SZWOLEŻER 19 i ćwiczenia 25. BKPow.

 Redakcja  /  14-11-2019
Fot. Źródło: 25. BKPow.

Na początku listopada na poligonie w Wędrzynie odbywały się ćwiczenia taktyczne SZWOLEŻER 19. W tym czasie swoje ćwiczenia odbyli także żołnierze z 25. BKPow. przygotowywali się do XLI zmiany PKW KFOR.

W trakcie szkolenia kawalerzyści zostali poddani sprawdzeniu gotowości do wykonywania zadań w ramach polskiego kontyngentu przez Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Ocenie podlegało wyszkolenie kompanii manewrowej oraz całego Kontyngentu Wojskowego. 

Żołnierze kompanii manewrowej musieli zmierzyć się z potencjalnymi zadaniami, jakie będą realizować na misji, m.in.: wykonywanie patroli, wystawianie posterunków kontrolnych, wzywanie wsparcia lotniczego w celu udzielenia pierwszej pomocy medycznej. Działania w składzie pododdziału sił wysokiej gotowości, celem wzmocnienia pododdziałów realizujących zadania w rejonie zagrożenia przy wykorzystaniu śmigłowców. Szkoleniu towarzyszyły zmienne warunki pogodowe, które utrudniały ale i motywowały ćwiczących. Wszystkie działania żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu charakteryzowały się dużym realizmem oraz dynamiką. Nasi żołnierze po raz kolejny potwierdzili, że są bardzo dobrze przygotowani do realizacji zadań. Już wkrótce polecą do Kosowa. Jest to już czwarta zmiana PKW KFOR Kosowo przygotowana przez żołnierzy 25. BKPow.

Przeczytaj także: 25. BKPow. na wysokogórskim szkoleniu w Dusznikach Zdroju >>

Równolegle na poligonie w Wędrzynie odbywało się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. SZWOLEŻER- 19, w trakcie którego kawalerzyści z 1. batalionu kawalerii powietrznej z 25. BKPow. potwierdzili swoją zdolność bojową do użycia zgodnie z ich bojowym przeznaczeniem. 

Podczas ćwiczenia Szwadronowa Grupa Bojowa wykonywała strzelania sytuacyjne w dzień i w nocy przy wsparciu bojowym śmigłowców z 1. dywizjonu lotniczego, którego celem było współdziałanie z komponentem lotniczym. Po wykonaniu desantu ze śmigłowców żołnierze przeprowadzili szturm na obiekt. Jednym z epizodów  ćwiczenia było prowadzenie działań opóźniających w celu zmniejszenia tempa natarcia przeciwnika. 

Ćwiczenie pk. SZWOLEŻER-19 potwierdziło wysoki poziom przygotowania i wyszkolenia całego modułu szkoleniowego zaangażowanego w ćwiczenie. Elementem który wymaga ciągłego doskonalenia i praktycznego działania jest tzw. synchronizacja. Tutaj zarówno kawalerzyści jak i piloci muszą się w dalszym ciągu doskonalić. Ćwiczenie pokazało, że w synchronizacji działań nie ma czasu na pomyłki. Tam gdzie wchodzi w grę czynnik ludzi i sprzęt lotniczy synchronizacja przed praktyczną realizacją zadania jest bardzo ważna. Na ćwiczeniu był czas na poprawianie błędów, w realnym działaniu nie ma czasu na tzw. pomyłki.

Źródło: 25. BKPow.

[25. Brygada Kawalerii Powietrznej, ćwiczenia wojskowe, Wędrzyn, 1. batalion kawalerii powietrznej, SZWOLEŻER- 19, PKW KFOR, Kosowo, Szwadronowa Grupa Bojowa]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rusza postępowanie kwalifikacyjne do składu Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie

Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP przystępuje do realizacji czynności związanych z przeprowadzeniem doboru policjantów do składu osobowego XXXII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl