Vr

 


Gdzie zdobędziesz wsparcie w strzeleckiej pasji »
Buty do zadań specjalnych

Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl