Certyfikacja UKRSOF

Ireneusz Chloupek  /  19-07-2019
Fot. fot. UKRSOF

Po raz pierwszy w historii NATO jednostka spoza sojuszu przeszła procedurę certyfikacyjną, potwierdzająca jej zdolność do służby jako komponent operacji specjalnych w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NRF, NATO Response Force).

SON jest jednym ze środków Planu Działania Gotowości RAP (Readiness Action Plan), który pozostaje w dyspozycji Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych Europy (SACEUR) na wypadek konieczności szybkiego reagowania na zmiany w środowisku bezpieczeństwa i wzmocnienia zbiorowej obrony Sojuszu. 

W trakcie międzynarodowych ćwiczeń pk. Flaming Sword-2019 (NEL - NATO Evaluation), przeprowadzonych na przełomie maja i czerwca br. na Litwie, ukraińscy komandosi ze 140. Centrum Sił Operacji Specjalnych wykazali w pełnym zakresie przygotowania do takiej misji. Zgodnie z podsumowującym raportem NATO Senior Observer ocena SOFEVAL ukraińskiej lądowej zadaniowej grupy operacji specjalnych (SOLTG) została przeprowadzona wg procedur i wymogów określonych w standardach Sojuszu Północnoatlantyckiego. 140. CSSO został sformowany w 2007 r. w ramach reorganizacji ukraińskich wojsk specjalnych, w oparciu głównie o personel 8. Pułku z doświadczeniem ze służby w Iraku i w innych misjach zagranicznych. 

Przeczytaj także: Zakończyła się certyfikacja plutonu ochrony VIII zmiany PKW RSM Afganistan >>

Początkowo liczył około stu żołnierzy stacjonujących w miejscowości  Chmielnicki i nosił nazwę 140. Samodzielne Centrum Specjalnego Przeznaczenia (ukr. 140 окремий центр спеціального призначення – JW А-0661). Od 2014 r. jednostka uczestniczy w działaniach bojowych przeciwko wspieranym przez siły rosyjskie separatystom w Donbasie, a od 2017 r. bierze regularnie udział w natowskich ćwiczeniach "Flaming Sword". 

Obecna certyfikacja daje prawo do włączenia wydzielonej przez nią grupy zadaniowej do Sił Odpowiedzi NATO pełniących dyżur w 2020 roku, ale jako element spoza sojuszu pozostają w "puli" SON nie wchodząc na razie w skład tzw. szpicy bardzo wysokiej gotowości VJTF, ani zgrupowania Initial Follow-on Forces Group (IFFG), przeznaczonego do użycia w pierwszej kolejności po niej. Dowódca Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. por. Igor Lunev, podziękował jednak przedstawicielom krajów partnerskich, za możliwość "zbliżenia ukraińskich SSO do światowego zespołu SOF".

[Certyfikacja UKRSOF, NATO, Ukraina, siły specjalne, 140. Samodzielne Centrum Specjalnego Przeznaczenia, Flaming Sword, SON, komponent operacji specjalnych]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl