Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC

 Redakcja  /  28-11-2011
Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC
Polska Straż Graniczna przekazała Danii przewodnictwo w BSRBCC Fot. Antoni Ciejpa / ZPI MOSG

Zakończyła się XIV Konferencja Szefów Służby Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego. Zamknęła ona roczne przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w Konferencji Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region Border Control Cooperation – BSRBCC).

Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, gen. bryg. SG Leszkowi Elasowi, towarzyszyli: mjr SG Aleksandra Świątecka, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej SG, kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kmdr ppor. SG Bartosz Rutkiewicz, zastępca naczelnika Wydziału Morskiego MOSG.

Komendant główny Straży Granicznej przekazał przewodnictwo w BSRBCC stronie duńskiej, która będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.

W trakcie spotkania szefowie służb granicznych Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii, która w BSRBCC uczestniczy w charakterze obserwatora, podsumowali przedsięwzięcia zrealizowane w 2011 r. przez polską Straż Graniczną w ramach przewodnictwa, a także omówili zadania i kierunki rozwoju do zrealizowania na rok przyszły.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wysoko ocenili przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w tej inicjatywie, uznając je za jedno z najlepszych w historii BSRBCC. Na zakończenie konferencji gen. bryg. SG Leszek Elas przekazał przewodnictwo stronie duńskiej, reprezentowanej przez Petera Møllera Nielsena, szefa Policji Królestwa Danii na Wyspie Bornholm. Dania będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.

Podczas polskiego przewodnictwa w BSRBCC zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć w formie spotkań ekspertów, szkoleń, warsztatów czy seminariów ukierunkowanych na określone zagadnienia. Ich głównymi tematami były przepisy w zakresie ułatwień w ruchu granicznym marynarzy, przeciwdziałanie przestępczości samochodowej, praktyczne aspekty działań grup kontrolnych - inspekcyjnych jednostek pływających służb granicznych, prowadzenie i integracja monitoringu morskiego, współdziałanie statków powietrznych, wspólna analiza ryzyka w regionie.

W efekcie tych przedsięwzięć wypracowano katalogi zasad współdziałania w określonych sytuacjach, z którymi na co dzień mają do czynienia funkcjonariusze formacji granicznych poszczególnych państw. Zrealizowano w rejonie Zatoki Gdańskiej wspólne ćwiczenia i operację morską z udziałem jednostek pływających służb BSRBCC. Istotną kwestią dla koordynującej współpracą Straży Granicznej było także doskonalenie i testowanie dostępnych narzędzi wymiany informacji.

Współpraca służb granicznych państw nadbałtyckich koncentruje się na granicach i obszarach morskich. Chodzi w niej o skuteczniejsze zapewnienie bezpieczeństwa granic, skuteczniejsze przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości transgranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnej migracji, przemytu towarów, jak również naruszeń przepisów obowiązujących na obszarach morskich. Uczestniczą w niej służby graniczne: Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii – w charakterze obserwatora.

materiały: Rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl