„Military Ski Patrol” i szkolenie lawinowe 1. batalionu strzelców podhalańskich

 Redakcja  /  06-03-2020
Fot. Źródło: 21 BSP

Żołnierze plutonu rozpoznawczego 1. batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W tym samym terminie wzięli udział w w zawodach „Military Ski Patrol”.

Żołnierze plutonu rozpoznawczego 1 batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W ramach zajęć żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich doskonalili swoje umiejętności w zakresie poprawnego użytkowania sprzętu lawinowego – detektorów, sond lawinowych oraz łopat śnieżnych. Z pozoru proste czynności okazały się wymagające, poszukiwania osób zasypanych to przede wszystkim praca zespołowa, wymagająca zgrania i regularnych ćwiczeń. Osoba zasypana lawiną znajduje się pod śniegiem ważącym średnio ponad tonę. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów TOPR, a sam kur miał bardzo intensywny przebieg.

W trakcie kursu duży nacisk położono na naukę odpowiedniego zaplanowania, przygotowania i realizacji górskich szkoleń, by zminimalizować prawdopodobieństwo wypadków. Szacowanie ryzyka, ocena warunków atmosferycznych i terenowych, dostosowanie tras do możliwości psychofizycznych członków zespołu, plany alternatywne - to tylko niektóre z czynników, które należy rozpatrzyć w trakcie planowania szkolenia w warunkach wysokogórskich.

Reprezentacja 1 batalionu strzelców podhalańskich, w dniach 24-28.02.2020 roku wzięła także udział w zawodach „Military Ski Patrol” w Szklarskiej Porębie. Oprócz podhalańczyków, w zawodach udział wzięły także reprezentacje żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy ze Straży Granicznej, Policji oraz reprezentacje zagranicznem.in. z USA, Ukrainy i Czech.

Przeczytaj także: Military Ski Patrol 2018 - trzecie zimowe zmagania w górach już za nami! >>

Celem zawodów było sprawdzenie umiejętności działania żołnierzy i funkcjonariuszy w terenie górskim w zimie. W czasie 48 godzin zespoły, z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego, wykonywały zadania na punktach kontrolnych, między innymi: marsz na czas z obciążeniem w terenie wysokogórskim na nartach ski-tourowych, nawigacja w terenie przygodnym, techniki survivalowe, ratownictwo lawinowe, ewakuacja rannego na improwizowanym toboganie, TCCC, techniki alpinistyczne, strzelanie w terenie przygodnym, budowa schronień w śniegu, zjazd narciarski w zespole w terenie przygodnym, asekuracja i autoratownictwo w zespole w terenie lodowcowym. Jedyne w tej formule przedsięwzięcie służb mundurowych w Polsce i przeznaczone dla specyficznej grupy pasjonatów wojska i gór.

„Military Ski Patrol 2020- CHALLENGE” jest przeznaczony dla zespołów składających się z żołnierzy jednostek wojskowych oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz innych służb bezpieczeństwa publicznego. Pierwszeństwo udziału posiadają oficjalne reprezentacje jednostek organizacyjnych wojska oraz państwowych służb bezpieczeństwa publicznego.

„MILITARY SKI PATROL 2020 - CHALLENGE” nawiązują w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”, które były rozgrywane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.

W czasie 48 godzinnego działania z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego zespoły musiały wykonać zadania na punktach kontrolnych. Limit zespołów to 25 (zespół składa się z czterech zawodników oraz kapitana reprezentacji, który nie bierze udziału w działaniu).

Źródło: DG RSZ

[Military Ski Patrol 2020 - CHALLENGE, 1 batalion strzelców podhalańskich, rozpoznanie, zawody sportowe, ćwiczenia wojskowe, strzelcy podhalańscy]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl