Medale dla funkcjonariuszy Jednostki Specjalne Polskiej Policji w Kosowie

 Redakcja  /  13-09-2019
Fot. Źródło: KG Policji

W bazie EULEX Center Mitrowica w Kosowie, 11 września 2019 r., odbyła się Medal Parada XXIX Rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, pełniącej służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności (EULEX). Podczas ceremonii funkcjonariusze JSPP zostali odznaczeni medalami za wzorową służbę i zaangażowanie w wykonywaniu zadań mandatowych misji. Dla policjantów służących w jednostce uroczystość ta miała szczególnie ważny charakter – podsumowujący ich kilkumiesięczną służbę w Kosowie.

W uroczystości uczestniczyła delegacja polskiej Policji, której przewodniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha, a w jej skład wchodzili także: Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Naczelnik Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP mł. insp. Rafał Zamrzycki.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się też przedstawiciele władz oraz pracownicy EULEX-u, KFOR-u, Kosowskiej Policji (KP), UNMiK (United Nations Mission in Kosovo) oraz OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Misję EULEX reprezentował insp. Cezary Luba pełniący obowiązki Zastępcy Szefa Misji.

Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha wyróżnił wybranych policjantów pochwałą w rozkazie, a wszystkim serdecznie podziękował za rzetelnę służbę, profesjonalizm oraz zaangażowanie, dzięki którym kształtowany jest pozytywny wizerunek polskiej Policji na arenie międzynarodowej.

Przeczytaj także: Jednostki Specjalne Policji szkoliły żołnierzy KFOR w Kosowie >>

Na co dzień 95 policjantów JSPP wykonuje zadania wynikające z mandatu misji EULEX i jako drugi odpowiedzialny podmiot, po Kosowskiej Policji, a przed siłami wojskowymi KFOR, podejmuje działania adekwatne do zagrożeń występującychw Kosowie. Polska jednostka jest zobowiązana do utrzymywania zdolności związanych z kontrolą tłumu i przeciwdziałania zamieszkom, a także do podejmowania działań jako grupa do zadań specjalnych przy wykorzystaniu specjalistycznego uzbrojenia i taktyki pododdziałów SWAT. Funkcjonariusze JSPP oprócz wykonywania zadań mandatowych wielokrotnie aktywnie uczestniczyli także w wielu charytatywnych inicjatywach organizowanych na rzecz społeczności lokalnej, w tym m.in. w akcji oddawania krwi zarówno na potrzeby społeczności albańskiej, jak i serbskiej, czy w biegach i wyścigach, z których dochód był przeznaczany na cele charytatywne.

W trakcie pobytu na misji policjanci XXIX rotacji JSPP w sposób ciągły podnosili swoje umiejętności zawodowe uczestnicząc zarówno w szkoleniach organizowanych siłami własnymi jednostki jak i we współpracy z partnerami z międzynarodowych sił pokojowych stacjonujących w Kosowie. Należy podkreślić, że prowadzono także współpracę szkoleniową z Kosowską Policją, czego efektem była organizacja kilku wspólnych, wielokomponentowych szkoleń, które zostały wysoko ocenione przez władze Misji i dowództwo KFOR. Jednocześnie instruktorzy wchodzący w skład JSPP przeprowadzili cykl szkoleń z zakresu taktyki kontrterrorystycznej, rozpoznania minersko-pirotechnicznego, jak również różnego rodzaju technik strzeleckich (łącznie przeszkolono ok. 400 osób z KP, KFOR, czy węgierskiego KTRBN - Batalion Rezerwy Taktycznej KFOR).

Misja w Kosowie

Misje pokojowe i operacje policyjne organizowane są w regionach, w których konflikty trwają lub są zakończone, a interwencja społeczności międzynarodowej ma pomóc w przywracaniu ładu i porządku prawnego zgodnie z demokratycznymi standardami. Są one organizowane pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej (w ramach unijnych operacji zarządzania kryzysowego). Polska Policja uczestniczy w misjach pokojowych od 27 lat tj. od 1992 r., kiedy to pierwszy polski kontyngent policyjny został skierowany do pełnienia służby pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych do będącej w stanie wojny Jugosławii.

Na terenie Kosowa Polski Kontyngent Policyjny funkcjonuje od 2000 r. W latach 2000 – 2008 pełnił służbę w ramach misji ONZ UNMiK. Od roku 2008 Kontyngent pełni służbę w ramiach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX Kosowo.

XXIX zmiana Jednostki Specjalnej Polskiej Policji służbę w Kosowie rozpoczęła 5 grudnia 2018 r. Policjanci tej zmiany wkrótce zakończą służbę w Kosowie i powrócą do kraju w dniach 17 i 18 września 2019 r.

Źródło: KG Policji

[wyróżnienia, jednostki specjalne polskiej policji, Policja, Kosowo, misja stabilizacyjna, misja pokojowa, jednostki specjalne, polski kontyngent policyjny, wręczenie medali]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Dopasuj latarkę do rodzaju broni »


latarka na broń

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Raz w roku taki skok

27 lipca nad Jeziorem Żywieckim ponad 100 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej wykonało desant do wody. Jak co roku skoki prowadzono ze śmigłowca W-3W Sokół z 25 Brygady Kawalerii...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl