Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych?

Tomasz Łukaszewski | 2019-09-26
Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

Gen. dyw. (w stanie spoczynku) Bogusław Pacek Fot. Źródło: Arch. Bogusława Packa

O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki news Nurek JW GROM zaginął podczas ćwiczeń

Nurek JW GROM zaginął podczas ćwiczeń Nurek JW GROM zaginął podczas ćwiczeń

W środę 24 kwietnia 2024 roku we wczesnych godzinach popołudniowych podczas ćwiczeń wojska przy plaży Westerplatte zaginął jeden z nurków. Jak przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, to...

W środę 24 kwietnia 2024 roku we wczesnych godzinach popołudniowych podczas ćwiczeń wojska przy plaży Westerplatte zaginął jeden z nurków. Jak przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, to żołnierz zespołu wodnego Jednostki Wojskowej GROM, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Krzysztof Mątecki news Konferencja morskich dowódców operacyjnych MARCOM

Konferencja morskich dowódców operacyjnych MARCOM Konferencja morskich dowódców operacyjnych MARCOM

W siedzibie Dowództwa Sił Morskich NATO w Northwood w Wielkiej Brytanii odbyła się doroczna konferencja MOCC - Maritime Operational Commanders Conference, w której uczestniczył Dowódca Centrum Operacji...

W siedzibie Dowództwa Sił Morskich NATO w Northwood w Wielkiej Brytanii odbyła się doroczna konferencja MOCC - Maritime Operational Commanders Conference, w której uczestniczył Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

Krzysztof Mątecki news Podhalańczycy w Fort Campbell

Podhalańczycy w Fort Campbell Podhalańczycy w Fort Campbell

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich brali udział w ćwiczeniu EagleX u boku amerykańskich żołnierzy z 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej na terenie Fort Campbell. Szkolenie składało się z dwóch...

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich brali udział w ćwiczeniu EagleX u boku amerykańskich żołnierzy z 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej na terenie Fort Campbell. Szkolenie składało się z dwóch etapów: wymagającego kursu desantowo-szturmowego "Air Assault" oraz szkolenia z zakresu połączonego wsparcia ogniowego w pododdziałach brygady 1.IBCT.

SPECIAL OPS: Dlaczego i w jakim celu powstała ta książka?

BOGUSŁAW PACEK: W pewnym sensie, ta książka, jest przesłaniem i powrotem pamięcią do mojego przyjaciela, który był dowódcą Wojsk Specjalnych - do gen. Włodzimierza Potasińskiego. To jemu poświęciłem moją publikację.  Miałem zaszczyt być kolegą generała oraz równolegle z nim pracować w czasach, kiedy on był dowódcą Wojsk Specjalnych, a ja asystentem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Wtedy zrodziła się idea przygotowania kompendium wiedzy o wojskach specjalnych. Obydwaj  uważaliśmy, że wojska specjalne są doskonałą formacją naszych sił zbrojnych, ale narosło też o nich wiele legend i śmiesznych opowieści, które nie zawsze były prawdziwe. Generał zainspirował mnie do napisania tej książki. Przez lata obracałem się wśród dowódców jednostek specjalnych, znam większość dowódców ostatnich 30 lat z różnych szczebli dowodzenia. To jest taki rodzaj sił zbrojnych, który poza Żandarmerią, którą dowodziłem, szczególnie leży mi na sercu. Dowodziłem na różnych szczeblach w Żandarmerii Wojskowej i  nie przypadkowo stworzyłem tam właśnie oddziały specjalne. Jak widać, jeżeli chodzi o Wojska Specjalne, to zawsze u mnie było coś w sercu na dnie związanego ze specjalsami.

SO: W Polsce zostało już napisanych kilka książek poruszających tematykę Wojsk.  Co na tle tamtych publikacji wyróżnia pana książkę?

BP: Moją ambicją było zebranie różnych informacji o Wojskach Specjalnych i ich uporządkowanie. To jest książka dla ludzi, którzy chcieliby wiedzieć  naprawdę coś więcej o powstaniu i funkcjonowaniu Wojsk Specjalnych. Publikacja mówi o historii Wojsk Specjalnych, które wcale nie powstały wraz z stworzeniem JW. GROM, ani w czasach PRL, one nawet nie powstały po wojnie. Wojska Specjalne, tutaj nie chce opowiadać książki, powstały dawno temu. Ci, co znają historię bliżej, potrafią powiązać Wojska Specjalne z Wielką Brytanią, z jednostkami Commando czy także z II Rzeczpospolitą. To jednak nie wszystko. O Wojskach Specjalnych trzeba wiedzieć o wiele więcej. Pokazuje to moja książka, która przybliża zarówno historię Wojsk Specjalnych, ich rozwój, losy formacji na różnych frontach w czasie II wojny światowej, czy w czasach kiedy na wzór rosyjski czy radziecki próbowano powołać w polskich jednostkach formacje specjalne. Wreszcie staram się opisywać historię powstania 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie, o czym ze szczegółami piszę, a później powstanie jednostki w Lublińcu. Dzisiaj to Jednostka Wojskowa Komandosów, kiedyś był to 1. Pułk Specjalny, który powstał na bazie właśnie 1. Batalionu Szturmowego. W książce pokazuję także wielu bohaterów, nieznanych twórców tych jednostek. Współczesne Wojska Specjalne powstały w wyniku pewnego zamiaru stworzenia takiej formacji, po wielu analizach i pracach koncepcyjnych, także w wyniku  zobowiązania jakie ówczesny (w 2002 roku) nasz minister obrony Jerzy Szmajdziński złożył w NATO.  Ważną postacią historyczną, nieznaną szerzej, jest generał Jan Kempara, który w moim przekonaniu jest głównym, rzeczywistym twórcą Wojsk Specjalnych III RP. Później za nim poszli inni, od gen. Petelickiego, Polko, Patalonga, Olbrychta, Guta - aż po dzisiejszych dowódców. Wreszcie, co ważne, w książce ukazuję Wojska Specjalne w sposób komplementarny, wszystkie polskie jednostki: Grom, JWK w Lublińcu , Formozę, NIL czy Agat i 7. Eskadrę Działań Specjalnych, formalnie podległa pod Siły Powietrzne. Pokazuję także losy Dowództwa Wojsk Specjalnych. Każda z tych jednostek ma swoje miejsce, piszę o każdej z nich, o wszystkich, o ich osiągnięciach, o ich misjach, o ich bohaterach, o ich dowódcach. Dlatego moją książkę nazywam: kompendium wiedzy o Wojskach Specjalnych. 

SO: Wspomniał pan o JW. AGAT, która powstała przy pana udziale. Nim jednostka powstała w Polsce były już formacje specjalne, jak: GROM czy JWK. w Lublińcu. Wówczas padało pytanie: po co nam kolejna jednostka Wojsk Specjalnych? Dzisiaj również niektórzy pytają: po co w polskiej armii jednostki specjalne?

BP: To jest szerszy temat. Należałoby na początku zapytać: po co w ogóle są potrzebne Wojska Specjalne? Wszyscy je znają, jako świetnie wyszkolony szczególny rodzaj żołnierzy. Generalnie od zarania dziejów Wojska Specjalne to były formacje przeznaczone do walki na tyłach, do dywersji. Dzisiaj Wojska Specjalne nadal mają takie zadania, ale mają także i nowe. Podam przykład z JW. Formoza, która w przypadku konfliktu może unieszkodliwić okręt nieprzyjaciela, z wykorzystaniem działających na wodzie, albo pod wodą żołnierzy tej jednostki, którzy prawie jak kamikadze japońscy potrafią podpłynąć  do nieprzyjacielskiego okrętu i go zniszczyć. W związku z powyższym rozszerza się ta znana, klasyczna rola Wojsk Specjalnych także do działań na terenie kraju. Dlaczego powstał Agat? Wojska Specjalne w Polsce dokonały dużego przełomu kiedy nastąpiło ich przekierowanie z wcześniejszego przyporządkowania do jednostek  wewnętrznych i służb bezpieczeństwa. Na początku lat dwutysięcznych pojawiła się taka myśl w Sztabie Generalnym, aby stworzyć nowy Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Ten Rodzaj Sił Zbrojnych trzeba było, pomimo istniejących kilku jednostek specjalnych, dopiero tworzyć. Brakowało nie tylko struktur dowodzenia - więc powstał NIL - wspaniała jednostka, która m.in. pełni szczególną rolę analityczną, przygotowania warunków do różnych akcji Wojsk Specjalnych, do skutecznego uderzenia w cel. Brakowało elementu powietrznego, więc jest 7. Eskadra Działań Specjalnych, brakowało też takiego elementu, jakim jest Agat, do działań bardziej kinetycznych, z cięższym uzbrojeniem. To był wynik rozmów m.in. z gen. Patalongiem. Stworzyłem wstępną koncepcję powstania w ramach Wojsk Specjalnych, takiej jednostki. Została wstępnie zaakceptowana w Dowództwie Wojsk Specjalnych, potem decyzje podjął po akceptacji Szefa Sztabu Generalnego - Minister Obrony Narodowej. Tak przeformował się Agat, z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w typową jednostkę specjalną. Ale każdy żandarm, który przeszedł do nowej jednostki musiał przejść selekcję, tak jak wszyscy, którzy ubiegają się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych. Kiedy tworzyłem trzy duże Oddziały Specjalne Żandarmerii - Polska uczestniczyła w misjach lżejszych w Libanie, Syrii, na Bałkanach. W międzyczasie, jako państwo, zrezygnowaliśmy z udziału w lekkich misjach pokojowych. To tam miały działać Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej zastępując komandosów m.in. z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.  To one weszły do Afganistanu zastępując GROM. Kiedy zmniejszyła się ilość misji pokojowych o lżejszym charakterze, nie było też zapotrzebowania na działania tych jednostek. Zaczęto rozważać likwidację jednego z Oddziałów Specjalnych ŻW. Lepiej więc było rozwijać, tak jak było w przypadku AGAT-u, niż rozwiązywać.

SO: W Polsce powstał oddzielny, ale niezbyt duży Rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Czy wymaga on dalszego poszerzania? Czy jest potrzeba tworzenie nowych jednostek przeznaczonych dla tych wojsk?

BP: Trzeba sobie zadać pytanie, czy Wojska Specjalne to duży czy mały Rodzaj Sił Zbrojnych? Oczywiście to mały Rodzaj Sił Zbrojnych, ale wszędzie na świecie Wojska Specjalne to mały, elitarny element do realizacji bardzo istotnych zadań. W Polsce Wojska Specjalne liczą etatowo do 3 proc. Sił Zbrojnych. To jest jedna z lepszych proporcji w Europie i NATO, jeżeli nie najlepsza. Najważniejsze dla rozwoju Wojsk Specjalnych jest jakość nie ilość. Specjals to ustawicznie szkolony żołnierz, świetnie wyposażony. A Wojska Specjalne to formacja, której działanie jednego żołnierza lub sekcji żołnierzy potrafi przynieść efekt czasami większy niż brygady. Brzmi to niewiarygodnie, ale jest prawdziwe szczególnie w kontekście wojen hybrydowych. Jako obserwator codziennego życia, choć teraz już nie z bliska co do armii, uważam że najważniejsze dla Wojsk Specjalnych jest uzupełnić Zespoły Bojowe  do ich pełnego stanu. To nie jest proste, bo bardzo ciężko spełnić wszystkie wymogi. W swojej książce opisuje selekcję, gdzie nie tylko elementy fizyczne, ale psychiczne odgrywają ważną rolę. Czy Wojska Specjalne powinny być rozwijane? Myślę, że tak, ze względu na nowe zadania, które Wojska Specjalne mogłyby realizować. Dzisiaj o Wojskach Specjalnych nie myśli się tylko w kategoriami działań na tyłach wroga. Współcześnie Wojska Specjalne działają także na terenie własnego kraju, dlatego jest jeszcze przestrzeń dla ich rozwoju. Jednak o zadaniach i rozwoju powinien wypowiadać się Dowódca Wojsk Specjalnych ,Dowódca Generalny, szef Sztabu Generalnego  - choć dużo spraw z tym związanych są to kwestie tajne, wiec i oni publicznie zbyt dużo powiedzieć nie mogą. 

SO: Jaka jest przyszłość Wojsk Specjalnych w Polsce?

BP: Przed Wojskami Specjalnymi widzę ogromną przyszłość. Gdybym miał wymienić wszystkie kierunki rozwoju, to powiedziałbym, że to przede wszystkim działania analityczne i wykorzystywanie nowych technologii. Tutaj rola NILu wzrośnie bardzo mocno. W tych działaniach analitycznych bardzo ważne będzie współgranie ze służbami specjalnymi oraz wykorzystanie technologii związanej z cyberprzestrzenią, z kosmosem, z namierzaniem nowoczesnymi urządzeniami osób poszukiwanych w połączeniu z umiejętnościami Wojsk Specjalnych. Dlatego od wielu lat ważniejsze od bicepsów staje się działanie samolotów bezzałogowych. Bardzo ważne stają się podsłuchy, podglądy - satelity. Wojska Specjalne będą się rozwijać i będą opierać się o nowoczesne technologie. Wzrośnie bardziej zapotrzebowanie na informatyków niż na umiejętności fizyczne.

SO: Na premierze książki płk Andrzeja Kruczyńskiego „Wodza” padło pytanie, które nie dotyczy tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także żołnierzy innych formacji. Żołnierze, którzy odchodzą ze służby, w Polsce nie są zagospodarowani przez inne służby publiczne. Nikt się nimi nie interesuje, nie stara się wykorzystać ich wiedzy i doświadczenia. Dlaczego tak się dzieje?

BP: Tutaj mamy do czynienia z dwoma problemami. Część żołnierzy to osoby utajnione, chodzi o żołnierzy, którzy brali udział w zadaniach specjalnych - np. neutralizujących przeciwnika. Powoduje to, że po misji ich życie jest zagrożone, bo jakby się ktoś dowiedział, kto wykonywał dane zadanie to może próbować dokonać zemsty. Dlatego te osoby trzeba chronić i nie można ich zostawiać samych sobie. Drugi element to sprawa wykorzystania zdolności szkolonych za ogromne pieniądze przez dwadzieścia kilka lat ludzi, którzy po przejściu na emeryturę są zupełnie niewykorzystani, którzy muszą robić jakieś dziwne rzeczy w swoim życiu, aby nie „zgłupieć”. To są ludzie, którzy przechodzą ogromne obciążenia psychiczne w czasie swoich działań. W wielu państwach funkcjonuje system transformacji, obejmujący nie tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych, ale także innych. Żołnierz, który odchodzi do cywila jest brany na rozmowę i pomaga mu się, aby był właściwie prowadzony dalej przez życie, aby dalej był wykorzystany w państwie zgodnie z kwalifikacjami. W Polsce takiej pomocy należałoby udzielać szczególnie żołnierzom Wojsk Specjalnych i służb specjalnych, których część wymaga ochrony. Z drugiej strony dobrze byłoby wykorzystywać umiejętności tych często młodych chłopaków, którzy czasami  odchodzą do cywila nawet w wieku trzydziestu paru lat. Niedobrze, że nie ma w Polsce takiego systemu. Nie dotyczy to tylko żołnierzy Wojsk Specjalnych ale także np. odchodzących generałów, czy pułkowników. Moi koledzy Francuzi, przed odejściem na emeryturę, są zapraszani na spotkanie i prezentują tam wszystkie swoje kompetencje, dokonania naukowe, umiejętności i to gdzie by się dalej widzieli w życiu. Specjalne biuro analizuje w państwie rynek i potrzeby, pilotując takich żołnierzy przez wiele kolejnych lat. Bardzo tego brakuje w stosunku do żołnierzy Wojska Polskiego. W Polsce specjalsi najczęściej trafiają do sektora prywatnego, bo na ich umiejętności i doświadczenie jest bardzo duże zapotrzebowanie. My jednak jako państwo nie mamy wiedzy na temat gdzie trafili, nie pilotujemy ich pracy. Najwyższy czas, aby w Polsce powstała taka instytucja, niekoniecznie przy MON. Ktoś powinien pomóc żołnierzom Wojsk Specjalnych, aby byli odpowiednio wykorzystani, a nie stali gdzieś na bramce w klubie nocnym. Obecnie nie mamy systemu, aby coś takiego poprawnie działało. W Polsce taki problem występuje  nie tylko w wojsku. Do kogoś, kto odchodzi z pracy, następnego dnia nikt już nie dzwoni, nikt o nim nie pamięta, następnego dnia przestaje być ważny. Doświadczamy tego także my żołnierze. Jeden potrafi sobie samodzielnie poradzić, inny nie. W państwie, które nie lubi tracić tego, w co już zainwestowało, potrzebne są rozwiązania systemowe.

SO: Pan jest nie tylko generałem, ale także profesorem. Kim jest łatwiej zarządzać? Żołnierzami, czy studentami?

BP: Zawsze łatwiej jest dowodzić niż kierować. Często oficerowie tego nie doceniają. Dowodzenie wynika z formalnych nakazów wykonywania tego, co jest w mojej głowie. Jeżeli krzyknąłbym w miejscu pracy padnij to część ludzi pewnie by zaczęła się śmiać, a część zapytała: dlaczego? Gdybym zrobił to samo wśród moich żołnierzy to zostałoby to wykonane bez pytania. To odruch żołnierski. Dowodzenie niesie z kolei za sobą większe ryzyko, większą odpowiedzialność związaną z życiem ludzkim. Łatwiej jednak jest kierować ludźmi w warunkach rozkazu niż w warunkach kiedy muszę spowodować, żeby oni chcieli to robić sami. Zawsze powtarzam, że łatwiej jest dowodzić żołnierskimi nogami niż ludzkimi sercami. 


Gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek – był Komendant Żandarmerii Wojskowej oraz Asystent Szefa Sztabu Generalnego ds. Wojsk Specjalnych i Wojsk Lądowych, Zastępca Dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie, Rektor Akademii Obrony Narodowej. Inicjator i twórca koncepcji utworzenia w strukturach polskiej armii  jednostki specjalnej AGAT. Autor wielu książek i publikacji na temat wojsk specjalnych i o tematyce wojskowej np. „Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej” czy „Wojna Hybrydowa na Ukrainie”.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Roman Polko Roman Polko, 28.09.2019r., 09:44:44 "Myśl" w sztabie generalnym się pojawiła, a nawet częściowo zrealizowała - żandarmeria miała ochotę stworzyć własne siły specjalne i przejąć GROM. Na szczęście to drugie się nie udało. Dokładnie 20 lutego 2001 roku. do GROM-u przybył Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który przedstawił koncepcję przeniesienia GROM-u do struktur Żandarmerii. Został poinformowany, że to absurd i że przekracza swoje kompetencje domagając się współpracy w tym zakresie. Sprawa odbiła się echem w Sztabie Generalnym. Gdy kilka miesięcy później zaprosiłem gen. Franciszka Gągora do GROM-u, to zapytał czy na pewno może przyjechać - "bo już jednego generała z GROM-u wyprosiłeś" Dowództwo Wojsk Specjalnych powstało decyzją Prezydenta Kaczyńskiego i Ministra Sikorskiego , którzy nakazali opracowanie dwóch projektów tego dowództwa. Pierwszy powstał w GROM-ie i w lutym 2006r. przedstawiałem go ministrowi Sikorskiemu, drugi powstał w Sztabie Generalnym. Kolejne miesiące to dopracowywanie szczegółów - wspólnie. Jedno łączyło oba projekty - przyjecie standardów GROM-u (nawet nazewnictwo pododdziałów) jako ogólnie obowiązujące. Projekt opracowywał płk. Andrzej Kurkowicz - mój Zastępca w GROM-ie, a do współdziałania z Ministrem Szczygło w tym zakresie oddelegowany był płk. Karol Komisarczyk z GROM-u. W myśl zasady "kapitan myśli kapitalnie, a generał myśli generalnie" to oni i ich koledzy byli prawdziwymi twórcami wojsk specjalnych. Roman Polko
  • Bogusław Pacek Bogusław Pacek, 01.10.2019r., 21:40:14 Historia opisywana przez gen.R.Polkę dot. wizyty w GROM Komendanta Głównego ŻW jest mi znana z jego opowiadania,ale to okres wcześniejszy, nie dotyczy mojej osoby. Zaś co do samego stworzenia Dowództwa Wojsk Specjalnych-ojców sukcesu jest wielu,bo wiele jest osób,które się do tego przyczyniły..W swojej książce opierałem się przede wszystkim na dostępnych dokumentach,jako materiale źródłowym.
  • LT LT, 09.03.2021r., 10:26:14 O działaniach specjalnych powinni dyskutować fachowcy, a nie pozerzy ...

Powiązane

Krzysztof Mątecki news Żołnierze 6 BPD z tytułem Combat Medic Corpsman Medical Provider

Żołnierze 6 BPD z tytułem Combat Medic Corpsman Medical Provider Żołnierze 6 BPD z tytułem Combat Medic Corpsman Medical Provider

Żołnierze gliwickiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Nieetatowej Grupy Medycznej uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym w zakresie ratownictwa na polu...

Żołnierze gliwickiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Nieetatowej Grupy Medycznej uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym w zakresie ratownictwa na polu walki – CLS. Kurs odbył się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Krzysztof Mątecki news Święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej

Święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej Święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej

Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37...

Corocznie w dniu 6 grudnia obchodzone jest święto 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej wchodzącego w strukturę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dywizjon przejął dziedzictwo i kontynuuje tradycje 37 Pułku Śmigłowców Transportowych.

Redakcja news Kontrterroryści z Rzeszowa w służbie św. Mikołaja

Kontrterroryści z Rzeszowa w służbie św. Mikołaja Kontrterroryści z Rzeszowa w służbie św. Mikołaja

W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego...

W mikołajki (6 grudnia 2023 roku) operatorzy rzeszowskiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie. Policjanci wręczali dzieciom prezenty w niecodzienny sposób.

Krzysztof Mątecki news Spotkanie z żołnierzami FORMOZY w Poznaniu

Spotkanie z żołnierzami FORMOZY w Poznaniu Spotkanie z żołnierzami FORMOZY w Poznaniu

W dniu 20 grudnia 2023 roku na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się druga edycja spotkania cywilów z czynnymi zawodowo żołnierzami Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia...

W dniu 20 grudnia 2023 roku na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się druga edycja spotkania cywilów z czynnymi zawodowo żołnierzami Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Centrum Rozwoju Obronności "Zielony Talizman".

Krzysztof Mątecki news Jednostki specjalne ćwiczyły w Pyrzowicach

Jednostki specjalne ćwiczyły w Pyrzowicach Jednostki specjalne ćwiczyły w Pyrzowicach

Na terenie portu lotniczego Katowice-Pyrzowice odbyły się wspólne trzydniowe ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy Wojsk Specjalnych. Organizatorem ćwiczeń była gliwicka Jednostka Wojskowa AGAT.

Na terenie portu lotniczego Katowice-Pyrzowice odbyły się wspólne trzydniowe ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy Wojsk Specjalnych. Organizatorem ćwiczeń była gliwicka Jednostka Wojskowa AGAT.

Krzysztof Mątecki news Nowy dowódca JWK!

Nowy dowódca JWK! Nowy dowódca JWK!

W dniu 11 grudnia 2023 roku na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia Jednostką. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nowym dowódcą został płk Marcin...

W dniu 11 grudnia 2023 roku na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia Jednostką. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nowym dowódcą został płk Marcin Suszko, pełniący do niedawna obowiązki Zastępcy Dowódcy JWK.

Krzysztof Mątecki news GROM ćwiczy w Warszawie

GROM ćwiczy w Warszawie GROM ćwiczy w Warszawie

W warszawskiej dzielnicy Białołęka odbywają się trzydniowe ćwiczenia taktyczne operatorów Jednostki Wojskowej GROM. Ćwiczenia prowadzone są przy użyciu amunicji ćwiczebnej oraz granatów hukowych.

W warszawskiej dzielnicy Białołęka odbywają się trzydniowe ćwiczenia taktyczne operatorów Jednostki Wojskowej GROM. Ćwiczenia prowadzone są przy użyciu amunicji ćwiczebnej oraz granatów hukowych.

Redakcja news Ostatni etap procesu wdrażania śmigłowców AW101

Ostatni etap procesu wdrażania śmigłowców AW101 Ostatni etap procesu wdrażania śmigłowców AW101

W 44. Bazie Lotnictwa Morskiego na lotnisku w Darłowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu przyjmowania do eksploatacji w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej śmigłowców wielozadaniowych AW101.

W 44. Bazie Lotnictwa Morskiego na lotnisku w Darłowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu przyjmowania do eksploatacji w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej śmigłowców wielozadaniowych AW101.

Krzysztof Mątecki news Odwołanie szefów służb specjalnych

Odwołanie szefów służb specjalnych Odwołanie szefów służb specjalnych

Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek Premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW oraz SWW.

Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek Premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW oraz SWW.

Krzysztof Mątecki news Powołanie nowych ministrów resortów siłowych

Powołanie nowych ministrów resortów siłowych Powołanie nowych ministrów resortów siłowych

W dniu 13 grudnia 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda powołał szefa polskiego rządu Donalda Tuska i członków nowej Rady Ministrów. Nowym Ministrem Obrony Narodowej oraz wicepremierem został Władysław Kosiniak-Kamysz...

W dniu 13 grudnia 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda powołał szefa polskiego rządu Donalda Tuska i członków nowej Rady Ministrów. Nowym Ministrem Obrony Narodowej oraz wicepremierem został Władysław Kosiniak-Kamysz zaś nowym szefem MSWiA został Marcin Kierwiński.

Redakcja news Stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim

Stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim Stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o wprowadzeniu stopni wojskowych dla psów służących w Wojsku Polskim. Oznacza to, że psy służbowe K9 będą mogły otrzymać stopnie wojskowe od szeregowego do...

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o wprowadzeniu stopni wojskowych dla psów służących w Wojsku Polskim. Oznacza to, że psy służbowe K9 będą mogły otrzymać stopnie wojskowe od szeregowego do sierżanta.

Redakcja news Kolejne haubice K9A1 trafiły do Polski

Kolejne haubice K9A1 trafiły do Polski Kolejne haubice K9A1 trafiły do Polski

W dniu 17 grudnia 2023 roku do portu w Gdyni zostały dostarczone drogą morską haubice samobieżne K9A1. Jest to czwarta transza dostawy obejmująca 18 egzemplarzy tego południowokoreańskiego sprzętu wojskowego.

W dniu 17 grudnia 2023 roku do portu w Gdyni zostały dostarczone drogą morską haubice samobieżne K9A1. Jest to czwarta transza dostawy obejmująca 18 egzemplarzy tego południowokoreańskiego sprzętu wojskowego.

Redakcja news Czwarty numer kwartalnika SPECIAL OPS! Co znajdziecie w numerze?

Czwarty numer kwartalnika SPECIAL OPS! Co znajdziecie w numerze? Czwarty numer kwartalnika SPECIAL OPS! Co znajdziecie w numerze?

Do sprzedaży trafił właśnie ostatni tegoroczny numer kwartalnika SPECIAL OPS. Znajdziecie w nim jak zawsze ciekawe artykuły, analizy i wywiady, a także opisy nowoczesnego uzbrojenia i testy wyposażenia osobistego!

Do sprzedaży trafił właśnie ostatni tegoroczny numer kwartalnika SPECIAL OPS. Znajdziecie w nim jak zawsze ciekawe artykuły, analizy i wywiady, a także opisy nowoczesnego uzbrojenia i testy wyposażenia osobistego!

Krzysztof Mątecki news Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa

W dniu 21 grudnia 2011 roku pięciu polskich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie poniosło śmierć wskutek wybuchu miny pułapki. Dzień ten stał się symbolem Pamięci o Poległych i Zmarłych w...

W dniu 21 grudnia 2011 roku pięciu polskich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie poniosło śmierć wskutek wybuchu miny pułapki. Dzień ten stał się symbolem Pamięci o Poległych i Zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Krzysztof Mątecki news Wspólne szkolenie Formozy i GOPR

Wspólne szkolenie Formozy i GOPR Wspólne szkolenie Formozy i GOPR

W dniach od 14 do 16 grudia 2023 roku ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - TPK przeprowadzili szkolenie dla żołnierzy Zespołu Zabezpieczenia Medycznego Jednostki...

W dniach od 14 do 16 grudia 2023 roku ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - TPK przeprowadzili szkolenie dla żołnierzy Zespołu Zabezpieczenia Medycznego Jednostki Wojskowej Formoza.

Redakcja news 105. Rocznica Powstania Wielkopolskiego

105. Rocznica Powstania Wielkopolskiego 105. Rocznica Powstania Wielkopolskiego

W dniu 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego, które było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

W dniu 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego, które było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

Krzysztof Mątecki news JW Formoza planuje zakup nowych karabinków modułowych

JW Formoza planuje zakup nowych karabinków modułowych JW Formoza planuje zakup nowych karabinków modułowych

W dniu 21 grudnia 2023 roku Jednostka Wojskowa Formoza poinformowała o ogłoszeniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu partii karabinków modułowych. Jest to kolejna próba zakupu broni tego typu....

W dniu 21 grudnia 2023 roku Jednostka Wojskowa Formoza poinformowała o ogłoszeniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu partii karabinków modułowych. Jest to kolejna próba zakupu broni tego typu. Poprzednia procedura została unieważniona z powodu braku ofert.

Krzysztof Mątecki news Nie żyje twórca pistoletu Glock

Nie żyje twórca pistoletu Glock Nie żyje twórca pistoletu Glock

W dniu 27 grudnia 2023 roku, w wieku 94 lat zmarł Gaston Glock, austriacki inżynier i założyciel przedsiębiorstwa Glock Ges.m.b.H., znanego przede wszystkim z produkcji od 1982 roku rodziny pistoletów...

W dniu 27 grudnia 2023 roku, w wieku 94 lat zmarł Gaston Glock, austriacki inżynier i założyciel przedsiębiorstwa Glock Ges.m.b.H., znanego przede wszystkim z produkcji od 1982 roku rodziny pistoletów samopowtarzalnych Glock.

Krzysztof Mątecki news Wozy Dowodzenia dla czołgów Abrams

Wozy Dowodzenia dla czołgów Abrams Wozy Dowodzenia dla czołgów Abrams

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z firmą Rosomak S.A o wartości ok. 268 mln zł brutto. Przedmiotem umowy jest dostawa 12 Wozów Dowodzenia na platformie Kołowego Transportera Opancerzonego (KTO) dla czołgów...

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z firmą Rosomak S.A o wartości ok. 268 mln zł brutto. Przedmiotem umowy jest dostawa 12 Wozów Dowodzenia na platformie Kołowego Transportera Opancerzonego (KTO) dla czołgów M1A2 ABRAMS SEP v.3. Dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2025-2026.

Krzysztof Mątecki news Wspólne szkolenie JW AGAT i TF Saber

Wspólne szkolenie JW AGAT i TF Saber Wspólne szkolenie JW AGAT i TF Saber

Żołnierze Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej AGAT oraz Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych (PJOS) wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach z amerykańskim komponentem lotniczym Task Force Saber.

Żołnierze Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej AGAT oraz Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych (PJOS) wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach z amerykańskim komponentem lotniczym Task Force Saber.

Redakcja news Wojska Specjalne objęły dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO

Wojska Specjalne objęły dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO Wojska Specjalne objęły dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO

Od 1 stycznia 2024 roku operatorzy polskich Wojsk Specjalnych pełnią dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przez najbliższe sześć miesięcy polscy komandosi będą w stanie gotowości do prowadzenia pełnego spektrum...

Od 1 stycznia 2024 roku operatorzy polskich Wojsk Specjalnych pełnią dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przez najbliższe sześć miesięcy polscy komandosi będą w stanie gotowości do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych w dowolnym miejscu na świecie.

Krzysztof Mątecki news Nowy Zastępca Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

Nowy Zastępca Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej Nowy Zastępca Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

Pułkownik Paweł Wiktorowicz obiął stanowisko zastępcy dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dotychczas zajmował on stanowiska dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej...

Pułkownik Paweł Wiktorowicz obiął stanowisko zastępcy dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dotychczas zajmował on stanowiska dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dowódcy Garnizonu Łódź.

Krzysztof Mątecki news Szkolenie strzeleckie SOP

Szkolenie strzeleckie SOP Szkolenie strzeleckie SOP

Funkcjonariusze sekcji obserwacyjno – strzeleckiej Służby Ochrony Państwa uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim długodystansowym z wykorzystaniem samopowtarzalnych karabinów wyborowych.

Funkcjonariusze sekcji obserwacyjno – strzeleckiej Służby Ochrony Państwa uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim długodystansowym z wykorzystaniem samopowtarzalnych karabinów wyborowych.

Krzysztof Mątecki news 78 edycja Dancon March

78 edycja Dancon March 78 edycja Dancon March

W dniu 7 stycznia 2024 roku w Kosowie odbyła się 78 edycja marszu duńskiego pn. “Dancon March”. W zawodach wzięli udział m.in. żołnierze KFOR i funkcjonariusze EULEX.

W dniu 7 stycznia 2024 roku w Kosowie odbyła się 78 edycja marszu duńskiego pn. “Dancon March”. W zawodach wzięli udział m.in. żołnierze KFOR i funkcjonariusze EULEX.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.