Obchody stulecia powstania Policji

 Redakcja  /  22-07-2019
Fot. Źródło: Policja

W tym roku przypada jubileuszowa setna rocznica powstania Policji. Centralne obchody, przy udziale najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci, odbędą się w dniach 22-28 lipca w Warszawie.

Wydarzenia związane z jubileuszem rozpoczęły się już w poniedziałek, otwarciem w Biurze Edukacji Historycznej wystawy pt. OD POLICJI PAŃSTWOWEJ DO POLICJI, która prezentuje dzieje formacji policyjnych na ziemiach polskich, koncentrując się wokół kluczowych momentów historii formacji związanych z przemianami społecznymi i politycznymi, ze szczególnym uwypuklaniem etosu służby. Na wystawie przedstawione są również wybrane aspekty funkcjonowania służb policyjnych od czasów pojawienia się w trakcie trwania pierwszej wojny światowej na ziemiach polskich do chwili obecnej. Wystawa zawiera elementy multimedialne.

23 lipca o godzinie 10:00 w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji odbędzie się spotkanie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierownictwa Policji z laureatami konkursu "Policjant, który mi pomógł" oraz z ich przełożonymi. Następnie o godzinie 11:00 przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom. Na Tablicy Pamięci odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne a do Księgi Pamięci wpisane zostaną nazwiska policjantów poległych na służbie. Przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty. Wtorkowe obchody zakończą się mszą świętą w intencji poległych policjantów, która odprawiona zostanie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 16:00.

Przeczytaj także: Odbyły się uroczyste obchody święta Jednostki Wojskowej AGAT >>

Kolejny dzień obchodów Święta Policji, (24 lipca) to uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, których rozpoczęcie przewidziano na godzinę 11:00. Otworzy je Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Następnie wręczone zostaną odznaczenia resortowe, medale Za Zasługi dla Policji oraz awanse.

Następnie Centralne uroczystości Święta Policji przeniosą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zanim do tego dojdzie, około godziny 13:00 na Placu Zamkowym uformowana zostanie kolumna uczestników uroczystości, która przejdzie na Plac.

Przejściu ulicami towarzyszyć będą występy m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Tego samego dnia między 17:30 a 19:00 w Amfiteatrze Parku Łazienkowskiego będzie można wysłuchać koncertu policyjnych muzyków.

Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po tym głos zabierze Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Następnie desygnowani oficerowie odbiorą z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje generalskie. Odbiorą także szable oficerskie, które są nieodzownych symbolem tak wysokiego stopnia.

Na godzinę 14:30 zaplanowano uroczystą promocję mianowania na pierwszy stopień oficerski Policji absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Po tym odbędzie się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, zaś laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł" zostaną wręczone wyróżnienia.

Po okolicznościowych wystąpieniach przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce. Uroczystość na Placu J. Piłsudskiego zakończy defilada pododdziałów Policji, a także promowanych funkcjonariuszy.

Przeczytaj także: Obchody święta Wojsk Specjalnych w Krakowie >>

Przy okazji Centralnych Obchodów Święta Policji wszyscy goście będą mogli zapoznać się z działalnością różnych formacji policyjnych, które zaprezentują się na promocyjnych stoiskach, obejrzeć specjalistyczny sprzęt, zasięgnąć informacji na temat rekrutacji do Policji w mobilnym punkcie rekrutacyjnym, obejrzeć występy artystyczne czy choćby zrobić sobie zdjęcie z policyjną maskotką. 

W piątek, 26 lipca, o godz. 10:00 w Pałacu Belwederskim odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru Komendzie Głównej Policji. Tam też funkcjonariusze i pracownicy Policji zostaną wyróżnieni i nagrodzeni za szczególne osiągnięcia, odbiorą odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne.

O godzinie 15:00 na terenie Prawosławnej Parafii Wojskowej św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie odprawiona zostanie msza dziękczynna.

W sobotę (27 lipca) wszystkich warszawiaków i gości zapraszamy na piknik rodzinny na błonia Stadionu Agrykola przy ul. Myśliwieckiej 9, który rozpocznie się o godzinie 10:00. Podczas festynu będzie można m.in. odwiedzić policyjne stoiska promocyjne, wysłuchać koncertów Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, obejrzeć pokazy tresury psów czy wystawę specjalistycznego sprzętu policyjnego. O godz. 10.30  reprezentacja polskiej Policji kobiet w piłkę nożną stanie w szranki z reprezentacją Wojska Polskiego. O godz. 12:30 natomiast mężczyźni zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu piłki nożnej reprezentacji polskiej Policji z reprezentacją USA. Zmagania sportowe rywalizujących drużyn będzie można obejrzeć na Stadionie Agrykola. Piknik zakończy się biegiem dla funkcjonariuszy i pracowników Policji na dystansie 5 km. Start biegu przewidziano na godz. 16:00. Po nim zwycięzcy uhonorowani zostaną medalami.

Centralne obchody setnej rocznicy powołania Policji Państwowej zakończy uroczysta msza święta, która odbędzie się 28 lipca o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Msza odprawiona zostanie w intencji Policji, a uświetni ją Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Źródło: Policja

[Policja, jubileusz powstania, setna rocznica powstania Policji Państwowej, obchody setnej rocznicy, Policja Państwowa, historia Policji]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie dać się znaleźć » Wszystko co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
taktyczny kamuflaż oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Czym forsować drzwi pancerne » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
hydrauliczny wyważacz okulary balistyczne

Rękawice taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
rekawice taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 


Jak poprawnie wyznaczyć odległość od celu »
latarka szperacz

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Wybierz najlepsze wsparcie dla swojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Dobierz odzież do wymagań » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
ubiór taktyczny łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni i jej elementów - krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

COVID-19: Mobilne laboratorium kontenerowe w walce z epidemią

Mobilne laboratorium kontenerowe stanowi część wyposażenia jednego z pododdziałów Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP. Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych (CRESZ)...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl