COVID-19: WCKMed szkoli żołnierzy do udzielania wsparcia medycznego

 Redakcja  /  09-04-2020  /  1
Fot. Źródło: WCKMed

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego otrzymało zadanie przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej.

Szkolenie podyktowane jest stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS CoV-2. Będzie ono realizowane według podziału na żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inny personel), żołnierzy bez wykształcenia medycznego, posiadających tytuł ratownika i żołnierzy bez wykształcenia medycznego, przewidzianych do działań zabezpieczających i wsparcia logistycznego.

Tematyka szkolenia będzie obejmować podstawowe informacje dotyczące SARS CoV-2 oraz COVID-19,  zalecenia i rekomendacje organów Wojskowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasady higieny i separacji środowiska pracy żołnierza. Każdy żołnierz skierowany do wsparcia działań podmiotów medycznych i instytucji administracji publicznej zostanie przeszkolony z zasad posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej w aspekcie profilaktyki zakażeń wirusem SARS CoV-2, w tym: kombinezonem ochronnym, różnymi rodzajami masek, w tym, maseczką chirurgiczną, maską pełnotwarzową, półmaską, przyłbicą, rękawicami ochronnymi oraz goglami.

Przeczytaj także: Najlepsi z najlepszych szkolą wojskowych medyków >>

Personel medyczny odbędzie szkolenie z pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS CoV-2 w ramach działania zespołów wyjazdowych. Żołnierze posiadający tytuł ratownika będą wydzielani do wspierania zespołów PRM i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w środowisku niebezpiecznym, potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS CoV-2.

WCKMed przeszkoli w każdej JW koordynatorów, którzy następnie będą szkolili żołnierzy i personel medyczny. W związku z zagrożeniem SARS CoV-2 większa część szkolenia będzie się odbywała w formie e-learningowej. Zajęcia dla koordynatorów będą się odbywały zdalnie, w formie wideokonferencji. Opracowano materiały szkoleniowe w formie filmów, prezentacji, procedur i infografik. Koordynatorami w jednostkach wojskowych będą najbardziej doświadczeni medycy, którzy na co dzień współpracują z Państwowyn Systemem Ratownictwa medycznego i szpitalami w całym kraju.

Źródło: WCKMed

[Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, WCKMed, medycy wojskowi, Państwowy System Ratownictwa medycznego, epidemia, koronawirus, Covid-19, szkolenia, wirus SARS CoV-2]

Komentarze

1
fedist / 17-04-2020, 10:36
Takie szkolenia powinny być wprowadzone od razu gdy tylko zdiagnozowali 1 pacjenta w kraju, a nie w połowie epidemii.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl