Medale dla funkcjonariuszy Jednostki Specjalne Polskiej Policji w Kosowie

 Redakcja  /  13-09-2019
Fot. Źródło: KG Policji

W bazie EULEX Center Mitrowica w Kosowie, 11 września 2019 r., odbyła się Medal Parada XXIX Rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, pełniącej służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności (EULEX). Podczas ceremonii funkcjonariusze JSPP zostali odznaczeni medalami za wzorową służbę i zaangażowanie w wykonywaniu zadań mandatowych misji. Dla policjantów służących w jednostce uroczystość ta miała szczególnie ważny charakter – podsumowujący ich kilkumiesięczną służbę w Kosowie.

W uroczystości uczestniczyła delegacja polskiej Policji, której przewodniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha, a w jej skład wchodzili także: Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Naczelnik Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP mł. insp. Rafał Zamrzycki.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się też przedstawiciele władz oraz pracownicy EULEX-u, KFOR-u, Kosowskiej Policji (KP), UNMiK (United Nations Mission in Kosovo) oraz OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Misję EULEX reprezentował insp. Cezary Luba pełniący obowiązki Zastępcy Szefa Misji.

Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha wyróżnił wybranych policjantów pochwałą w rozkazie, a wszystkim serdecznie podziękował za rzetelnę służbę, profesjonalizm oraz zaangażowanie, dzięki którym kształtowany jest pozytywny wizerunek polskiej Policji na arenie międzynarodowej.

Przeczytaj także: Jednostki Specjalne Policji szkoliły żołnierzy KFOR w Kosowie >>

Na co dzień 95 policjantów JSPP wykonuje zadania wynikające z mandatu misji EULEX i jako drugi odpowiedzialny podmiot, po Kosowskiej Policji, a przed siłami wojskowymi KFOR, podejmuje działania adekwatne do zagrożeń występującychw Kosowie. Polska jednostka jest zobowiązana do utrzymywania zdolności związanych z kontrolą tłumu i przeciwdziałania zamieszkom, a także do podejmowania działań jako grupa do zadań specjalnych przy wykorzystaniu specjalistycznego uzbrojenia i taktyki pododdziałów SWAT. Funkcjonariusze JSPP oprócz wykonywania zadań mandatowych wielokrotnie aktywnie uczestniczyli także w wielu charytatywnych inicjatywach organizowanych na rzecz społeczności lokalnej, w tym m.in. w akcji oddawania krwi zarówno na potrzeby społeczności albańskiej, jak i serbskiej, czy w biegach i wyścigach, z których dochód był przeznaczany na cele charytatywne.

W trakcie pobytu na misji policjanci XXIX rotacji JSPP w sposób ciągły podnosili swoje umiejętności zawodowe uczestnicząc zarówno w szkoleniach organizowanych siłami własnymi jednostki jak i we współpracy z partnerami z międzynarodowych sił pokojowych stacjonujących w Kosowie. Należy podkreślić, że prowadzono także współpracę szkoleniową z Kosowską Policją, czego efektem była organizacja kilku wspólnych, wielokomponentowych szkoleń, które zostały wysoko ocenione przez władze Misji i dowództwo KFOR. Jednocześnie instruktorzy wchodzący w skład JSPP przeprowadzili cykl szkoleń z zakresu taktyki kontrterrorystycznej, rozpoznania minersko-pirotechnicznego, jak również różnego rodzaju technik strzeleckich (łącznie przeszkolono ok. 400 osób z KP, KFOR, czy węgierskiego KTRBN - Batalion Rezerwy Taktycznej KFOR).

Misja w Kosowie

Misje pokojowe i operacje policyjne organizowane są w regionach, w których konflikty trwają lub są zakończone, a interwencja społeczności międzynarodowej ma pomóc w przywracaniu ładu i porządku prawnego zgodnie z demokratycznymi standardami. Są one organizowane pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej (w ramach unijnych operacji zarządzania kryzysowego). Polska Policja uczestniczy w misjach pokojowych od 27 lat tj. od 1992 r., kiedy to pierwszy polski kontyngent policyjny został skierowany do pełnienia służby pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych do będącej w stanie wojny Jugosławii.

Na terenie Kosowa Polski Kontyngent Policyjny funkcjonuje od 2000 r. W latach 2000 – 2008 pełnił służbę w ramach misji ONZ UNMiK. Od roku 2008 Kontyngent pełni służbę w ramiach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX Kosowo.

XXIX zmiana Jednostki Specjalnej Polskiej Policji służbę w Kosowie rozpoczęła 5 grudnia 2018 r. Policjanci tej zmiany wkrótce zakończą służbę w Kosowie i powrócą do kraju w dniach 17 i 18 września 2019 r.

Źródło: KG Policji

[wyróżnienia, jednostki specjalne polskiej policji, Policja, Kosowo, misja stabilizacyjna, misja pokojowa, jednostki specjalne, polski kontyngent policyjny, wręczenie medali]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl