W CSzWS będą szkolić kandydatów na specjalsów

 Redakcja  /  28-01-2020  /  1
Fot. Autor: Irek Dorożański / arch. JWK

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie prowadzić półroczne szkolenia dla kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy - informuje portal polska-zbrojna.pl. Jednostka ma też organizować kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne dla komandosów m.in. ze spadochroniarstwa, nurkowania, łączności i medycyny pola walki, jak również naukę języków obcych. Instruktorami będą zawodowi żołnierze i emerytowani specjalsi.

W tym roku Centrum rozpocznie intensywne szkolenie cywilów, którzy chcą w przyszłości służyć jako operatorzy w zespołach bojowych. Kursy odbywać się będą dwa razy do roku. Nabór na pierwszy z nich, który rozpocznie się jesienią, już trwa. 

Przeczytaj także: Zmiana sposobu naboru kandydatów na operatorów bojowych w JWK >>

Osoby zainteresowane powinny do wybranej przez siebie jednostki wojsk specjalnych złożyć wniosek o możliwość udziału w szkoleniu sprawdzającym: egzaminie z wf-u i selekcji w górach. Kandydaci muszą także złożyć wniosek o powołanie do służby kandydackiej do dyrektora Departamentu Kadr MON (za pośrednictwem WKU). Do wniosku trzeba dołączyć: świadectwo ukończenia co najmniej gimnazjum, napisany odręcznie życiorys, odpis skrócony aktu urodzenia i zaświadczenie o niekaralności, a także inne dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało pod koniec ubiegłego roku. To kolejna, obok Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, GROM-u, JWK, Agatu, Nilu i Formozy, jednostka tego rodzaju sił zbrojnych. CSzWS tworzy komenda w Krakowie oraz kilka ośrodków: lądowy w Lublińcu, nurkowy w Gdyni, spadochronowo-desantowy w Krakowie i poligonowy na Kaszubach.

Źródło: Polska Zbrojna, opracowanie: red.

[Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, Wojska Specjalne, selekcja, szkolenie operatorów zespołów bojowych, JWK, GROM, NIL, FORMOZA, Lubliniec, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych]

Komentarze

1
Remik / 27-02-2020, 09:45
Ogromnie cieszy mnie, że pomimo generalnej zapaści Sił Zbrojnych trwajacej od wielu lat chociaż Wojska Specjalne są dojrzałe. Brak im solidnej jednostki wyiwadu / rozpoznania polowego, specjalistycznego wyposażenia dla 7 EDS, która zresztą powinna być dywizjonem dwóch eskadr, najlepiej ze śmigłowcem podstawowym tj. Blackhawk, cięższym tj. Caracal lub S-92 i wsparcie szturmowych przynajmniej 1 klucza tj. AH-64E. W DWS powinna się też znaleźć formacja antyterorrystycznej ochrony osobistości państwowych, kluczowych obiektów w punktu widzenia obronności państwa, wyspecjalizowana w zwalczaniu dywersji koordynująca działanie pozostałych służb i formacji w razie zaistnienia aktów sabotażu i dywersji. Możnaby utworzyć ją na bazie OS ŻW "Warszawa". Te OSy wymysły byłego WSW-generała okazały się zbędne, bo nie potrafił podporządkować "2305" to stworzył sobie ich namaistki. Dziś należy konsolidować służby bezpieczeństwa państwa nie zaspokajać ambicyjki małych ludzi. Zwalczanie terroryzmu przekazać jednej służbie - ABW wraz z jednostką ze Szczęśliwic, pzoostałe w Policji rpzekształcić w "realizacje" / oddziały szybkiego reagowania - którymi są w istocie. "2305" powinna ponownie zostać kluczową formacją CT/HRU na wypadek kryzysowej sytuacji, która w Polsce raczej nigdy nie nastąpi, a na codzień można to powierzyć ABW dysponującej dziś "V" i docelowo "Bułą" ze Szczęśliwic. Nic więcej do teog nie trzeba. Sprzętu obecnie jest aż za dużo i to z pierwszej półki, "know how" też jest - trzeba to odpowiednio zagospodarować. Policja udowdniła, że wszyskto co wykracza poza walkę ze zwykłymi kryminałkami ją przerasta - już sama tylko komedia z uciekinierami po nap[adzie na bank z Niemeic przez całą Polskę aż na Ukrainę, gdzie raptownie ich zdjeto bez ofiar świadczy wymownie o tym kto dowodzi tymi siłami, oraz co one potrafią :-) Politykowi można wcisnąć kit - ale nie praktykowi ;-)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelcy wyborowi RMC ćwiczą na Morzu Śródziemnym

Elitarni snajperzy Royal Marines Commando szlifowali swoje umiejętności strzeleckie na Morzu Śródziemnym, strzelając do małych celów z pokładu helikoptera Wildcat z 847 Naval Air Squadron.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl