Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC

 Redakcja  /  28-11-2011
Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC
Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC Fot. Antoni Ciejpa / ZPI MOSG

Zakończyła się XIV Konferencja Szefów Służby Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego. Zamknęła ona roczne przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w Konferencji Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region Border Control Cooperation – BSRBCC).

Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, gen. bryg. SG Leszkowi Elasowi, towarzyszyli: mjr SG Aleksandra Świątecka, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej SG, kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kmdr ppor. SG Bartosz Rutkiewicz, zastępca naczelnika Wydziału Morskiego MOSG.

Komendant główny Straży Granicznej przekazał przewodnictwo w BSRBCC stronie duńskiej, która będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.

W trakcie spotkania szefowie służb granicznych Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii, która w BSRBCC uczestniczy w charakterze obserwatora, podsumowali przedsięwzięcia zrealizowane w 2011 r. przez polską Straż Graniczną w ramach przewodnictwa, a także omówili zadania i kierunki rozwoju do zrealizowania na rok przyszły.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wysoko ocenili przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w tej inicjatywie, uznając je za jedno z najlepszych w historii BSRBCC. Na zakończenie konferencji gen. bryg. SG Leszek Elas przekazał przewodnictwo stronie duńskiej, reprezentowanej przez Petera Møllera Nielsena, szefa Policji Królestwa Danii na Wyspie Bornholm. Dania będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.

Podczas polskiego przewodnictwa w BSRBCC zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć w formie spotkań ekspertów, szkoleń, warsztatów czy seminariów ukierunkowanych na określone zagadnienia. Ich głównymi tematami były przepisy w zakresie ułatwień w ruchu granicznym marynarzy, przeciwdziałanie przestępczości samochodowej, praktyczne aspekty działań grup kontrolnych - inspekcyjnych jednostek pływających służb granicznych, prowadzenie i integracja monitoringu morskiego, współdziałanie statków powietrznych, wspólna analiza ryzyka w regionie.

W efekcie tych przedsięwzięć wypracowano katalogi zasad współdziałania w określonych sytuacjach, z którymi na co dzień mają do czynienia funkcjonariusze formacji granicznych poszczególnych państw. Zrealizowano w rejonie Zatoki Gdańskiej wspólne ćwiczenia i operację morską z udziałem jednostek pływających służb BSRBCC. Istotną kwestią dla koordynującej współpracą Straży Granicznej było także doskonalenie i testowanie dostępnych narzędzi wymiany informacji.

Współpraca służb granicznych państw nadbałtyckich koncentruje się na granicach i obszarach morskich. Chodzi w niej o skuteczniejsze zapewnienie bezpieczeństwa granic, skuteczniejsze przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości transgranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnej migracji, przemytu towarów, jak również naruszeń przepisów obowiązujących na obszarach morskich. Uczestniczą w niej służby graniczne: Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii – w charakterze obserwatora.

materiały: Rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl