Polska/Indie: Ćwiczenie Tiger Claw 1

Sebastian Miernik  /  10-12-2011

Żołnierze Wojsk Specjalnych wzięli udział w dniach 15-28 listopada 2011 roku na terytorium Indii w ćwiczeniu w tropikalnej dżungli. W tych dniach przeprowadzono polsko-indyjskie ćwiczenie sił specjalnych pod kryptonimem Tiger Claw 1.

Celem ćwiczenia było między innymi doskonalenie zdolności do prowadzenia połączonych operacji przeciwterrorystycznych w warunkach dżungli tropikalnej. Ćwiczenie zorganizowano w Counter Insurgency and Jungle Warfare School (CIJWS) w stanie Mizoram (Indie). W ćwiczeniu udział wzięli operatorzy Wojsk Specjalnych SZ RP oraz żołnierze 21. batalionu sił specjalnych Indii.

Wg Ambasadora RP w New Delhi profesora Piotra Kłodkowskiego „pierwsze w historii obu państw wspólne ćwiczenie wojskowe stanowi dowód, iż w relacjach pomiędzy Polską i Indiami nastąpiło historyczne zbliżenie, które z pewnością zdynamizuje dalszą współpracę wojskową pomiędzy naszymi państwami”. Strona indyjska oceniła udział polskich sił specjalnych w następujący sposób: „żołnierze polskich Wojsk Specjalnych zaprezentowali wysoką wartość bojową, sprawnie i profesjonalnie wykonując otrzymane zadania w ekstremalnych warunkach środowiskowych”.

Zarówno strona polska, jak i indyjska wyraziły wolę kontynuacji nawiązanej współpracy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Tiger Claw 1 zapoczątkowało współpracę polskich i indyjskich sił specjalnych. Komandosi Wojsk Specjalnych w czasie ćwiczenia nabyli cenne doświadczenia umożliwiające im m.in. przetrwanie i prowadzenie operacji specjalnych w warunkach dżungli tropikalnej. Ponadto w czasie ćwiczenia zweryfikowano dotychczas wykorzystywane procedury operacyjne oraz przydatność wykorzystywanego wyposażenia.

Ćwiczenie było elementem przygotowań przed planowanym rozpoczęciem szkolenia przez polskie Wojska Specjalne w Brazylii, które mają się odbywać na podstawie podpisanej w dniu 1 grudnia 2010 roku przez ministrów obrony Polski i Federacyjnej Republiki Brazylii Umowy Ramowej o dwustronnej współpracy obronnej. W ramach współpracy polscy żołnierze jednostek specjalnych będą szkolić się w w Brazylii.

Polscy komandosi brali już udział w ćwiczeniach w tropikalnej dżungli oraz na Saharze w latach 90-tych. Instruktorem podczas tych ćwiczeń był m.in. Jacek Pałkiewicz. W tamtych ćwiczeniach wzięli udział komandosi GROM-u, antyterroryści policji, UOP oraz komandosi z rosyjskich jednostek specjalnych.

Źródło: Na podstawie strony internetowej Dowództwa Wojsk Specjalnych

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl