COVID-19: WCKMed szkoli żołnierzy do udzielania wsparcia medycznego

 Redakcja  /  09-04-2020  /  1
Fot. Źródło: WCKMed

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego otrzymało zadanie przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej.

Szkolenie podyktowane jest stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS CoV-2. Będzie ono realizowane według podziału na żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inny personel), żołnierzy bez wykształcenia medycznego, posiadających tytuł ratownika i żołnierzy bez wykształcenia medycznego, przewidzianych do działań zabezpieczających i wsparcia logistycznego.

Tematyka szkolenia będzie obejmować podstawowe informacje dotyczące SARS CoV-2 oraz COVID-19,  zalecenia i rekomendacje organów Wojskowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasady higieny i separacji środowiska pracy żołnierza. Każdy żołnierz skierowany do wsparcia działań podmiotów medycznych i instytucji administracji publicznej zostanie przeszkolony z zasad posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej w aspekcie profilaktyki zakażeń wirusem SARS CoV-2, w tym: kombinezonem ochronnym, różnymi rodzajami masek, w tym, maseczką chirurgiczną, maską pełnotwarzową, półmaską, przyłbicą, rękawicami ochronnymi oraz goglami.

Przeczytaj także: Najlepsi z najlepszych szkolą wojskowych medyków >>

Personel medyczny odbędzie szkolenie z pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS CoV-2 w ramach działania zespołów wyjazdowych. Żołnierze posiadający tytuł ratownika będą wydzielani do wspierania zespołów PRM i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w środowisku niebezpiecznym, potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS CoV-2.

WCKMed przeszkoli w każdej JW koordynatorów, którzy następnie będą szkolili żołnierzy i personel medyczny. W związku z zagrożeniem SARS CoV-2 większa część szkolenia będzie się odbywała w formie e-learningowej. Zajęcia dla koordynatorów będą się odbywały zdalnie, w formie wideokonferencji. Opracowano materiały szkoleniowe w formie filmów, prezentacji, procedur i infografik. Koordynatorami w jednostkach wojskowych będą najbardziej doświadczeni medycy, którzy na co dzień współpracują z Państwowyn Systemem Ratownictwa medycznego i szpitalami w całym kraju.

Źródło: WCKMed

[Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, WCKMed, medycy wojskowi, Państwowy System Ratownictwa medycznego, epidemia, koronawirus, Covid-19, szkolenia, wirus SARS CoV-2]

Komentarze

1
fedist / 17-04-2020, 10:36
Takie szkolenia powinny być wprowadzone od razu gdy tylko zdiagnozowali 1 pacjenta w kraju, a nie w połowie epidemii.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Spokrewnieni służbą

W ramach kampanii „spoKREWnieni służbą” z okazji upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, w tym tygodniu, na kompleksie Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dla żołnierzy i pracowników została...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl