Pakistan jest strategicznym sojusznikiem USA w tym rejonie. Mimo to, stosunki pomiędzy rządem w Islamabadzie a Waszyngtonem są napięte, szczególnie po zabiciu Osamy Bin Ladena na terytorium tego państwa, bez wiedzy i zgody jego władz.
Rozmowy są dopiero we wstępnej fazie i są bardzo trudne. Tematem rozmów jest głównie Południowy Waziristan, pakistański region plemienny na granicy z Afganistanem, w którym talibowie dysponują m.in. swoimi obozami. Istnieje szansa na rozszerzenie negocjacji w celu osiągnięcia wszechstronnego porozumienia "dla wszystkich obszarów plemiennych" - mowa o pasztuńskich terenach wzdłuż afgańskiej granicy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Jednym z kilku żądań, jakie postawili talibowie w ramach rozmów pokojowych jest uwolnienia więźniów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odbyły trzy tury negocjacji, na razie nie przyniosły one przełomu.
Nieprzychylne negocjacjom mogą byś Stany Zjednoczone, wspierające zarówno pakistańską armię jak i gospodarkę. Uważane przez USA za terrorystyczne, ugrupowanie Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP) oskarżane jest o odpowiedzialność za przeprowadzenie wielu zamachów w Pakistanie. W 2007 roku, w ramach sprzeciwu za sojusz z USA, organizacja ta wypowiedziała świętą wojnę rządowi pakistańskiemu.