Policyjne podsumowanie Szczytu Klimatycznego

 Redakcja  /  19-12-2018
Fot. st. asp. Arkadiusz Ciozak KMP Ruda Śląska

Zakończyło się policyjne zabezpieczenie szczytu klimatycznego, który odbywał się w dniach 3-16 grudnia br. Jego zwieńczeniem było przyjęcie tzw. pakietu katowickiego, który tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. Zabezpieczenie COP24 było ogromnym wyzwaniem dla policji. Poprzedziły je wielomiesięczne przygotowania i ćwiczenia służb. Nad bezpieczeństwem gości i mieszkańców czuwało około 9 tysięcy policjantów, którzy współpracowali z przedstawicielami innych służb. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów związanych z zabezpieczeniem.

Odbywająca się w dniach 3-16 grudnia br. "24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24" stanowiła obok Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie, największe wyzwanie dla służb w ostatnich latach. W zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24 zaangażowanych było około 9 tys. policjantek i policjantów z różnych części kraju.

Szacuje się, że w samym szczycie klimatycznym uczestniczyło ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Zwieńczeniem konferencji klimatycznej było podpisanie i przyjęcie tzw. pakietu katowickiego, zawierającego reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. 

Podczas zabezpieczenia szczytu klimatycznego policjanci, dbając o bezpieczeństwo gości i mieszkańców, współpracowali z innymi służbami: Służbą Ochrony Państwa, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbą Celno-Skarbową, Strażą Ochrony Kolei i ratownictwem medycznymi oraz strażami miejskimi.

Siły policyjne w trakcie trwania szczytu klimatycznego zrealizowały w sumie prawie 400 eskort policyjnych, ponad 1250 zabezpieczeń przejazdów autobusów oraz prawie 90 sprawdzeń pirotechnicznych. Zabezpieczenie konferencji klimatycznej poprzedziły wielomiesięczne przygotowania mundurowych oraz przeprowadzone w ciągu ostatnich miesięcy ćwiczenia sztabowe. Mundurowi musieli zadbać o prawidłowe zabezpieczenie wydarzenia pod kątem sztabowym, antyterrorystycznym, logistycznym, informatycznym i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadzór nad policyjnym zabezpieczeniem konferencji ONZ sprawował I Zastępca Komendanta Głównego Policji i jednocześnie dowódca operacji nadinsp. Andrzejem Szymczykiem. 

Zobacz też: Policyjni antyterroryści podczas COP24

Podoperacją „Katowice” kierował I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, który wspólnie z dowódcami poszczególnych odcinków zabezpieczenia pełnił służbę w Zintegrowanym Stanowisku Dowodzenia. Zastępcą dowódcy podoperacji do spraw kryminalnych był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak, a Zastępcą dowódcy do spraw logistycznych był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia. 

Duże siły stanowiły policyjne oddziały i pododdziały prewencji policji przeznaczone głównie do działań zespołowych w ramach pododdziałów zwartych. Oprócz Oddziału Prewencji Policji z Katowic zaangażowano również oddziały prewencji z Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia oraz pododdziały z Bielska-Białej, Częstochowy, Płocka i Radomia. Mundurowi z tych jednostek  odpowiadali przede wszystkim za zabezpieczenie miejsca odbywania się COP24 oraz za zapobieganie ewentualnym próbom wtargnięcia na teren ONZ osób postronnych. Policjanci przede wszystkim dbali o zapewnienie prządku i bezpieczeństwa publicznego w okolicach MCK i "Spodka", gdzie odbywały się spotkania związane ze szczytem. 

Wzmożony ruch i ograniczenia, jakie pojawiły się w związku ze szczytem klimatycznym w Katowicach, były szczególnym wyzwaniem dla funkcjonariuszy ruchu drogowego biorących udział w zabezpieczeniu, ale także dla wszystkich uczestników ruchu. Nad bezpieczeństwem kierowców oraz pieszych czuwali policjanci śląskiej drogówki. Wspierali ich mundurowi z garnizonów m.in. z Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola i Radomia. Wspólnie brali udział w zabezpieczeniu oraz dbali o prawidłową organizację ruchu drogowego. 

Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas COP24 odegrali policyjni antyterroryści. Ich podstawowym zadaniem było zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Policjanci zajmowali się m.in. kontrolą miejsc pobytu uczestników konferencji klimatycznej oraz pojazdów, którymi poruszały się zagraniczne delegacje. Policyjni komandosi współpracowali ze swoimi kolegami po fachu z jednostek specjalnych MON-u.

Źródło: policja.pl

[cop24, szczyt klimatyczny, policja, szczyt klimatyczny katowice, COP24, bezpieczeństwo, zabezpieczenie imprez masowych, terroryści, antyterroryzm]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl